Ρίο 2016: ισόπαλη 8-8 στο τέλος με την Ουγγαρία η Ελλάδα, "βλέπει" προημιτελικά

Reuters / LASZLO BALOGH

Ούτε αυτή την φορά η Ελλάδα κατάφερε να ξορκίσει τον κακό της δαίμονα Ουγγαρία παρότι βρεθήκαμε μπροστά στο σκορ, η έλλειψη ψυχραιμίας στο φινάλε και τα σφυρίγματα από τους διαιτητές δεν μας επέτρεψαν να παρούμε τη νίκη. Όπως με την Σερβία σώσαμε την παρτίδα με ισοπαλία 8-8 (4η ισοπαλία σε 91 ματς με την Ουγγαρία από την οποία έχουμε χάσει 71 φορές και έχουμε κερδίσει 6). Με δύο νίκες στο τέλος με Βραζιλία και Αυστραλία η εθνική μας κλειδώνει την 4άδα και την πρόκριση στα προημιτελικά, παίζεται και η πρώτη θέση με τους Σέρβους, ενώ οι Ούγγροι που έχουν και ένα Χ με την Αυστραλία θα κυνηγήσουν την 3η θέση και θα περιμένουν στραβοπάτημα δικό μας ή της Σερβίας.

Η εθνική μας είχε και πάλι καλό ξεκίνημα στο ματς και προηγήθηκε με τον Βλαχόπουλο,παίζοντας πολύ καλή άμυνα, όμως δεν μπορούσε επιθετικά να σπάσει την πιεστική άμυνα των Μαγυάρων, ώστε να μην πάει στον φουνταριστό. Έτσι ένα γκολ σε παίκτη παραπάνω και μια λάθος άμυνα έδωσαν το δικαίωμα στην Ουγγαρία να πετύχει 2 γκολ στο τέλος και να προηγηθεί με 2-1.

2016 08 10T135732Z 468999717 RIOEC8A12RGOS RTRMADP 3 OLYMPICS RIO WATERPOLO M

(Γκολ από τον Γούνα - Πηγή: Reuters / LASZLO BALOGH)

Το επιθετικό πρόβλημα παρέμεινε και στην β περίοδο βάζοντας μόνο ένα γκολ με τον Γούνα (παρότι είχαμε επιθέσεις με παίκτη παραπάνω) και μείναμε στο ματς ακριβώς επειδή συνέχισε η πολύ καλή μας άμυνα, δεχόμενοι μόνον ένα τέρμα.

2016 08 10T135828Z 166447239 RIOEC8A12T1OZ RTRMADP 3 OLYMPICS RIO WATERPOLO M

(Πανηγυρισμός από τον Γούνα - Πηγή: Reuters / LASZLO BALOGH)

Στην 3η περίοδο καταφέραμε να περάσουμε την μπάλλα και στον φουνταριστό και με ένα σερί 3-0 και γκολ από τον Μουρίκη μετά προηγηθήκαμε 6-4, αλλά οι Ούγγροι βρήκαν τον τρόπο να μειώσουν στο γκολ.

2016 08 10T142101Z 807139564 RIOEC8A13UJVQ RTRMADP 3 OLYMPICS RIO WATERPOLO M

(Γκολ από τον Βλαχόπουλο - Πηγή: Reuters / LASZLO BALOGH)

Το σερί τους συνεχίστηκε και στο τεευταίο 8λεπτο περνώντας μπροστά με 7-6, πριν ο Γεννηδουνιάς ισοφαρίσει σε 7-7 μπαίνοντας στο 4λεπτο πριν τη λήξη. Με παίκτη παραπάνω έκαναν το 8-7 και ενώ χάσαμε δύο επιθέσεις για να ισοφαρίσουμε, τα καταφέραμε με ένα καταπληκτικό γκολ του Βλαχόπουλου 5 δεύτερα πριν το τέλος.

2016 08 10T142520Z 1699033760 RIOEC8A141SX3 RTRMADP 3 OLYMPICS RIO WATERPOLO M

(Ο Βλαχόπουλος το "χρυσό γκολ" της εθνικής - Πηγή: Reuters / LASZLO BALOGH)

3 γκολ ο Βλαχόπουλος, από 2 Γεννηδουνιάς και Γούνας και ένα ο Μουρίκης.

Τα 8λεπτα Ουγγαρία-Ελλάδα: 2-1, 1-1 (3-2), 2-4 (5-6), 3-2 (8-8)

Η εθνική μας έφτασε τους 4 βαθμούς, όσους και η Βραζιλία (παίζει απόψε με την Σερβία, ενώ έχει και το ματς με την Ουγγαρία) και έχει ψυχολογία καθώς δεν έχει χάσει από τους δύο "μεγάλους", ενώ θα μπορούσε να έχει πάρει και δύο μεγάλες νίκες.

Επόμενος αγώνας για την εθνική μας τα ξημερώματα του Σαββάτου (01.30) με τους διοργανωτές Βραζιλιάνους και το πρόγραμμα της κλείνει με την Αυστραλία.