Θριαμβευτική επιστροφή της Σερένα Γουίλιαμς νικώντας στο Wimbledon

Reuters / Toby Melville

Μετά τις ήττες της σε Αυστραλία (Κέρμπερ) και Ρολάν Γκαρός (Μουγκουρούθα), η Σερένα Γουίλιαμς επέστρεψε στην κορυφή νικώντας, για 7η φορά, στο Wimbledon την Αντζελίκ Κέρμπερ με 2-0 σετ, διατηρώντας τον τίτλο της και κάνοντας ένα ιστορικό ρεκόρ, που κυνηγά από πέρυσι.

Η Σερένα Γουίλιαμς έπιασε την Στέφι Γκράφ στα 22 Gran Slam στην Open Era (μετά το 1968-69) και πλέον μπορεί να ονειρεύεται ότι στο US Open, μπροστά στο κοινό της, θα ανεβεί μόνη της στην κορυφή. Για αυτό πανηγύρισε τη νίκη της πέφτοντας στο χορτάρι και κάνοντας με τα δάχτυλα της το σήμα για τον 22ο τίτλο της.

2016 07 09T143943Z 255696855 LR1EC7914PWYZ RTRMADP 3 TENNIS WIMBLEDON

(Πηγή: Reuters / Toby Melville)

serena stefi

(Πηγή: Twitter)

Στις 2 ήττες της, η Σερένα δεν είχε καλό ποσοστό στα σερβίς. Αυτό διόρθωσε στο ματς με την Γερμανίδα στο Λονδίνο, μαζί με κάποια εκπληκτικά γυρίσματα και έφτασε στη νίκη, κάνοντας και 2 καθοριστικά break. Στο πρώτο σετ πήγαν στο 6-5 δίχως απώλεια οι 2 αθλήτριες, αλλά η Σερένα έκανε το καθοριστικό break για να κερδίσει με 7-5 σε 47 λεπτά.

2016 07 09T134336Z 2053988303 LR1EC79124DVN RTRMADP 3 TENNIS WIMBLEDON

Ίδια εικόνα και στο β σετ, με την Κέρμπερ να έχει την δική της πρώτη ευκαιρία για break στο 3-3, αλλά δεν το πέτυχε. Αντίθετα το έκανε η Γουίλιαμς στο αμέσως επόμενο game για το 5-3 και σέρβιρε με τεράστια άνεση για το τελικό 6-3 και την επικράτησή της σε συνολικά 1 ώρα και 21 λεπτά.

2016 07 09T145442Z 2078568367 LR1EC7915EU0G RTRMADP 3 TENNIS WIMBLEDON

Αυτά ήταν και τα πρώτα δύο χαμένα σετ της Γερμανίδας σε όλο το τουρνουά, που έπαιξε εκπληκτικά, αλλά δεν ήταν δυνατόν να έχει απαντήσεις στα τρομερά σερβίς της Αμερικανίδας, ενώ η Σερένα το πανηγύρισε με όλη την οικογένια της στο box και τους υψηλούς καλεσμένους της: την Beyonce και τον Jay Z.

2016 07 09T142826Z 422383968 LR1EC79146JXX RTRMADP 3 TENNIS WIMBLEDON

(Πηγή: Reuters / Andy Couldridge)

2016 07 09T144740Z 121835662 LR1EC791535ZV RTRMADP 3 TENNIS WIMBLEDON

Μαζί με την αδελφή της Βένους, το βράδυ του Σαβάτου κέρδισαν και το διπλό των γυναικών από την Ουγγαρέζα Μπάμπος και την Σβεντόβα από το Καζακστάν με 2-0 σετ (6-3,6-4).

2016 07 09T193453Z 666804208 LR1EC791IDUDE RTRMADP 3 TENNIS WIMBLEDON

(Πηγή: Reuters / Tony O Brien)

Αύριο στις 16.00 ο μεγάλος τελικός των ανδρών με τον Σκωτσέζο Άντι Μάρεϊ να αντιμετωπίζει τον Καναδό Μίλος Ράονιτς, που πέταξε εκτός τελικού τον Ρότζερ Φέντερερ και παίζει στον πρώτο του τελικό Grand Slam.