EURO 2016: σπουδαία πρόκριση για το ΕΪΡΕ, το Βέλγιο άφησε έξω την Σουηδία από τους "16"

Reuters / Carl Recine Livepic

Μεγάλη βραδιά για την Ιρλανδία, που είδε και την 2η εθνική της ομάδα, το ΕΙΡΕ, να προκρίνεται στους 16 με τη νίκη 1-0 επί της Ιταλίας, που άφησε εκτός την Τουρκία. Το Βέλγιο κέρδισε στο τέλος την Σουηδία με 1-0 και πέρασε 2ο από τον όμιλο, στο αντίο του Ζλάταν Ιμπραΐμοβιτς. Όλα τα ζευγάρια των 16.

Ιταλία-ΕΪΡΕ

Με το μυαλό στην αναμέτρηση με την Ισπανία στους 16, ο Κόντε κράτησε στο βασικό σχήμα μόνο τον Μπαρτζάλι και τον Μπονούτσι, ενώ οι Ιρλανδοί επιστράτευσαν αρκετά σκληρό παιχνίδι από το πρώτο κιόλας λεπτό και το πρώτο καλό σουτ από τον Χέντρικ στο 9 ελάχιστα πάνω από την εστία του Σιρίγκου.

2016 06 22T191122Z 109624282 MT1ACI14450603 RTRMADP 3 SOCCER EURO ITA IRL

(Πηγή: Reuters / Pascal Rossignol Livepic)

Η Ιταλία κυκλοφορόυσε την μπάλα αλλά η Ιρλανδία είχε και την 2η ευκαιρία στο 21 με κεφαλιά του Μέρφι σε κόρνερ, να απομακρύνει δύσκολα πάνω από το τέρμα του ο Σιρίγκου.

2016 06 22T192435Z 109625075 MT1ACI14450648 RTRMADP 3 SOCCER EURO ITA IRL

(η κεφαλιά του Μέρφι - Πηγή: Reuters / Pascal Rossignol Livepic)

Η πρώτη καλή ευκαιρία για την Ιταλία ήταν μόλις στο 43 με ένα σουτ του Ιμόμπιλε δίπλα από το δοκάρι.

2016 06 22T194452Z 109626292 MT1ACI14450743 RTRMADP 3 SOCCER EURO ITA IRL

Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με την Ιρλανδία να ζητά πέναλτυ σε μαρκάρισμα του Μπερναρντέσκι στον Μακλίν, στο οποίο ο Ρουμάνος διαιτητής Χατεγκάν έδειξε "παίζετε".

SOCCER EURO ITA IRL

(Το επίμαχο μαρκάρισμα - Πηγή: Reuters / Gonzalo Fuentes Livepic)

Στο 53 έκανε αισθητή την παρουσία του ο φορ της Ιταλίας Τζάτζα, με γυριστό σουτ από το σημείο του πέναλτυ ελάχιστα πάνω από το δοκάρι, για να κλειστούν και πάλι οι ατζούρι μπροστά από την εστία τους και οι Ιρλανδοί να επιχειρούν με γεμίσματα.

2016 06 22T201301Z 109627981 MT1ACI14450811 RTRMADP 3 SOCCER EURO ITA IRL

(η αντίδραση του Τζάτζα - Πηγή: Reuters / Gonzalo Fuentes Livepic)

Η κόπωση κατέβαλε κάπως την επιθετικότητα των Ιρλανδών και ο Ινσίνιε, που είχε μπει αλλαγή στο 77 άγγιξε το γκολ, το σουτ όμως σταμάτησε στο κάθετο δοκάρι του Ράντολφ.

2016 06 22T203742Z 264239965 LR1EC6M1LAJR9 RTRMADP 3 SOCCER EURO ITA IRL

(Πηγή: Reuters / Gonzalo Fuentes)

Στο 84 ο Χούλαχαν έχασε απίθανο τετ α τετ με τον Σιρίγκου και στο αμέσως επόμενο λεπτό ο Μπρέιντι πέτυχε το πολύτιμο γκολ της πρόκρισης με κεφαλιά αφύλακτος.

