Μουντομπάσκετ: Η Γερμανία παγκόσμια πρωταθλήτρια - Νίκησε τη Σερβία στον τελικό

AP Photo/Michael Conroy

Η εντυπωσιακή Γερμανία που ξεπέρασε κάθε προσδοκία στο Μουντομπάσκετ, ανέβηκε στην κορυφή του κόσμου, κατακτώντας το βαρύτιμο τρόπαιο για πρώτη φορά στην ιστορία της.

Στον τελικό της διοργάνωσης που ολοκληρώθηκε σήμερα στη Μανίλα, νίκησε τη Σερβία με 83-77 και έφτασε τις 8 νίκες σε 8 αγώνες, αφήνοντας στη 2η θέση τη Σερβία.

Τα δεκάλεπτα: 23-26, 47-47, 69-57, 83-77

Οι Γερμανοί είχαν κατακτήσει το μοναδικό τους μετάλλιο το 2002 στην Ιντιανάπολις των ΗΠΑ, όταν η Σερβία πήρε το τελευταίο της χρυσό σε Παγκόσμιο.

Η Σερβία δεν πτοήθηκε από τον τραυματισμό με το... καλησπέρα του Ντόμπριτς και βρίσκοντας το μακρινό σουτ, απάντησε στην άμυνα ζώνης της Γερμανίας, κλείνοντας το πρώτο δεκάλεπτο στο +3 (26-23). Με τον Μπογκντάνοβιτς, μάλιστα, σε... κέφια (15π. στο πρώτο ημίχρονο), η ομάδα του Σβέτισλαβ Πέσιτς δεν... αγχώθηκε από τις βοήθειες που βρήκε στην επίθεση ο Σρέντερ στο πρόσωπο του Βάγκνερ (ολοκλήρωσαν και οι δύο το πρώτο εικοσέλεπτο μετρώντας από 14 πόντους) και οι δύο ομάδες πήραν τον δρόμο προς τα αποδυτήρια στο ισόπαλο 47-47.

Ωστόσο, η αμυντική διάθεση που έδειξε η Γερμανία στην τρίτη περίοδο, έκανε τα «πάντσερ» να πατήσουν στα πόδια τους και να χαλάσουν το... μυαλό των Σέρβων, που έμοιαζαν αποπροσανατολισμένοι. Η ομάδα του Γκόρντον Χέρμπερτ απάντησε με επιμέρους σκορ 22-10 σε αυτό το διάστημα και όταν προσπέρασαν με 67-55 στο 29΄ έδειξαν αποφασισμένοι για ακόμη μία υπέρβαση, μετά από αυτή απέναντι στις ΗΠΑ.

Με τον Αβράμοβιτς να πεισμώνει, οι Σέρβοι πάλεψαν στην τέταρτη περίοδο, μείωσαν μετά από τρίποντο του στους 4 πόντους (73-69), αλλά ο Φόγκτμαν είχε την απάντηση από την ίδια θέση. Ο Βάγκνερ κράτησε το +9 στο 38', αλλά ο Αβράμοβιτς δεν είχε πει την τελευταία του λέξη και με έξι σερί πόντους (τρίποντο και 3/3 βολές) μείωσε σε 78-75 στο 1:21΄΄. Ωστόσο, ο Γκούντουριτς δεν φάνηκε αντάξιος του συμπαίκτη του και με χαμένο τρίποντο, αδυναμία να πάρει το... γκολ φάουλ (έβαλε μόνο τις βολές) και νέο λάθος στα 13΄΄ για τη λήξη, έγραψε έναν ιδανικό επίλογο για την Γερμανία και τον Σρέντερ, ο οποίος με 2/2 βολές διαμόρφωσε το τελικό 83-77.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Βάσκες, Μπερμούδες, Σάλινς

ΓΕΡΜΑΝΙΑ (Γκόρντον Χέρμπερτ): Μπόνγκα 7 (1), Γκιφάι, Λο, Ομπστ 7 (1), Σρέντερ 28 (2), Τάις 2, Τίμαν, Φόγκτμαν 12 (2), Φραντς Βάγκνερ 19 (1), Μο Βάγκνερ 8.

ΣΕΡΒΙΑ (Σβέτισλαβ Πέσιτς): Αβράμοβιτς 21 (3), Μπογκντάνοβιτς 17 (3), Νταβίντοβατς 2, Ντόμπριτς, Γκούντουριτς 4, Νίκολα Γιόβιτς 9 (1), Στέφαν Γιόβιτς 3 (1), Μαρίνκοβιτς 9 (1), Μιλουτίνοβ 2, Πετρούσεβ 10.