EURO 2016: στα πέναλτυ απέκλεισε η Γερμανία την Ιταλία από τα ημιτελικά

Reuters / Christian Hartmann LIvepic

H Γερμανία κατάφερε να ξορκίσει τον κακό της δαίμονα σε μεγάλες διοργανώσεις, την Ιταλία, αν και χρειάστηκε η διαδικασία των πέναλτυ, αφού το 1-1 ήταν το σκορ στα 120 λεπτά. Χρειάστηκαν 18 χτυπήματα, με την Ιταλία να αυτοκτονεί στην διαδικασία, στην οποία όμως κερδίζουν πάντα οι Γερμανοί τα τελευταία 40 χρόνια. Το έκαναν και στο Μπορντό με 6-5 και τον Νταρμιάν να χάνει το καθοριστικό, πριν ο Έκτορ στείλει την ομάδα του στους 4.

Πολλή τακτική στο ξεκίνημα του αγώνα και από τους δύο προπονητές, με τον Λεβ να αλλάζει το σύστημα σε 3-5-2 (με τον Χέβεντες δίπλα σε Μπόατενγκ, Χούμελς και εκτός τον Ντράξλερ), όπως είχε παίξει και στο φιλικό του Μαρτίου, όταν η Γερμανία επιβλήθηκε 4-1 της Ιταλίας του Κόντε (διατήρησε το επιτυχημένο 3-5-2 με τον Παρόλο αμυντικό χαφ και δίπλα του τον Στουράρο).

2016 07 02T191140Z 110488300 MT1ACI14466996 RTRMADP 3 SOCCER EURO GER ITA

(Λεβ και Κόντε (στο βάθος) δίνουν οδηγίες - Πηγή: Reuters / Kai Pfaffenbach Livepic)

Άλλο φιλικό όμως και άλλο επίσημο. Η Γερμανία έδειξε ότι έχει "ψυχολογικό" απέναντι στην Ιταλία με τους συνεχείς αποκλεισμούς σε διοργανώσεις και προτιμούσε να διαφυλάξει την άμυνα της. Το ίδιο έκανε με επιτυχία και η Ιταλία, κρατώντας σε ελέχιστες τελικές στο πρώτο μέρος μια φύσει επιθετική ομάδα (μόλις 4 και 1 εντός εστίας), που είχε μια κεφαλιά του Γκόμεζ στο 41 άουτ και ένα σουτ του Μίλερ από την περιοχή (μετά από διάφορες καραμπόλες) να καταλήγει στον Μπουφόν.

2016 07 02T194540Z 110490340 MT1ACI14467139 RTRMADP 3 SOCCER EURO GER ITA

(Πηγή: Reuters / Michael Dalder Livepic)

Και η Ιταλία όμως έκλεισε το ημίχρονο με σουτ του Στουράρο να κοντράρει και να βγαίνει κόρνερ, σε ένα 4λεπτο, που νιώσαμε τουλάχιστον ότι βλέπουμε παιχνίδι (συνολικά 5 τελικές η Ιταλία, 1 εντός εστίας).

2016 07 02T194847Z 110490527 MT1ACI14467157 RTRMADP 3 SOCCER EURO GER ITA

(Η αντίδραση του Στουράρο - Πηγή: Reuters / Michael Dalder Livepic)

Με διαφορετική εικόνα ξεκίνησε το β ημίχρονο καθώς η Γερμανία ανέβασε την πίεση της και επιχείρησε να ανοίξει το σκορ και θα μπορούσε στο σουτ του Μίλερ στο 53, που όμως κατέληξε κόρνερ, μετά από παρέμβαση και του Φλορέντσι.

SOCCER EURO GER ITA 1

(Ο Μίλερ (ν.13) έχει σουτάρει και ο Φλορέντσι εντυπωσιακά απομακρύνει - Πηγή: Reuters / Darren Staples Livepic)

Με αρκετή υπομονή και με εξαιρετική κίνηση του Γκόμεζ από τα αριστερά, που έβγαλε τον Έκτορ μέσα στην περιοχή, ήρθε το γκολ του Οζίλ, από το γύρισμα του αριστερού μπακ των Γερμανών στο 65.

2016 07 02T202828Z 1391959548 LR1EC721KV3J6 RTRMADP 3 SOCCER EURO GER ITA

(Ο Οζίλ (ν.8) σκοράρει - Πηγή: Reuters / Regis Duvignau)

Η Ιταλική άμυνα έδειξε να έχει πρόβλημα και 4 λεπτά αργότερα έμεινε αφύλαχτος στα 3 μέτρα ο Γκόμεζ, επιχείρησε όμως να σκοράρει με τακουνάκι, που έδιωξε με απίθανο τρόπο σε κόρνερ ο Μπουφόν κρατώντας μέσα στο ματς την ομάδα του.

2016 07 02T203111Z 110493071 MT1ACI14467296 RTRMADP 3 SOCCER EURO GER ITA

(Η εκπληκτική απόκρουση του Μπουφόν - Πηγή: Reuters / Michael Dalder Livepic)

Στο 73 η Ιταλία πάτησε την περιοχή του Νόιερ, το γυριστό σουτ όμως του Πελέ πέρασε πάνω από την Γερμανική εστία. Και στο 76 είχε την ευκαιρία να ισοφαρίσει από το ανόητο χέρι-πέναλτυ του Μπόατενγκ σε γυριστή κεφαλιά του Κιελίνι, που καταλόγισε αμέσως ο Κασάι.

