EURO 2016: η Πολωνία απέκλεισε στα πέναλτυ την Ελβετία και προκρίθηκε στους "8"

Ο Κρικόβιακ σκοράρει στο τελευταίο πέναλτυ για το 5-4 της Πολωνίας επί της Ελβετίας Reuters / Max Rossi Livepic

Η Πολωνία έγινε η πρώτη ομάδα που προκρίθηκε στους 8 του EURO 2016, έστω και αν χρειάστηκε η διαδικασία των πέναλτυ για να αποκλεισει την Ελβετία, που είχε μοιραίο παίκτη της τον Γκρανίτ Τσάκα: έχασε το μοναδικό από τα 10 κτυπήματα και μετά το 1-1 της καινονικής διάρκειας και της παράτασης, η Πολωνία κέρδισε 5-4 στα πέναλτυ και μετά την "παρθενική" εμφάνισή της σε νόκ άουτ, βρίσκεται τώρα στα προημιτελικά.

Η Πολωνία θα μπορούσε να "τελειώσει" το ματς στο α ημίχρονο, που ήταν καλύτερη με τις ευκαιρίες και για άλλα γκολ, ενώ η Ελβετία παίζοντας πιο επιθετικά στο β μέρος, έδειξε ότι είχε αδικήσει τον εαυτό της με το παθητικό παιχνίδι μέχρι τώρα στο τουρνουά, φτάνοντας στην ισοφάριση με ένα από τα ωραιότερα γκολ του EURO, έχοντας ακόμη δοκάρι και φάσεις για να πάρει την πρόκριση. Ακόμη και στην παράταση, η Ελβετία ήταν που έκανε τις φάσεις για το γκολ.

Το ματς πήγε να ξεκινήσει με γκολ για την Πολωνία στα 20 δευτερόλεπτα, από λάθος γύρισμα του Τζουρού στον Ζόμερ, που πρόλαβε τον Λεβαντόφσκι, και ο Μίλικ με άδεια εστία να σουτάρει άουτ.

2016 06 25T130235Z 109861355 MT1ACI14454060 RTRMADP 3 SOCCER EURO SWI POL

(Πηγή: Reuters / Max Rossi Livepic)

Η Πολωνία είχε την κατοχή, ενώ η Ελβετία αναιμική στην δημιουργία προσπαθούσε με κάποια σουτ να απειλήσει την εστία του Φαμπιάνσκι. Μετά από μια κεφαλιά του Κρικόβιακ από το πέναλτυ και μια προσπάθεια του Γκροζίτσκι να "κρεμάσει" τον Ζόμερ από το ημικύκλιο της περιοχής, που κατέληξαν άουτ, η επόμενη μεγάλη ευκαιρία ήταν πάλι με τον Μίλικ στο 33, από την αριστερή γωνία της μικρής πειοχής, αφύλαχτος να σουτάρει ψηλά.

16777188

(Ο Μίλικ εκτελεί πάνω από την εστία - Πηγή: ΑΠΕ ΜΜΕ / EPA / CJ Gunther)

Όμως στο 39 ήρθε η τιμωρία για την Ελβετική άμυνα, σε κόντρα επίθεση των Πολωνών από κόρνερ, και αφύλαχτο τον Μπλαστσικόφσκι σε θέση μέσα δεξιά στην περιοχή να μην σπαταλά την πάσα του Γκροζίτσκι κάνοντας το 0-1. Με αυτό το σκορ πήγαν στα αποδυτήρια οι δύο ομάδες, με την Ελβετία απλά να καταγράφει τελικές στην στατιστική, δίχως όμως κάποια πραγματικά μεγάλη ευκαιρία.

2016 06 25T134042Z 109863642 MT1ACI14454197 RTRMADP 3 SOCCER EURO SWI POL

(Το 0-1 της Πολωνίας - Πηγή: Reuters / Jason Cairnduff Livepic)

Η Ελβετία δεν είχε κάτι άλλο, παρά να ρισκάρει για την ισοφάριση, βάζοντας και 2ο φορ δίπλα στον Σεφέροβιτς, τον Μ'Μπολό και οι δύο τερματοφύλακες είχαν δουλειά στο πρώτο 15λεπτο του β μέρους, απομακρύνοντας με δυσκολία σουτ του Σακίρι ο Φαμπιάνσκι και του Μπλαστσικόφσκι ο Ζόμερ.

