Ρίο 2016: Κατέρρευσε η Βλαχάκη στον τερματισμό του Μαραθωνίου (video)

Εμφανώς καταβεβλημένη η Παναγιώτα Βλαχάκη δέχεται τις πρώτες βοήθειες μετά την κατάρρευσή της στον τερματισμό του μαραθωνίου. REUTERS/Sergio Moraes

Εμφανώς εξαντλημένη από την υπερπροσπάθεια που κατέβαλλε για να τερματίσει στον Μαραθώνιο γυναικών στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Ρίο, η Παναγιώτα Βλαχάκη κατέρρευσε μόλις πέρασε την γραμμή του τερματισμού.

Μόλις ολοκλήρωσε τον αγώνα της, η νεαρή αθλήτρια λιποθύμησε και αμέσως το ιατρικό τιμ που βρισκόταν στο σημείο έσπευσε να της παράσχει τις πρώτες βοήθειες.

Για την ιστορία, η Ελληνίδα δρομέας τερμάτισε σε 2:59:12, καταλαμβάνοντας την 118η θέση στον Μαραθώνιο του Ρίο, όπου συμμετείχαν ακόμη δύο Ελληνίδες η Ράνια Ρεμπούλη που τερμάτισε 88η, και η Σοφία Ρήγα 103η.

2016 08 14T170142Z 673264898 RIOEC8E1BASCB RTRMADP 3 OLYMPICS RIO ATHLETICS W MARATHON

Πηγή: REUTERS/David Gray

2016 08 14T170032Z 256548542 RIOEC8E1B8UC7 RTRMADP 3 OLYMPICS RIO ATHLETICS W MARATHON

Το χρυσό μετάλλιο κατέκτησε η Κενυάτισσα Τζεμίμα Σούμγκονγκ, τερματίζοντας σε 2.24.04, ενώ δεύτερη τερμάτισε η Γιούνις Τζεπκιρούι-Κίργουα από το Μπαχρέιν με 2:24:13 και τρίτη η Μάρα Ντιμπάμπα από την Αιθιοπία με 2.24.30.