Ρίο 2016: κακή εμφάνιση και δίκαιος αποκλεισμός από τους 4 για την εθνική πόλο

Δίκαιος αποκλεισμός, κακή η εθνική πόλο Reuters / LASZLO BALOGH

Η εθνική ομάδα του πόλο πλήρωσε την τραγική της επίδοση στην επίθεση (βάλαμε γκολ μόνο με παίκτη παραπάνω) και γνώρισε δίκαια την ήττα από την Ιταλία με 5-9 στον τελευταίο προημιτελικό του πόλο. Η Ελλάδα μένει εκτός 4άδας μεγάλης διοργάνωσης για πρώτη φορά τα δύο τελευταία χρόνια. Πλέον οι διεθνείς θα κυνηγήσουν την καλύτερη θέση στους αγώνες 5-8, με πρώτο αντίπαλο την Ισπανία στις 21.10 την Πέμπτη (18/8). Στα ημιτελικά μαζί με την Ιταλία, οι τρεις εκπρόσωποι της πρώην ενωμένης Γιουγκοσλαβίας!

Μουδιασμένο το ξεκίνημα της εθνικής μας σε άμυνα και επίθεση και βρέθηκε πίσω στο σκορ με 2-0. Η άμυνα μας βελτιώθηκε, όχι όμως και η επίθεση μας κλείνοντας την πρώτη περίοδο με 0 στις 6 προσπάθειες.

Ο Μουρίκης έβαλε το πρώτο γκολ για την εθνική μας 4.37 πριν το τέλος του ημιχρόνου σε παίκτη παραπάνω (όπως και λίγο αργότερα άλλο ένα) σπαταλώντας πολλές ευκαιρίες (0 στα 7 στα ίσια) για να κλείσουμε την β περίοδο στο 2-4.

2016 08 16T203440Z 1940153380 RIOEC8G1L5QSN RTRMADP 3 OLYMPICS RIO WATERPOLO M

(Προσπάθεια για γκολ του Μουρίκη - Πηγή: Reuters / LASZLO BALOGH)

Ο Φλέγκας έκανε 5 μεγάλες αποκρούσεις στην αρχή της γ περιόδου, όμως συνεχίσαμε να έχουμε πολύ κακές επιλογές στις επιθέσεις μας για να μειώσουμε, ακόμη και στον παίκτη παραπάνω. Οι Ιταλοί σκόραραν άλλα 2 γκολ, με τον Φουντούλη να μας δίνει ένα "φιλί ζωής" (πάλι με παίκτη παραπάνω, όπου είχαμε 3 γκολ, όσα και οι Ιταλοί, αλλά 0 στα 10 στα ίσια) δευτερόλεπτα πριν το σφύριγμα και με την εθνική να κυνηγά μια απίθανη ανατροπή.

2016 08 16T203735Z 38198021 RIOEC8G1LALTF RTRMADP 3 OLYMPICS RIO WATERPOLO M

(Πηγή: Reuters / LASZLO BALOGH)

Ο Φουντούλης μείωσε στο 4.49 πριν το τέλος σε 4-6, αλλά ένα ακόμη αμυντικό λάθος έδωσε την δυνατότητα στους Ιταλούς να ξαναφύγουν με 3 γκολ και στη συνέχεια να κλειδώσουν τη νίκη τους (πρώτη μετά από 5 διαδοχικές ήττες, που γνώρισαν από την Ελλάδα) με 9-5.

2016 08 16T203913Z 947219515 RIOEC8G1LDCTJ RTRMADP 3 OLYMPICS RIO WATERPOLO M

(Σουτ από τον Βλαχόπουλο - Πηγή: Reuters / LASZLO BALOGH)

Τα γκολ της εθνικής: Μουρίκης 2, Φουντούλης 2, Βλαχόπουλος,

Τα 8λεπτα Ελλάδα-Ιταλία 5-9: 0-2, 2-2 (2-4), 1-2 (3-6), 2-3 (5-9)

waterpolo58

Απίθανοι Γιούγκοι!

Εκτός της στα ημιτελικά έχουν περάσει όλοι οι πρώην "Γιουγκοσλάβοι" αποδεικνύοντας την τεράστια δύναμη και παράδοση της υδατοσφαίρισης στην χώρα.

Πιο δύσκολα από όλους το Μαυροβούνιο, στα πέναλτυ την Ουγγαρία με 4-2 (9-9 το ματς στην κανονική διάρκεια και συνολικό σκορ 13-11). Η Σερβία έκανε περίπατο με την Ισπανία 10-7 και η Κροατία ακόμη πιο εύκολα την Βραζιλία (και ας έπαιξε 4 λεπτά στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου με παίκτη λιγότερο λόγω αποβολής χωρίς αντικατάσταση και το σκορ 8-6). Είναι για πρώτη φορά τα τελευταία χρόνια, που οι τρεις χώρες από την πρώην ενωμένη Γιουγκοσλαβία θα βρεθούν στην κορυφαία 4άδα μιας μεγάλης διοργάνωσης.

waterpolofinals

Στα ημιτελικά η Κροατία θα αντιμετωπίσει το Μαυροβούνιο και η Σερβία την Ιταλία, ενώ στο άλλο ματς για τις θέσεις 5-8 η Βραζιλία την Ουγγαρία.