Μπαρτσελόνα - Παναθηναϊκός 80-72: Άντεξαν μόνο για μία περίοδο οι «πράσινοι»

ΙΝΤΙΜΕ

Με εξαίρεση την πειστική εμφάνιση της πρώτης περιόδου, ο Παναθηναϊκός παραδόθηκε άνευ όρων στη Βαρκελώνη, με το ρεκόρ του στη Euroleague να «βυθίζεται» στο 2-4.

Οι «πράσινοι» ηττήθηκαν 80-72 από την Μπαρτσελόνα, για την 6η αγωνιστική της διοργάνωσης, με τους Καταλανούς να πανηγυρίζουν την πέμπτη νίκη τους και να επιστρέφουν στα θετικά αποτελέσματα στην Ευρώπη, μετά την πρώτη εφετινή αποτυχία τους στο ευρωπαϊκό clasico της προηγούμενης εβδομάδας με τη Ρεάλ.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο δυνατά στον αγώνα και με συνεχόμενα σουτ από μέση απόσταση κατάφεραν να πάρουν μία διαφορά 6 πόντων (15-9) στο 6’ ωστόσο, οι «πράσινοι» βρήκαν λύσεις πίσω από τη γραμμή του τρίποντου και με κορυφαίο τον Γκραντ ολοκλήρωσαν την πρώτη περίοδο στο -1 (21-20).

Ωστόσο, η δεύτερη περίοδος ήταν καταστροφική για το «συγκρότημα» του Εργκίν Αταμάν. Οι Καταλανοί είχαν τον Οριόλ Παουλί να κάνει το παιχνίδι της… ζωής του στην Ευρωλίγκα, καθώς πέτυχε 10 πόντους, τη στιγμή που ο Πάρκερ προκάλεσε πολλά προβλήματα στην ρακέτα για το «τριφύλλι». Έτσι, οι γηπεδούχοι μπόρεσαν να φτάσουν στο +11 (39-28) και έκλεισαν το πρώτο ημίχρονο προηγούμενοι 45-33.

Ίδια εικόνα στην αρχή του δεύτερου ημιχρόνουΣτο τρίτο δεκάλεπτο φάνηκε καθαρά η έλλειψη των Κώστα Σλούκα και Λούκα Βιλντόζα, μια και οι φιλοξενούμενοι δεν είχαν σωστή οργάνωση στο παιχνίδι τους και δημιουργία στην επίθεση, με τους Καναλανούς να «χτυπούν» στο ανοικτό γήπεδο, με τη διαφορά να ξεπερνά τους 20 πόντους (71-47) στο τέλος της περιόδου.

Η διαφορά έφτασε ακόμα και μέχρι τους 28 πόντους για την Μπαρτσελόνα (75-47), όμως, στα τελευταία λεπτά, η απόφαση του Εργκίν Αταμάν να δώσει χρόνο σε παίκτες που δεν είχαν πολλά λεπτά, έφερε τη μείωση της διαφοράς και ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε 80-72.

Τα δεκάλεπτα: 21-20, 45-33, 71-47, 80-72.

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ (Γκριμάου): Ντα Σίλβα 2, Πάουλι 12 (1/3 τρίπομτα, 4 ριμπάουντ, 4 λάθη), Βέσελι 9 (4 ριμπαόυντ, 2 κλεψίματα) , Μπριθουέλα 8, Κάλινιτς 10 (2/2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 λάθη) , Σατοράνσκι 10 (1/3 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 1 κλέψιμο) , Ερνανγκόμεθ 5 (3 ριμπάουντ) , Αμπρίνες 2 , Πάρκερ 17 (5 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, 2 λάθη) , Νάτζι 3 , Σαρ, Πάρα 2.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Αταμάν): Καλαϊτζάκης 5 (1), Γκάι 6 (1/4 τρίποντα, 4 λάθη) , Μωραΐτης 5 (1/2 τρίποντα, 4 ασίστ), Μπαλτσερόφσκι 12 (4 ριμπάουντ), Γκραντ 15 (2), Λεσόρ 9 (4 ριμπάουντ) , Γκριγκόνις 11 (2/5 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 λάθη) , Μήτογλου 6 (6 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 λάθη), Ερνανγκόμεθ (3 ριμπάουντ).