EURO 2016: η Πορτογαλία πέρασε στα προημιτελικά βάζοντας ένα χρυσό γκολ στην παράταση στην Κροατία

Reuters / Carl Recine Livepic

Ήταν ένα ζευγάρι, που φάνηκε από το πρώτο λεπτό, ότι αν κάποιος τους έλεγε να πάνε απ ευθείας στα πέναλτυ, για να μην διακινδυνεύσουν, ευχαρίστως θα το καναν. Κροατία και Πορτογαλία θυσίασαν τις επιθετικές τους αρετές και ακριβώς για τα πέναλτυ πήγαιναν, αλλά το τελευταίο τρελό 5λεπτο της παράτασης έφερε το γκολ του Κουαρέσμα και την πρόκριση της ομάδας του Φερνάντο Σάντος με 1-0 στα προημιτελικά.

¨Ήταν ντέρμπυ η αναμέτρηση και κανείς από τους δύο δεν θέλησε στο ξεκίνημα να ρισκάρει. Ήξεραν άλλωστε ότι ο νικητής μπορεί και να είχε κάνει το καθοριστικό βήμα για να πάει στον τελικό, βάσει των διασταυρώσεων. Η Πορτογαλία με αλλαγές στην άμυνα, για να μην αφήσει πεδίο δράσης στην μεσοεπιθετικό ταλέντο των Κροατών, η Κροατία με βοήθειες στο μαρκάρισμα του Κριστιάνο.

2016 06 25T191440Z 109883680 MT1ACI14455415 RTRMADP 3 SOCCER EURO CRO POR

(Αγχωμένος ο Σάντος από το ξεκίνημα - Πηγή: Reuters / Charles Platiau Livepic)

Δεν είναι παράξενο λοιπόν, που η πρώτη τελική προσπάθεια έγινε στο 25 (!) με κεφαλιά του Πέπε άουτ από φάουλ του Γκερέιρο, ενώ όλο αυτό το διάστημα η Κροατία απλά είχε κατοχή.

2016 06 25T192625Z 109884385 MT1ACI14455452 RTRMADP 3 SOCCER EURO CRO POR

(Πηγή: Reuters / Carl Recine Livepic)

Μια προσπάθεια και του Πέρισιτς λίγο αργότερα με ένα σουτ εκτός εστίας, δίχως να ανησυχήσει ο Ρουί Πατρίσιο και τον Κροάτη μεσοεπιθετικό να κάνει μεγαλύτερη αίσθηση με το κούρεμα του και την Κροατική σημαία στο κεφάλι του. Όλα μηδέν στα πρώτα 45 λεπτά.

2016 06 25T192847Z 109884527 MT1ACI14455470 RTRMADP 3 SOCCER EURO CRO POR

(Πηγή: Reuters / Carl recine Livepic)

Στο 52 οι Κροάτες εκτέλεσαν γρήγορα κόρνερ και ο Μπρόζοβιτς μέσα από την περιοχή μπορούσε να έχει καλύτερο τελείωμα στο σουτ, που πήγε πάνω από την εστία, ενώ στο 61 η κεφαλιά του Βίντα απείλησε τον Ρουί Πατρίσιο.

2016 06 25T201904Z 109887544 MT1ACI14455546 RTRMADP 3 SOCCER EURO CRO POR

(Η φάση του Βίντα - Πηγή: Reuters / Carl Recine Livepic)

Τρία λεπτά αργότερα οι Πορτογάλοι διαμαρτυρήθηκαν μάλλον δίκαια για πέναλτυ του Στρίνιτς στο Νάνι, αλλά ο Βελάσκο Καρμπάγιο έδειξε να συνεχιστεί το ματς.

2016 06 25T202346Z 109887826 MT1ACI14455562 RTRMADP 3 SOCCER EURO CRO POR

(Ο Στρίνιτς κλωτσάει το Νάνι... Πηγή: Reuters / Gonzalo Fuentes Livepic)

2016 06 25T202400Z 109887840 MT1ACI14455563 RTRMADP 3 SOCCER EURO CRO POR

(...και ο Κριστιάνο διαμαρτύρεται για το πέναλτυ που δεν δόθηκε - Πηγή: Reuters / Lee Smith Livepic)

Το 90λεπτο ολοκληρώθηκε με τις 2 ομάδες να μην έχουν έστω μία τελική στον στόχο (!), και τον πρώτο παίκτη του τουρνουά σε προσπάθειες, τον Ρονάλντο, να μην έχει ούτε μία (!). Το 0-0 λογικό επακόλουθο...

2016 06 25T203429Z 109888469 MT1ACI14455603 RTRMADP 3 SOCCER EURO CRO POR

(Πηγή: Reuters / Gonzalo Fuentes Livepic)

Στο τελευταίο 10λεπτο της παράτασης έγιναν, όσα δεν είχαν συμβεί μέχρι εκείνη την ώρα. Κεφαλιά του Βίντα σε άστοχη έξοδο του Ρουί Πατρίσιο, ελάχιστα πάνω από το δοκάρι στο 113. Στο 117 νέα κεφαλιά του Πέρισιτς σταματά στο δοκάρι της Πορτογαλίας.

2016 06 25T213115Z 109891875 MT1ACI14455749 RTRMADP 3 SOCCER EURO CRO POR

(Ο Κριστιάνο σουτάρει... Πηγή: Reuters / Gonzalo Fuentes Livepic)

Και στην κόντρα επίθεση ο Κριστιάνο κάνει την 1η του τελική προσπάθεια, ο Σούμπασιτς τον σταματά και στην κενή εστία ο Κουαρέσμα κάνει το 0-1, με τη 2η μόλις τελική εντός εστίας!

2016 06 25T213418Z 50274151 LR1EC6P1NWVX8 RTRMADP 3 SOCCER EURO CRO POR

(...και ο Κουαρέσμα δίνει την πρόκριση στην Πορτογαλία - Πηγή: Benoit Tessier TPX IMAGES OF THE DAY)

Στο 122 ο Βίντα άγγιξε για μια ακόμη φορά το γκολ, το γυριστό όμως πέρασε ξυστά (17 τελικές η Κροατία, καμία εντός τέρματος) και η παράδοση τηρήθηκε: η Πορτογαλία κέρδισε για 4η φορά την Κροατία, χωρίς μάλιστα να δεχθεί γκολ. Και βέβαια πήρε την πρόκριση.

2016 06 25T213938Z 109892378 MT1ACI14455809 RTRMADP 3 SOCCER EURO CRO POR

Πολωνία-Πορτογαλία είναι το πρώτο ζευγάρι των προημιτελικών με το ματς να γίνεται την Πέμπτη 30/6 στις 22.00 στην Μασσαλία.