Ο Άντι Μάρεϊ κατέκτησε το τουρνουά στο Wimbledon νικώντας τον Ράονιτς

Reuters / Tony O Brien

Επιστροφή στην κορυφή του Wimbledon μετά το 2013 για τον Άντι Μάρεϊ και πρώτος Grand Slam τίτλος του Σκωτσέζου στην εφετινή σεζόν μετά από την καθαρή, αλλά δύσκολη επικράτησή του με 3-0 σετ επί του Καναδού Μίλος Ράονιτς.

Με τον Τζόκοβιτς νωρίς εκτός μάχης και τον Ράονιτς να έχει αποκλείσει τον Ρότζερ Φέντερερ, ο Άντι Μάρεϊ ήταν το ξεκάθαρο φαβορί για την κατάκτηση του τουρνουά στο Λονδίνο, με όλη την Βρεττανία να τον στηρίζει. Η νίκη του ήταν δίκαιη, αφού στα κρίσιμα σημεία έδειξε την κλάση του, απέναντι στον αντίπαλό του, που πλήρωσε τα πολλά αβίαστα λάθη του (30) στο ματς.

2016 07 10T160453Z 1733456552 LR1EC7A18NUF3 RTRMADP 3 TENNIS WIMBLEDON

(Ο Μάρεϊ μόλις έχει κερδίσει - Πηγή: Reuters / Stefan Wermuth)

Πάντως ο Καναδός, νούμερο 7 στον κόσμο, κατάφερε χάρις στο εκπληκτικό σερβίς του να παλέψει το 2ο και 3ο σετ στο τάι-μπρέικ. Ο Μάρεϊ του το "έσπασε" μόνον σε ένα game, με το σκορ στο 3-3 στο α σετ και το κέρδισε με 6-4. Στα επόμενα χρειάστηκε να πάει ως το τέλος, ακριβώς επειδή τα πολλά λάθη του Ράονιτς, δεν του επέτρεψαν να κάνει εκείνος το break στα σερβίς του Σκωτσέζου, όταν του δόθηκε η ευκαιρία.

2016 07 10T154316Z 405236173 LR1EC7A17NTCX RTRMADP 3 TENNIS WIMBLEDON

(Αντίδραση του Ράονιτς μετά από λάθος - Πηγή: Reuters / Stefan Wermuth)

Και στην πίεση της διαδικασίας, ο Καναδός έχασε με 7-3 το πρώτο και 7-2 το δεύτερο τάι-μπρέικ, που έδωσαν τη νίκη στον Μάρεϊ μετά από 2 ώρες και 48 λεπτά.

2016 07 10T163023Z 86169226 LR1EC7A19UCI4 RTRMADP 3 TENNIS WIMBLEDON

(Ξέσπασε σε κλάμματα ο Μάρεϊ - Πηγή: Reuters / Andy Couldridge)