EURO 2016: δίκαιη νίκη 2-0 και πρόκριση της Ιταλίας επί της Ισπανίας στους 8

Reuters / Darren Staples Livepic

Η Ιταλία περίμενε καιρό για να πάρει ρεβάνς για την βαριά ήττα 4-0 στον τελικό του προηγούμενου EURO από την Ισπανία και το έκανε με πειστικό τρόπο νικώντας της 2-0 και αφήνοντας την εκτός συνέχειας. Η Ισπανία έδειξε κάποια δείγματα των ικανοτήτων της μόνο στο τελευταίο 20λεπτο, αλλά η νίκη ήταν απόλυτα δίκαιη για τους Ιταλούς, που πάνε για τον 2ο "τελικό" τώρα με την Γερμανία στα προημιτελικά.

Αντίθετα με ό,τι περίμεναν οι περισσότεροι, η Ιταλία μπήκε με μεγαλύτερη ενέργεια στο ματς, επιχειρώντας να απειλήσει τον Ντε Χέα, χωρίς να παραμελεί και την άμυνα της και στο 8 άγγιξε το γκολ σε κεφαλιά του Πελέ, αλλα ο τερματοφύλακας της Γιουνάιτεντ έκανε μια εντυπωσιακή επέμβαση στην αριστερή του γωνία.

2016 06 27T161304Z 1424259721 LR1EC6R191H7L RTRMADP 3 SOCCER EURO ITA SPA

(Πηγή: Reuters / Charles Platiau)

Δύο λεπτά αργότερα ο Τζακερίνι με ψαλιδάκι έστειλε την μπάλα στο δοκάρι, αλλά ο Τούρκος ρέφερι Τσακίρ καταλόγισε φάουλ την προσπάθειά του πάνω στον Μπουσκέτς.

2016 06 27T161348Z 110045628 MT1ACI14460010 RTRMADP 3 SOCCER EURO ITA ESP

(Πηγή: Reuters / Lee Smith Livepic)

Ελάχιστες ήταν οι φορές που η Ισπανία θύμισε Ισπανία, αντίθετα η σκουάντρα ατζούρα άγγιξε το γκολ εκ νέου στο 30, με σέντρα του Ντε Σίλιο να διώχνει με στραβοκλωτσιά για αυτογκόλ ο Σέρχιο Ράμος.

2016 06 27T163145Z 110046705 MT1ACI14460079 RTRMADP 3 SOCCER EURO ITA ESP

(Η λάθος απόκρουση του Ράμος - Πηγή: Reuters / Lee Smith Livepic)

Και στο 33 μετά από φάουλ του Έντερ, ο Ντε Χέα δεν μπορούσε να συγκρατήσει την μπάλα και ο Τζακιερίνι με τον Κιελίνι έπεσαν στην μπάλα και ο αμυντικός της Γιουβέντους άνοιξε δίκαια το σκορ.

2016 06 27T163609Z 110046969 MT1ACI14460089 RTRMADP 3 SOCCER EURO ITA ESP

(Το 1-0 από τον Κιελίνι (ν.3) - Πηγή: Reuters / Christian Hartmann Livepic)

Η Ισπανία μόνο με κάποια στημένα έφερνε την μπάλα στην περιοχή του Μπουφόν, ενώ η Ιταλία έκλεισε το ημίχρονο με μια ακόμη σπουδαία ευκαιρία και τον Ντε Χέα να απογειώνεται στην γωνία του για να σταματήσει το σουτ του Τζακιερίνι.

2016 06 27T164822Z 110047702 MT1ACI14460160 RTRMADP 3 SOCCER EURO ITA ESP

(Ο πεσμένος στο χόρτο Τζακιερίνι αναγάζει τον Ντε Χέα σε εντυπωσιακή απόκρουση - Πηγή:Reuters / Christian Hartmann Livepic)

ο Ντελ Μπόσκε ξεκίνησε στο β μέρος με τον Αντούριθ στην θέση του Νολίτο και τον Μοράτα να ξεκινά από το αριστερό άκρο της επίθεσης, με την Ισπανία να δείχνει μια κάποια κινητικότητα και τον φορ της Γιουβέντους να κάνει αφύλαχτος κεφαλιά από τη μικρή περιοχή, αδύναμη όμως, να καταλήγει στην αγκαλιά του Μπουφόν.

2016 06 27T171112Z 110049072 MT1ACI14460209 RTRMADP 3 SOCCER EURO ITA ESP

(Η αδύναμη κεφαλιά του Μοράτα (δ) στην αγκαλιά του Μπουφόν - Πηγή: Reuters / Christian Hartmann Livepic)

Η Ιταλία θα μπορούσε να σημειώσει και 2ο γκολ στο 55, εκ νέου όμως ο Ντε Χέα έσωσε την Ισπανία σε τετ α τετ με τον Έντερ.

2016 06 27T171524Z 110049324 MT1ACI14460224 RTRMADP 3 SOCCER EURO ITA ESP

(Πηγή: Reuters / Darren Staples Livepic)

Καθώς η Ιταλία δεν έβαζε το 2ο γκολ, αναθάρρησε η Ισπανία και είχε πραγματικά καλές ευκαιρίες μπαίνοντας στο τελευταίο 20λεπτο του αγώνα: σουτ του Αντούριθ από το ημικύκλιο της περιοχής, δίπλα από το δοκάρι του Μπουφόν, αμέσως μετά κεφαλιά του Ράμος άουτ και δύο διαδοχικά σουτ στο 76 του Ινιέστα και του Πικέ, που ανάγκασαν σε δύσκολες αποκρούσεις τον Ιταλό γκολκίπερ.

2016 06 27T173547Z 110050547 MT1ACI14460314 RTRMADP 3 SOCCER EURO ITA ESP

(Μπουφόν...Πηγή: Reuters / Darren Staples Livepic)

2016 06 27T173625Z 110050585 MT1ACI14460318 RTRMADP 3 SOCCER EURO ITA ESP

(...και ξανά Μπουφόν - Πηγή: Reuters / Christian Hartmann Livepic)

Στην κόψη του ξυραφιού το τελευταίο 5λεπτο με τον Αντούριθ να γίνεται αναγκαστική αλλαγή για να μπει ο Πέδρο και η Ισπανία να έχει πλέον φορ τον Λούκας Βάσκεθ και ο Ινσίνιε με φρέσκα πόδια να απειλεί από μακριά τον Ντε Χέα.

2016 06 27T174436Z 110051076 MT1ACI14460345 RTRMADP 3 SOCCER EURO ITA ESP

(Πηγή: Reuters / Christian Hartmann Livepic)

Το ματς κρίθηκε πάντως στο τέλος. Στο 90 ο Πικέ άπλωσε το πόδι του, αλλά ο Μπουφόν από τα 2 μέτρα τον σταμάτησε.

16786691

(Πηγή: ΑΠΕ ΜΜΕ / EPA / Etienne Laurent)

Και στο 91, σε κόντρα επίθεση των Ιταλών, με τους Πικέ και Σέρχιο Ράμος να έχουν γίνει φορ και ο Πέδρο στόπερ (!), ο Γκρατσιανο Πελέ δεν συγχώρεσε το κενό διαμορφώνοντας το τελικό 2-0.