Ρίο 2016: Μάικλ Φελπς από ατόφιο χρυσάφι

Η επιστροφή του θρύλου στον θρόνο του REUTERS/David Gray

Το δικό του... μπλακ τζακ στα χρυσά μετάλλια έκανε τα ξημερώματα της Δευτέρας ο Μάικλ Φελπς, αφού τερμάτισε πρώτος τόσο στον τελικό των 200μ. πεταλούδα των ανδρών, όσο και στον τελικό της σκυταλοδρομίας 4x200 ελεύθερο.

Η «σφαίρα» από τη Βαλτιμόρη ανέβηκε ξανά στο θρόνο των 200μ. πεταλούδα, μετά το «διάλλειμα» στο Λονδίνο όπου είχε χάσει το χρυσό μετάλλιο από τον Τσαντ λε Κλος, δηλώνοντας λίγο μετά τον τερματισμό του: «αποστολή εξετελέσθη».

Ο Μάικλ Φελπς πήρε την «εκδίκησή» του, καθώς η ήττα στο Λονδίνο στο κλασσικό του αγώνισμα του είχε στοιχίσει τόσο πολύ που είχε προαναγγείλει μέχρι και την αποχώρησή του από τους αγώνες.

Όμως ο θρύλος της κολύμβησης όχι μόνο δεν αποχώρησε από τις πισίνες, αλλά τερμάτισε πρώτος σε 1:53:36 και κάθισε ξανά στο θρόνο του, εμπλουτίζοντας τη χρυσή συλλογή του με ένα ακόμη ολυμπιακό μετάλλιο.

Φαίνεται όμως ότι τα 20 χρυσά και 24 συνολικά ολυμπιακά μετάλλια, δεν ήταν αρκετά για τον Φελπς, ο οποίος λίγες ώρες αργότερα προσέθετε ακόμη ένα χρυσό ολυμπιακό μετάλλιο στην μοναδική συλλογή του.

2016 08 10T015348Z 639241248 RIOEC8A059NX4 RTRMADP 3 OLYMPICS RIO SWIMMING M 200MBUTTERFLY

Ο Μάικλ Φελπς πανηγυρίζει την πρωτιά στο κλασσικό του αγώνισμα, τα 200μ. πεταλούδα/ Πηγή:REUTERS/Dominic Ebenbichler

Ο κολυμβητής από τη Βαλτιμόρη αγωνίστηκε τελευταίος στην αμερικανική τετράδα και μαζί του κολύμπησαν ο Κόνορ Ντουάιερ, ο Τάουνλι Χάας και ο Ράιαν Λόχτε, στην πρώτη του εμφάνιση στους Αγώνες του Ρίο, με την ομάδα των ΗΠΑ να τερματίζει πρώτη και να κατακτά για 17η φορά στην ιστορία και τέταρτη συνεχόμενη το χρυσό Ολυμπιακό μετάλλιο στα 4Χ200μ.

Το ασημένιο μετάλλιο στα 4x200μ ελεύθερο κατέκτησε η Βρετανία και το χάλκινο η Ιαπωνία σε μια κούρσα που όλα τα βλέμματα πάνω στον θρύλο της κολύμβησης.

2016 08 10T033039Z 1116763890 RIOEC8A09R1IP RTRMADP 3 OLYMPICS RIO SWIMMING M 200MFREERELAY

Ο απόλυτος κυρίαρχος της κολύμβησης, με το 21ο χρυσό ολυμπιακό μετάλλιο στο στήθος/Πηγή: REUTERS/David Gray

Όμως η ιστορία έγραψε ότι ο Φελπς έχει πλέον μια συγκομιδή που ζηλεύουν όλοι οι αθλητές και δύσκολα θα καταφέρει κάποιος να τον φτάσει, πόσο μάλλον να τον ξεπεράσει. 21 χρυσά ολυμπιακά μετάλλια και 25 συνολικά στην κορυφαία αθλητική διοργάνωση.

Και βέβαια, ο πρώτος στον οποίον έτρεξε μετά τη νέα του κατάκτηση, δεν ήταν άλλος από τον γιο του Μπούμερ

2016 08 10T024027Z 651384588 RIOEC8A07FE91 RTRMADP 3 OLYMPICS RIO SWIMMING M 200MBUTTERFLY

Πηγή: REUTERS/Stefan Wermuth