EURO 2016: στο 88 ισοφάρισε η Ουγγαρία την Ισλανδία με αυτογκόλ και βλέπει τώρα τους "16"

Reuters / Eddie Keogh Livepic

Η Ισλανδία κρατούσε μια ιστορική νίκη (πρώτη της σε EURO) μέχρι το 88 απέναντι στην Ουγγαρία, όμως δεν άντεξε στην πίεση και από πόδι δικού της αμυντικού διαμορφώθηκε το τελικό 1-1, που δίνει το δικαίωμα στους Μαγυάρους να πανηγυρίζουν για πιθανή τους παρουσία στους 16 του EURO 2016. Επεισόδια πριν το ματς με Ούγγρους οπαδούς, που διέκοψαν την αναμέτρηση και μετά το 1-1 με πυρσούς και κροτίδες.

Η Ουγγαρία είχε την κατοχή στο πρώτο ημίχρονο κυκλοφορώντας την μπάλα, αλλά η Ισλανδία ήταν εκείνη με τις σημαντικότερες φάσεις του 45λεπτου. Αρχικά ο Γκούντμουνσον έκλεψε από τον Κάνταρ στο 31, αλλά τον σταμάτησε ο Κίραλι.

2016 06 18T163231Z 109269151 MT1ACI14444202 RTRMADP 3 SOCCER EURO ICE HUN

(Πηγή: Reuters / Jean Paul Pelissier Livepic)

Ο Ούγγρος γκολκίπερ όμως στο 38 δεν υπολόγισε σωστά την έξοδο του στο 38 σε κόρνερ και χάνοντας την μπάλα έριξε στο έδαφος τον Σίγκουρτσον και στην συνέχεια ο Κάνταρ τον Γκούναρσον.

2016 06 18T164046Z 109269646 MT1ACI14444219 RTRMADP 3 SOCCER EURO ICE HUN

Στο πέναλτυ που κατελόγισε ο Καράσεφ ευστόχησε ο Γκίλφι Σίγκουρτσον για το 1-0 με το οποίο έκλεισε το ημίχρονο.

2016 06 18T164211Z 109269731 MT1ACI14444225 RTRMADP 3 SOCCER EURO ICE HUN

(Πηγή: Reuters / Yves Herman Livepic)

Σε όλο το β μέρος η μπάλα ήταν ουσιαστικά στα πόδια των Ούγγρων, που όμως δεν μπορούσαν να κάνουν τελική ενέργεια, ενώ η Ισλανδία υπερασπιζόταν το προβάδισμα της. Ο Χάλντορσον (που είχε προβλήματα στις σέντρες) δυσκολεύτηκε στο 66 από εκτέλεση φάουλ του Ντζούντζακ (η 1η τελική από τις 7 μέχρι εκείνη την στιγμή, που κατέληξε εντός εστίας).

2016 06 18T173055Z 109272655 MT1ACI14444363 RTRMADP 3 SOCCER EURO ICE HUN

(Πηγή: Jean Paul Pelissier Livepic)

Το ίδιο έγινε και στο 75, αλλά φάση σε ροή αγώνα δεν μπόρεσε να κάνει μέχρι το 88. Ο Νίκολιτς (που είχε μπει αλλαγή) γύρισε για τον Μπόντε και πριν αυτός την σπρώξει στα δίχτυα, ήταν το απλωμένο πόδι του Σέβαρσον, που διαμόρφωσε το τελικό 1-1.

2016 06 18T174716Z 109273636 MT1ACI14444399 RTRMADP 3 SOCCER EURO ICE HUN

Αμέσως μετά το γκολ ο διαιτητής διέκοψε τον αγώνα καθώς οι Ούγγροι άναψαν πυρσούς και πέταξαν κροτίδες.

SOCCER EURO ICE HUN

2016 06 18T175425Z 109274065 MT1ACI14444424 RTRMADP 3 SOCCER EURO ICE HUN

Το παιχνίδι τελείωσε με σουτ του Γκούντγιονσεν να κοντράρει και να περνάει δίπαλ από το δοκάρι της Ουγγαρίας, η οποία με την ισοπαλία ακόμη και αν χάσει από την Πορτογαλία στο φινάλε μπορεί να είναι στις καλύτερες τρίτες (αν όχι 2η στον όμιλο), ενώ η Ισλανδία θέλει οπωσδήποτε νίκη με την Αυστρία.