Champions League: Η Μπάγερν υπέταξε τη Γιουνάιτεντ - Αποτελέσματα και highlights

ΑΠΕ - ΜΠΕ

Ο Χάρι Κέιν σημείωσε το πρώτο ευρωπαϊκό τέρμα του ως παίκτης της Μπάγερν Μονάχου, η οποία νίκησε 4-3 της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, στο ντέρμπι της βραδιάς - Εντυπωσιακή η Άρσεναλ «πάτησε» 4-0 την PSV Αϊντχόφεν στην πρεμιέρα των ομίλων του Champions League.

Ο Άγγλος επιθετικός συνδύασε με γκολ το ευρωπαϊκό ντεμπούτο του με τον Βαυαρούς, «πληγώνοντας» την ομάδα της πατρίδας του.

Ο Κέιν ήταν αυτός που με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι έκανε το 3-1, μόλις τρία λεπτά μετά το πρώτο τέρμα της Γιουνάιτεντ. Ήταν ουσιαστικά η πρώτη από τις δύο «απαντήσεις» που έδωσαν οι γηπεδούχοι στους αντιπάλους τους. Η δεύτερη ήταν μετά το 3-2, όταν σκόραραν και πάλι λίγα λεπτά αργότερα, ενώ όταν ο Κασεμίρο μείωσε ξανά, δεν υπήρχε άλλος χρόνος για τους «κόκκινους διαβόλους»

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πολύ καλά στο γήπεδο, αλλά το τραγικό λάθος του Ονάνα στο πρώτο γκολ άλλαξε τα πάντα. Η Μπάγερν βρήκε αμέσως και δεύτερο τέρμα, φέρνοντας το ματς εκεί που ήθελε. Η μείωση του σκορ από τον Χόιλουντ στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου άφησε υποσχέσεις, αλλά Κέιν και Τελ είχαν τις «απαντήσεις» και παρά τα δύο γκολ του Κασεμίρο, η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ έφυγε με... άδεια χέρια από την Allianz Arena.

Στο Λονδίνο, η Άρσεναλ μετέτρεψε από νωρίς τον αγώνα με την PSV Αϊντχόφεν σε παράσταση για έναν ρόλο. Οι «κανονιέρηδες» πέτυχαν τρία γκολ στα πρώτα 38 λεπτά, για να επικρατήσουν 4-0, σε μια εντυπωσιακή βραδιά για εκείνους.

Συνοπτικά, η πρεμιέρα του Champions League:

Τετάρτη 20 Σεπτεμβρίου

1ος όμιλος: Μπάγερν Μοχάνου - Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 4-3 (28' Σανέ, 32' Γκνάμπρι, 53' πεν. Κέιν, 90+2' Τιλ / 49' Χόιλουντ, 88', 90+5' Κασεμίρο)

1ος όμιλος: Γαλατάσαραϊ - Κοπεγχάγη 2-2 (86' Μπόι, 88' Τετέ / 35' Ελιουνούσι, 58' Γκονσάλβες)

2ος όμιλος: Άρσεναλ - PSV Αϊντχόφεν 4-0 (8' Σάκα, 20' Τροσάρντ, 38' Ζεσούς, 70' Έντεγκαρντ)

2ος όμιλος Σεβίλλη - Λανς 1-1 (9' Οκάμπος / 24' Φουλζινί)

3ος όμιλος: Μπράγκα - Νάπολι 1-2 (84' Μπρούμα / 45+1' Ντι Λορέντσο, 88' αυτ. Νιακατέ)

3ος όμιλος: Ρεάλ Μαδρίτης - Ουνιόν Βερολίνου 1-0 (90+4' Μπέλιγχαμ)

4ος όμιλος: Ρεάλ Σοσιεδάδ - Ίντερ 1-1 (4' Μέντες / 87' Μαρτίνες)

4ος όμιλος: Μπενφίκα - Σάλτσμπουργκ 0-2 (15' πεν. Σίμιτς, 51' Γκλουχ)

Τρίτη 19 Σεπτεμβρίου

5ος όμιλος: Λάτσιο - Ατλέτικο Μαδρίτης 1-1 (90+5' Προβεντέλ, 29' Μπάριος)

5ος όμιλος: Φέγενορντ - Σέλτικ 2-0 (45+2' Στενγκς, 76' Τζαχανμπάκς)

6ος όμιλος: Μίλαν - Νιουκάστλ 0-0

6ος όμιλος: Παρί Σεν Ζερμέν - Ντόρτμουντ 2-0 (49' πέν. Εμπαπέ, 58' Χακίμι)

7ος όμιλος: Γιουνγκ Μπόις - Λειψία 1-3 (33' Ελία - 3' Σίμακαν, 73' Σλάγκερ, 92' Σέσκο)

7ος όμιλος: Μάντσεστερ Σίτι - Ερυθρός Αστέρας 3-1 (47', 60' Άλβαρες, 73' Ρόντρι - 45' Μπουκαρί)

8ος όμιλος: Μπαρτσελόνα - Αντβέρπ 5-0 (11', 66' Ζοάο Φέλιξ, 19' Λεβαντόφσκι, 22' αυτ. Μπατάιγ, 54' Γκάβι)

8ος όμιλος: Σαχτάρ Ντόνετσκ - Πόρτο 1-3 (13' Κέσλι - 8', 15' Γκαλένο, 29' Ταρεμί)