Ρίο 2016: με Ουγγαρία για την 5η θέση η εθνική πόλο, κέρδισε την Ισπανία 9-7

Reuters / SERGIO MORAES

Απαλλαγμένη από το άγχος του μεταλλίου, η εθνική πόλο επέστρεψε στις καλές εμφανίσεις και επικράτησε της Ισπανίας με 9-7. Θα διεκδικήσει την 5η θέση στον "τελικό" του Σαββάτου με την Ουγγαρία, που συνέτριψε την Βραζιλία.

Η εθνική μας πήρε από το ξεκίνημα του παιχνιδιού προβάδισμα 2 γκολ στηριζόμενη στην καλή της άμυνα, με τους Ισπανούς να σκοράρουν μόλις μία φορά σε όλο το πρώτο ημίχρονο.

2016 08 18T183628Z 1253186268 RIOEC8I1FOR3K RTRMADP 3 OLYMPICS RIO WATERPOLO M

(Πηγή: Reuters / SERGIO MORAES)

Το τρίτο 8λεπτο ήταν το πιο παραγωγικό και για τις δύο ομάδες, που από το 3-1 του ημιοχρόνου έκλεισαν στο 7-4 υπέρ της εθνικής μας, που διαχειρίστηκε σωστά το προβάδισμα για να προκριθεί με τελικό σκορ 9-6.

Από δύο γκολ έβαλαν ο Μουρίκης και ο Αφρουδάκης, και από ένα Φουντούλης, Γούνας, Βλαχόπουλος, Μυλωνάκης και Δελακάς.

Τα 8λεπτα Ελλάδα-Ισπανία: 1-0, 2-1 (3-1), 4-3 (7-4), 2-3 (9-7).

2016 08 18T190737Z 896563569 RIOEC8I1H4OBD RTRMADP 3 OLYMPICS RIO WATERPOLO M

Αντίπαλος μας στον "τελικό της 5ης θέσης" το Σάββατο στις 22.30 θα είναι η Ουγγαρία, που συνέτριψε τους Βραζιλιάνους 13-4 (οι διοργανωτές θα παίξουν νωρίτερα- 17.40- με την Ισπανία για τις θέσεις 7-8).

"Εμφύλιος" στον τελικό

Στον πρώτο ημιτελικό η Κροατία κέρδισε το Μαυροβούνιο με 12-8 και στον δεύτερο η Σερβία την Ιταλία 10-8 (πολύ πιο εύκολα από ό,τι δείχνει το αποτέλεσμα καθώς οι Ιταλοί έβαλαν 6 γκολ στην τελευταία περίοδο και στο ημίχρονο έχαναν 6-2). Ο τελικός θα γίνει το Σάββατο στις 23.50, ενώ για το Χάλκινο θα παίξει η Ιταλία με το Μαυροβούνιο (19.00). Να θυμίσουμε ότι η 4άδα του τουρνουά είναι η ίδια με το Λονδίνο, όταν η Κροατία πάλι είχε αποκλείσει το Μαυροβούνιο στα ημιτελικά και είχε πάρει το χρυσό στον τελικό με την Ιταλία, που απέκλεισε την Σερβία (αρκέστηκε στο χάλκινο μετάλλιο).