Premier League: 3-1 η Γιουνάιτεντ την Μπόρνμουθ, απίθανο 4-3 της Λίβερπουλ στην έδρα της Άρσεναλ

Reuters / Hannah McKay Livepic

Η νεά Γιουνάιτεντ του Μουρίνιο δείχνει από νωρίς ότι εφέτος δεν αστειεύεται και μετά την κατάκτηση του Κομιούνιτι Σιλντ, ξεκίνησε πιο πειστικά από όλους τους διεκδικητές του τίτλου, με νίκη 3-1 στην έδρα της Μπόρνμουθ. Γκολ και πάλι ο Ζλάταν. Απίθανο ματς στο Λονδίνο και νίκη 4-3 της Λίβερπουλ επί της Άρσεναλ, με 5 γκολ στο β μέρος.

Αυτή η Γιουνάιτεντ θέλει να κερδίζει και στα πρώτα 45 λεπτά έδειξε ακριβώς ότι αφομοιώνει γρήγορα τη νοοτροπία του Ζοσέ Μουρίνιο. Μπορεί να μην έβγαλε μεγάλη παραγωγή φάσεων, κράτησε όμως με άνεση μακριά από την περιοχή της τους γηπεδούχους και όταν ήρθε η ώρα χτύπησε.

2016 08 14T132051Z 114182451 MT1ACI14543926 RTRMADP 3 SOCCER ENGLAND BOU MUN

(Το 0-1 του Μάτα / Πηγή: Action Images via Reuters / Andrew Couldridge Livepic)

Ένα λάθος γύρισμα του Φράνσις στο 40 και ο Μάτα ήταν εκεί για να ανοίξει το σκορ.

Στο ξεκίνημα του β μέρους ανέλαβαν δράση τα "βαριά χαρτιά" της ομάδας. Ο Ζλάταν ετοίμαζε και ο Ρούνεϊ έχανε ευκαιρίες, μέχρι το 52, όταν ο αρχηγός με δύσκολη κεφαλιά νίκησε για 2η φορά τον Μπόρουτς.

2016 08 14T134907Z 114184147 MT1ACI14544023 RTRMADP 3 SOCCER ENGLAND BOU MUN

(Το 0-2 / Πηγή:Reuters / Hannah McKay Livepic)

Ο Ιμπραΐμοβιτς μπήκε στην σεζόν αποφασισμένος να αποδείξει ότι μπορεί να είναι πρωταγωνιστής και στον σκληρό κόσμο της Premier και μετά το νικητήριο τέρμα στο Ουέμπλεϊ, έβαλε το 3ο γκολ της Γιουνάιτεντ με σουτ στο 64.

2016 08 14T135522Z 114184522 MT1ACI14544056 RTRMADP 3 SOCCER ENGLAND BOU MUN

(Πηγή: Action Images via Reuters / Andrew Couldridge Livepic)

Το ματς ουσιαστικά τελείωσε, αν και ο Μουρίνιο δεν θα πρέπει να ήταν ευχαριστημένος από την αντίδραση της άμυνας του στην προσπάθεια του δεξιού μπακ των γηπεδούχων Σμιθ και το 1-3 στο 69, ούτε στις δύο φάσεις στο 94, που χρειάστηκε η επέμβαση του Ντε Χέα. Το πρώτο δείγμα γραφής όμως είναι ασφαλώς παραπάνω από θετικό. Η περυσινή Γιουνάιτεντ του Φαν Χάαλ τρία γκολ αποκλείεται να έβαζε εκτός έδρας... Άλλωστε η ήττα με 2-1 τον περασμένο Δεκέμβριο στο ίδιο γήπεδο, ήταν η αρχή του τέλους του Ολλανδού στο Μάντσεστερ.

2016 08 14T134801Z 114184081 MT1ACI14544021 RTRMADP 3 SOCCER ENGLAND BOU MUN

(Action Images via Reuters / Andrew Couldridge Livepic)

"Τρελλό" ντέρμπυ και νίκη της Λίβερπουλ

Απίθανο ντέρμπυ έγινε στο Λονδίνο ανάμεσα στην Λίβερπουλ και την Άρσεναλ. Στο πρώτο ημίχρονο οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι, έχασαν πέναλτυ με τον Γουόλκοτ στο 28, όμως αμέσως σκόραρε και όλα έδειχαν ότι η κακή παράδοση της Λίβερπουλ στο Λονδίνο, με μία νίκη σε 20 ματς θα συνεχιζόταν.

2016 08 14T162543Z 114193543 MT1ACI14544923 RTRMADP 3 SOCCER ENGLAND ARS LIV

(Νίκη μετά το 2011 για την Λίβερπουλ στην έδρα της Άσρεναλ - Πηγή: Action Images via Reuters / Tony O'Brien Livepic)

Όμως ένα καταπληκτικό κτύπημα φάουλ του Κουτίνιο στις καθυστερήσεις για το 1-1, άλλαξε τα πάντα και οι φιλοξενούμενοι μπήκαν ασυγκράτητοι στο β μέρος με 3 γκολ σε 14 λεπτά! Λαλάνα-Κουτίνιο και Μανέ από το 49 έως το 63 έκαναν το 1-4 με απίστευτο γιουχάρισμα από τους οπαδούς των "κανονιέρηδων".

2016 08 14T163908Z 114194348 MT1ACI14544997 RTRMADP 3 SOCCER ENGLAND ARS LIV

(Αποδοκιμασίες για Βενγκέρ - Πηγή: Action Images via Reuters / Tony O'Brien Livepic)

Ο Τσάμπερλεϊν απάντησε μέσα σε 57 δευτερόλεπτα για το 2-4, ενώ ο Τσέιμπερς στο 75 μείωσε ακόμη περισσότερο, με την Άρσεναλ όμως να μην μπορεί να κάνει την ολική ανατροπή και το 3-4 να είναι το τελικό αποτέλεσμα. Πάντως καμμία από τις δύο ομάδες και τους προπονητές δεν θα πρέπει να είναι υπερήφανοι για τις άμυνες τους... Αύριο ολοκληρώνεται η πρώτη αγωνιστική με το Τσέλσι-Γουέστ Χαμ (22.00) στο ντεμπούτο του Κόντε με τους μπλε.