2016 06 22T204348Z 109629828 MT1ACI14450915 RTRMADP 3 SOCCER EURO ITA IRL

(Το "χρυσό γκολ" του Μπρέιντι - Πηγή: Gonzalo Fuentes)

Σουηδία-Βέλγιο

Με φάση από τα αποδυτήρια ξεκίνησε το ντέρμπυ του ομίλου και τον Κουρτουά να κάνει απίθανη απόκρουση στο σουτ του Μάρκους Μπεργκ από το σημείο του πέναλτυ μόλις στο 5ο λεπτό.

2016 06 22T190834Z 1227586839 LR1EC6M1H60LQ RTRMADP 3 SOCCER EURO SWE BEL

(Πηγή: Reuters / Eddie Keogh)

Το Βέλγιο πήρε μέτρα στο γήπεδο και απάντησε με ένα καλό μακρινό σουτ του Ντε Μπρόινε, ενώ ακολούθησε και ένα από τον Ζλάταν, με τους Βέλγους να είναι ταχύτατοι στις αντεπιθέσεις και να επιχειρούν να βρουν με χαμηλές σέντρες τον Λουκάκου για να την σπρώξει προς την εστία.

2016 06 22T193635Z 98806844 LR1EC6M1IGPNX RTRMADP 3 SOCCER EURO SWE BEL

(Ο Ίζακσον προλαβαίνει τον Λουκάκου - Πηγή: Reuters / Yves Herman)

Κατάφερε πάντως στο 45 να αγγίξει το γκολ με κεφαλιά του Μενιέ από την μικρή περιοχή να περνά ξυστά από το δοκάρι της Σουηδίας.

2016 06 22T195033Z 936918282 LR1EC6M1J3ZOT RTRMADP 3 SOCCER EURO SWE BEL

(η ευκαιρία του Βελγίου - Πηγή: Reuters / Eric Gaillard Livepic)

Πολύ πιο χαμηλό τέμπο στο β ημίχρονο, με το Βέλγιο να προσέχει και την άμυνα του, ενώ η Σουηδία σκόραρε στο 63 με τον Ιμπραΐμοβιτς, το γκολ όμως ακυρώθηκε από τον βοηθό, που θεώρησε ότι ο Ζλάταν ήταν οφσάιντ στην πάσα του Μπεργκ (δεν ήταν τόσο ξεκάθαρη πάντως η φάση), λίγο πριν ο επιθετικός του Παναθηναϊκού γίνει αλλαγή (λανθασμένα) με τον Γκουιντέτι.

2016 06 22T202406Z 558238456 LR1EC6M1KNVQ7 RTRMADP 3 SOCCER EURO SWE BEL

(η φάση του άκυρου γκολ της Σουηδίας - Πηγή: Reuters / Eddie Keogh)

Ο Ίζακσον κράτησε την Σουηδία ζωντανή σταματώντας σε τετ α τετ τον Λουκάκου στο 73, την ώρα που μπήκε στο ματς και ο Ντουρμάζ για να πιέσουν οι Σουηδοί για το γκολ, αφού μόνο με νίκη είχαν τύχη να προχωρήσουν.

2016 06 22T203406Z 1487084783 LR1EC6M1L4KQR RTRMADP 3 SOCCER EURO SWE BEL

(Πηγή: Reuters / Eric Gaillard)

Δύο λεπτά αργότερα ο Ιμπρα δοκίμασε τις ικανότητες του Κουρτουά με δύσκολη εκτέλεση φάουλ και στο 83 ο Ντε Μπρόινε έσωσε το Βέλγιο διώχνοντας την μπάλα πάνω στην γραμμή.

Και σα να μην έφτανε αυτό στην κόντρα επίθεση ο Ναϊνγκολάν με δυνατό σουτ κατάφερε να διώξει μεγάλο άγχος από τους Βέλγους καθώς αν έχαναν, θα έμεναν εκτός διοργάνωσης με τη νίκη του ΕΙΡΕ.

2016 06 22T204338Z 2100525614 LR1EC6M1LKGRR RTRMADP 3 SOCCER EURO SWE BEL

(Ο Ίζακσον δεν μπορεί να σταματήσει το σουτ του Ναϊνγκολάν - Πηγή: Reuters / Eric Gaillard)

Το Βέλγιο θα μπορούσε να σημειώσει και άλλα γκολ στο τέλος, αλλά κατάφερε τελικά να προκριθεί 2ο (λόγω της ήττας στο ματς με την Ιταλία, παρά την ισοβαθμία).