SOCCER EURO GER ITA 2

(Πηγή: Reuters / Christian Hartmann Livepic)

Ο Μπονούτσι ανέλαβε το βάρος και δεν αστόχησε διαμορφώνοντας το 1-1 απέναντι στο Νόιερ.

2016 07 02T203930Z 110493570 MT1ACI14467348 RTRMADP 3 SOCCER EURO GER ITA

(Το εύστοχο πέναλτυ του Μπονούτσι (ν.19) - Πηγή: Reuters / Michael Dalder Livepic)

Το ματς έκλεισε με ένα σουτ του Ντε Σίλιο δίπλα στο δοκάρι του Νόιερ, που πάντως είχε καλύψει τη γωνία του, ενώ η Γερμανία δεν έκανε άλλη ευκαιρία μέχρι το 90, με τον Μίλερ πια σέντερ φορ μετά την αναγκαστική αλλαγή του Γκόμεζ (λίγα λεπτά μετά το τακουνάκι του) και το ματς οδηγήθηκε στην παράταση.

2016 07 02T205655Z 110494615 MT1ACI14467416 RTRMADP 3 SOCCER EURO GER ITA

Στο πρώτο ημίχρονο της παράτασης δεν υπήρξε ουσιαστικά ευκαιρία, αφού και οι δύο κοιτούσαν να διαφυλάξουν την άμυνα και αν γινόταν κάποιο λάθος του αντιπάλου να αναζητήσουν ένα 2ο γκολ. Τέτοιο λάθος έκανε η Ιταλική άμυνα στο ξεκίνημα του β μέρους (107) αφήνοντας τον Ντράξλερ να κάνει γυριστό μέσα από την μικρή περιοχή, πάνω όμως από την εστία.

2016 07 02T211945Z 110495985 MT1ACI14467489 RTRMADP 3 SOCCER EURO GER ITA

(Πηγή: Reuters / Kai Pfaffenbach Livepic)

Με δύο σουτ από Ινσίνιε και Οζίλ, αδύναμα όμως για να αναησυχήσουν Νόιερ και Μπουφόν ολοκληρώθηκε και η παράταση με το σκορ στο 1-1, για να πάμε στα πέναλτυ.

2016 07 02T212618Z 110496378 MT1ACI14467497 RTRMADP 3 SOCCER EURO GER ITA

(το σουτ του Ινσίνιε - Πηγή: Reuters / Darren Staples Livepic)

Η σειρά των πέναλτυ (Γερμανία-Ιταλία, πρώτοι εκτελούν οι Ιταλοί):

Ινσίνιε 0-1, Κρόος 1-1, Ζάζα 1-1 (άουτ, παρότι τον έβαλε ο Κόντε στο 120 ακριβώς για να εκτελέσει), Μίλερ 1-1 (απόκρουση ο Μπουφόν), Μπαρτζάλι 1-2, Οζίλ 1-2 (δοκάρι και έξω παρότι ξεγέλασε τον Μπουφόν), Πελέ 1-2 (άουτ, πολύ άσχημα κτυπημένο), Ντράξλερ 2-2, Μπονούτσι 2-2 (απόκρουση Νόιερ), Σβαϊνστάιγκερ 2-2 (άουτ).

2016 07 02T214716Z 110497636 MT1ACI14467588 RTRMADP 3 SOCCER EURO GER ITA

Μετά τα 10 πρώτα κτυπήματα ήρθε η σειρά για κτυπήματα από μία φορά για κάθε ομάδα.

Τζιακερίνι 2-3, Χούμελς 3-3, Παρόλο 3-4, Κίμιχ 4-4, Ντε Σίλιο 4-5 (αφού βρήκε στο οριζόντιο δοκάρι, από την κάτω πλευρά), Μπόατενγκ 5-5, Νταρμιάν 5-5 (απόκρουση Νόιερ), Έκτορ 6-5 (κάτω από την αγκαλιά του Μπουφόν) και η Γερμανία στον ημιτελικό, όπως ακριβώς συμβαίνει τα τελευταία 40 χρόνια (από το EURO του 1976 και την ήττα της Δυτικής Γερμανίας από την Τσεχοσλοβακία στον τελικό).

2016 07 02T215035Z 110497835 MT1ACI14467611 RTRMADP 3 SOCCER EURO GER ITA

(Το καθοριστικό χαμένο πέναλτυ του Νταρμιάν - Πηγή: Reuters / Kai Pfaffenbach Livepic)

Ο συγκλονιστικός Μπουφόν μετά το τέλος του αγώνα ανακοίνωσε ότι θα δώσει το παρόν και στο μουντιάλ της Ρωσίας το 2018, εφόσον τον επιλέξει ο νέος προπονητής (ο Τζιαμπιέρο Βεντούρα). Ήδη μετρά 160 συμμετοχές (ρέκορντμαν) με την σκουάντρα ατζούρα.

2016 07 02T215508Z 110498108 MT1ACI14467653 RTRMADP 3 SOCCER EURO GER ITA

(Πηγή: Reuters / Darren Staples Livepic)

Η Γερμανία θα περιμένει να μάθει αύριο τον αντίπαλο της στον β ημιτελικό του EURO 2016 (Πέμπτη 7/7 Μασσαλία) από το νικητή του ζευγαριού Γαλλίας-Ισλανδίας. Δεν θα έχει όμως σίγουρα τον Χούμελς στην άμυνα της (λόγω καρτών), ενώ Κεντίρα και Γκόμεζ αποχώρησαν με μυικούς τραυματισμούς και ίσως δεν προλάβουν.