16777344

(Ο Σακίρι απειλεί την εστία της Πολωνίας - Πηγή: ΑΠΕ ΜΜΕ / EPA / Mast Irham)

2016 06 25T141303Z 109865583 MT1ACI14454280 RTRMADP 3 SOCCER EURO SWI POL

(Ο Ζόμερ μόλις έχει σταματήσει τον Μπλατζικόφσκι - Πηγή: Reuters / Yves Herman Livepic)

Ο Φαμπιάνσκι κράτησε το 01 και στο 73 όταν πετάχτηκε στο "παραθυράκι" της εστίας του για μια απίθανη απόκρουση σε εξαιρετικό κτύπημα φάουλ του Ροντρίγκεζ, την καλύτερη ευκαιρία της Ελβετίας στο ματς.

2016 06 25T143345Z 109866825 MT1ACI14454343 RTRMADP 3 SOCCER EURO SWI POL

(Πηγή: Reuters / Jason Cairnduff Livepic)

Πέντε λεπτά αργότερα άγγιξε και την ισοφάριση, έχοντας κλείσει την Πολωνία (που έδειξε σημάδια κόπωσης, αφού λόγω προγράμματος είχε 2 ημέρες λιγότερες για ξεκούραση) στα καρέ της, αλλά το σουτ του Σεφέροβιτς σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι του Φαμπιάνσκι.

16777429

(Το δοκάρι των Ελβετών - Πηγή: ΑΠΕ ΜΜΕ / EPA / Robert Ghement)

Τα σημάδια έδειχναν ότι το ματς είχε γυρίσει και στο 82 ο Σακίρι πέτυχε το γκολ της ισοφάρισης, που θα κοντράρει στα ίσια το ψαλιδάκι του Κριστιάνο, για ωραιότερο γκολ της διοργάνωσης: με απίθανο ψαλιδάκι από το ύψος της μεγάλης περιοχής στην γωνία της εστίας της Πολωνίας.

2016 06 25T144113Z 109867273 MT1ACI14454363 RTRMADP 3 SOCCER EURO SWI POL

(Το εκπληκτικό ψαλιδάκι του Σακίρι... - Πηγή: Reuters / Kai Pfaffenbach Livepic)

16777443

(...καταλήγει στη γωνία του Φαμπιάνσκι - Πηγή: ΑΠΕ ΜΜΕ / EPA / Robert Ghement)

Στην παράταση οι φάσεις πάντα είναι λιγοστές, και η Ελβετία ήταν εκείνη που προσπάθησε για το γκολ, δύο φορές όμως στο τελευταίο 10λεπτο ο Ντερτιγιόκ (που είχε μπει αλλαγή) δεν τα κατάφερε: έκανε κεφαλιά αφύλαχτος από τα 3 μέτρα, αλλά τον σταμάτησε ο Φαμπιάνσκι και στο 118 τον πρόλαβε ο Πάζνταν πάνω στην προβολή του από τα 2 μέτρα.

SOCCER EURO SWI POL 1

SOCCER EURO SWI POL 2

Στα πέναλτυ οι Πολωνοί ήταν άψογοι, ενώ ένας από τους καλύτερους Ελβετούς, ο Τσάκα, μοιραίος καθώς έχασε το 2ο πέναλτυ σουτάροντας άουτ.

SOCCER EURO SWI POL 3

(Το χαμένο πέναλτυ του Τσάκα - Πηγή: Reuters / Max Rossi Livepic)

Η σειρά στα πέναλτυ (Ελβετία-Πολωνία με πρώτους να εκτελούν τους Πολωνούς):

Λιχστάϊνερ 1-0, Λεβαντόφσκι 1-1, Τσάκα 1-1 (άουτ), Μίλικ 1-2, Σακίρι 2-2, Γκλικ 2-3, Σερ 3-3, Μπλαστσικόφσκι 3-4, Ροντρίγκεζ 4-4, Κρικόβιακ 4-5.

SOCCER EURO SWI POL 4

(Ο "μοιραίος" Τσάκα για την Ελβετία - Πηγή: Reuters / Max Rossi Livepic)

Η Πολωνία θα περιμένει να μάθει τον αντίπαλο της στα προημιτελικά (Πέμπτη 30/6 Μασσαλία 22.00), από την βραδυνή αναμέτρηση (22.00 Λανς) Κροατίας-Πορτογαλίας. Στις 19.00 υπάρχει η μάχη των Βρετανικών νησιών στο Παρκ ντε Πρενς, Ουαλία-Β.Ιρλανδία.