Ρίο 2016: Η Βραζιλία κέρδισε στα πέναλτυ την Γερμανία στον τελικό του ποδοσφαίρου

Reuters / UESLEI MARCELINO

Στα πέναλτυ κρίθηκε το Χρυσό μετάλλιο στο ποδόσφαιρο αφού τα 90 λεπτά και η παράταση στο Βραζιλία-Γερμανία έληξαν ισόπαλα 1-1. Η ιστορία χρωστούσε στο Νεϊμάρ για την απουσία του στο μουντιάλ και με το δικό του πέναλτυ η Βραζιλία πήρε την εκδίκησή της από τους Γερμανούς για το μουντιάλ και κατέκτησε το Χρυσό μετάλλιο. Η Νιγηρία κατέκτησε το Χάλκινο μετάλλιο.

Στο α ημίχρονο η Γερμανία πατούσε καλύτερα (είχε και δοκάρι με τον Μπραντ) αλλά ο Νεϊμάρ στο 27 με εκπληκτικό κτύπημα φάουλ στο "παραθυράκι" άνοιξε το σκορ για τους διοργανωτές.

2016 08 20T210521Z 419527559 RIOEC8K1MKWDI RTRMADP 3 OLYMPICS RIO SOCCER M

(Ο Νεϊμάρ εκετελεί... Πηγή: Reuters / MARCOS BRINDICCI)

2016 08 20T210513Z 1346853858 RIOEC8K1MKNDG RTRMADP 3 OLYMPICS RIO SOCCER M

(..και 1-0 - Πηγή: Reuters / LEONHARD FOEGER)

Οι ρόλοι αντιστράφηκαν στο β μέρος με την Γερμανία και τον έτερο αρχηγό του ματς, Μαξ Μέγιερ να ισοφαρίζει στο 59, αλλά την Βραζιλία να έχει την απόλυτη υπεροχή και να χάνει ευκαιρίες για να τελειώσει το ματς.

2016 08 20T215323Z 1293365780 RIOEC8K1OSYSW RTRMADP 3 OLYMPICS RIO SOCCER M

(Πηγή: Reuters / PAULO WHITAKER)

Στην παράταση είχαμε από μία σπουδαία ευκαιρία για τους φιναλιστ, γκολ όμως δεν μπήκε και όλα κρίθηκαν στα πέναλτυ. Εκεί που φανερά ήθελαν να πάνε οι Γερμανοί, διαδικασία στην οποία κερδίζουν πάντα.

2016 08 20T224816Z 459767135 RIOEC8K1RCF2Y RTRMADP 3 OLYMPICS RIO SOCCER M

(Μεγάλη απόκρουση του Χορν στην παράταση - Reuters / MARCOS BRINDICCI)

Αυτή την φορά όμως δεν τα κατάφεραν καθώς έχασαν το 5ο πέναλτυ με τον Πέντερσεν και ο Νέιμαρ ευστόχησε για το τελικό 5-4 και έκλαψε για το Χρυσό μετάλλιο που χάρισε στην Βραζιλία.

2016 08 20T231219Z 1443965647 RIOEC8K1SGI5K RTRMADP 3 OLYMPICS RIO SOCCER M

(Ο Γούεβερτον αποκρούει...Πηγή: Reuters / LEONHARD FOEGER)

2016 08 20T231439Z 1093212372 RIOEC8K1SKE64 RTRMADP 3 OLYMPICS RIO SOCCER M

(και το κλάμα του Νεϊμάρ για το Χρυσό - Πηγή: Reuters / MURAD SEZER)

Η Νιγηρία το Χάλκινο

Η Νιγηρία ανέβηκε στο τρίτο σκαλί του βάθρου νικώντας τις Ονδούρες 3-2, καθώς προηγήθηκε 3-0, αλλά κινδύνεψε από την αντεπίθεση στο τέλος της λατινοαμερικάνικης ομάδας.