Χάλκινος ο Εμμανουήλ Καραλής στο επί κοντώ στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα της Γλασκώβης

O Εμμανουήλ Καραλής ΝΙΚΟΛΟΠΟΥΛΟΣ ΑΝΤΩΝΗΣ/EUROKINISSI

Το χάλκινο μετάλλιο κατέκτησε ο Εμμανουήλ Καραλής στο επί κοντώ στο παγκόσμιο πρωτάθλημα κλειστού στίβου της Γλασκώβης με άλμα στα 5,85 μέτρα.

Ο 24χρονος αθλητής μετά από ένα συγκλονιστικό τελικό κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο, τρία χρόνια μετά την 4η του θέση στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο και λίγους μήνες πριν το κορυφαίο αθλητικού ραντεβού στο Παρίσι.

Έκανε μάλιστα προσπάθεια να περάσει τα 5,90 αλλά δεν τα κατάφερε και ολοκλήρωσε τον αγώνα.

O αθλητής μας έδωσε μέσα σε δύο 24ωρα χαρά στους Έλληνες με την επιτυχία του μετά το χρυσό του Μίλτου Τεντόγλου.

Συγχαρητήρια στο Έλληνα πρωταθλητή έδωσε ο Κυριάκος Μητσοτάκης.

«Θερμά συγχαρητήρια στον Εμμανουήλ Καραλή για την κατάκτηση του χάλκινου μεταλλίου στον τελικό του επί κοντώ, στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Κλειστού Στίβου της Γλασκώβης. Είμαστε όλοι πολύ υπερήφανοι!».

Αυτό είναι το δεύτερο μετάλλιο για τη χώρα μας στο επί κοντώ των ανδρών στη διοργάνωση, μετά το χρυσό που είχε κατακτήσει ο Κώστας Φιλιππίδης στο Σόποτ, το 2014.

Το χρυσό κέρδισε ο Σουηδός Μόντο Ντουπλάντις ενώ στο δεύτερο σκαλί του βάθρου ανέβηκε ο Αμερικανός Σαμ Κέντρικς.