Στέφανος Τσιτσιπάς: Εκτός τελικού στην Αμβέρσα - Ηττήθηκε από τον Γάλλο Αρτούρ Φις

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς AP Photo / Kirsty Wigglesworth

Δεν κατάφερε να φτάσει στον τελικό του European Open ο Στέφανος Τσιτσιπάς καθώς ηττήθηκε με 2-0 σετ στον ημιτελικό, από τον Γάλλο Αρτούρ Φις.

Ο κορυφαίος Έλληνας τενίστας βρέθηκε εξαρχής σε δύσκολη θέση και παρότι προσπάθησε να αντιδράσει, εν τέλει ηττήθηκε με 2-0 σετ (6-7, 6-7) και αποκλείστηκε από τη συνέχεια της διοργάνωσης.

Το πρώτο σετ κρίθηκε στο τάι μπρέικ, με τον Φις να είναι πιο ψύχραιμος και να φτάνει στην κατάκτησή του με 7-5.

Με το ξεκίνημα του δεύτερου σετ ο Γάλλος κατάφερε να κάνει break στο σερβίς του Τσιτσιπά και να πάρει τεράστιο προβάδισμα για την κατάκτηση της νίκης και την πρόκριση στον τελικό.

Ο Τσιτσιπάς με την πλάτη στον τοίχο και με τον Φις να σερβίρει με το σκορ υπέρ του με 5-4, έβγαλε αντίδραση και κερδίζοντας το πρώτο του break point σε 9 προσπάθειες, ισοφάρισε και στη συνέχεια έστειλε το σετ στο τάι μπρέικ.

Εκεί ο Γάλλος τενίστας ήταν και πάλι πιο ψύχραιμος και βγήκε νικητής με 7-4, παίρνοντας την πρόκριση για τον τελικό του European Open.