EURO 2016: ο Αζάρ οδήγησε το Βέλγιο στη νίκη επί της Ουγγαρίας με 4-0 και στους 8

Reuters / Charles Platiau Livepic

Το Βέλγιο θα μπορούσε να έχει "καθαρίσει" με την πρόκριση από το 1ο ημίχρονο, δεν πέτυχε όμως το δεύτερο γκολ, που έψαχνε και η Ουγγαρία πάλεψε για την ισοφάριση. Το ταλέντο όμως του Αζάρ έκανε την διαφορά στο τέλος και με μία ασσίστ και ένα σουτ, μαζί με τον Καρασκό, διαμόρφωσαν το τελικό 4-0, που έφερε τους Βέλγους θριαμβευτικά στα προημιτελικά, απέναντι στην Ουαλία.

Το Βέλγιο μπήκε δυνατά στο ματς, πίεσε την εστία του Κίραλι και έφτασε στο γρήγορο γκολ στο 10 με ωραία κεφαλιά του Αλντερβάιρελντ, σε εκτέλεση φάουλ.

2016 06 26T191657Z 1570394077 LR1EC6Q1HJYGT RTRMADP 3 SOCCER EURO HUN BEL

(Πηγή: Reuters / Michael Dalder)

Η Ουγγαρία πάντως δεν κλείστηκε, αλλά προσπάθησε στο πλαίσιο των δυνατοτήτων της να φτάσει στην ισοφάριση, κυρίως με τον Ντζούντζακ, δίνοντας όμως χώρο στο Βέλγιο για αντεπιθέσεις φωτιά, που δεν μετατράπηκαν σε γκολ μόνο επειδή στην τελική πάσα ήταν βιαστικοί οι παίκτες του Βίλμοτς.

2016 06 26T192609Z 109970769 MT1ACI14458553 RTRMADP 3 SOCCER EURO HUN BEL

(Προσπάθεια του Αζάρ για το Βέλγιο - Πηγή: Reuters / Sergio Perez Livepic)

Στο 35 ένας κεραυνός του Ντε Μπρόινε σε εκτέλεση φάουλ σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι, αφού ο 40χρονος Κίραλι τεντώθηκε για να αποτρέψει το 0-2.

2016 06 26T193827Z 109971507 MT1ACI14458576 RTRMADP 3 SOCCER EURO HUN BEL

(Πηγή: Reuters / Michael Dalder Livepic)

Το ημίχρονο πάντως έκλεισε με την Ουγγαρία να έχει δύο εξαιρετικά σουτ του Λόβρενσιτς στο 39 και του Ντζούντζακ στο 41, που πέρασαν δίπλα από το δοκάρι της εστίας του Κουρτουά, υπενθυμίοζντας στους Βέλγους, ότι έπρεπε να πετύχουν κι άλλο γκολ για να "κλειδώσουν" την πρόκριση.

SOCCER EURO HUN BEL 1

(Η ευκαιρία του Λόβρενσιτς - Πηγή: Reuters / Charles Platiau Livepic)

Γκολ που τους αρνήθηκε ο Κίραλι σταματώντας σουτ του αφύλαχτου Μέρτενς μέσα από την περιοχή. Οι Ούγγροι ήταν ακόμη πιο επιθετικοί με τον Σάλαϊ να έχει κεφαλιά, που θα κοντράρει σε αμυντικό και θα περάσει ελάχιστα δίπλα από το δοκάρι, αλλά και ένα σουτ του Πίντερ με κόντρα που έδιωξε δύσκολα σε κόρνερ ο Κουρτουά. Ήταν φανερό ότι εφόσον έμειναν στο ματς θα διεκδικούσαν τις πιθανότητες, που τους αναλογούσαν για την πρόκριση.

2016 06 26T202340Z 109974220 MT1ACI14458673 RTRMADP 3 SOCCER EURO HUN BEL

(Η επέμβαση του Κουρτουά - Πηγή: Reuters / Vincent Kessler Livepic)

Στο 78 όμως το Βέλγιο μπόρεσε να πετύχει το 2ο γκολ που δικαιούτο από το πρώτο ημίχρονο, με τον Αζάρ να κάνει μια απίθανη ενέργεια από τα αριστερά και σέντρα, "πάρε-βάλε" στον Μπατσουαγί, που μόλις είχε μπει στο ματς, για να την σπρώξει απλά στα δίχτυα.

2016 06 26T203644Z 109975004 MT1ACI14458699 RTRMADP 3 SOCCER EURO HUN BEL

(Ο Μπατσουαγί κάνει το 0-2 - Πηγή: Reuters / Vincent Kessler Livepic)

Και στο 80 ο Αζάρ έβαλε και το κερασάκι με ατομική ενέργεια, συνέκλινε και εκτέλεσε από το ύψος της μεγάλης περιοχής για το θριαμβευτικό 3-0 και την πρόκριση στα προημιτελικά.

2016 06 26T203710Z 109975030 MT1ACI14458700 RTRMADP 3 SOCCER EURO HUN BEL

(Με άψογο στυλ το 0-3 του Αζάρ - Πηγή: Reuters / Michael Dalder Livepic)

Ο Κουρτουά αρνήθηκε το "γκολ της τιμής" στην Ουγγαρία και σε μια κόντρα στις καθυστερήσεις, ο Καρασκό έδωσε θριαμβευτικό τόνο στην επικράτηση του Βελγίου με 4-0.

2016 06 26T205104Z 710873203 LR1EC6Q1LWTJ3 RTRMADP 3 SOCCER EURO HUN BEL

(Το τελικό 0-4 από τον Καρασκό - Πηγή: Reuters / Michael Dalder)

Το Βέλγιο στους "8" θα αντιμετωπίσει την Ουαλία την Παρασκευή 1/7 στη Λιλ, αλλά δεν θα έχει τον Φερμάελεν στο κέντρο της άμυνας, καθώς συμπλήρωσε κάρτες.

Θυμίζουμε ότι υπάρχει ήδη και το πρώτο ζευγάρι των προημιτελικών ανάμεσα στην Πολωνία και την Πορτογαλία, στο ίδιο ταμπλό.

Όσο για τους Ούγγρους πρόσφεραν μια εκπληκτική σκηνή στο τέλος, πηγαίνοντας στο πέταλο των οπαδών τους, τραγουδώντας τον εθνικό τους ύμνο με το χέρι στην καρδιά, γνωρίζοντας την αποθέωση.