Ρίο 2016: παράσταση για ένα ρόλο ο τελικός ΗΠΑ-Σερβία και Χρυσό για τους Αμερικανούς στο μπάσκετ

Καρμέλο Άντονι και Κέβιν Ντουράντ πανηγυρίζουν το Χρυσό μετάλλιο Reuters / JIM YOUNG

Με σόου του Κέβιν Ντουράντ οι ΗΠΑ διέλυσαν την Σερβία στον τελικό του τουρνουά μπάσκετ και κατέκτησαν το 15ο Χρυσό μετάλλιο στην ιστορία των Ολυμπιακών Αγώνων. Στην 3η θέση η Ισπανία με την Αυστραλία να διαμαρτύρεται για την τελευταία φάση του "μικρού τελικού". Χρυσό και στις γυναίκες οι ΗΠΑ.

Η εικόνα του τελικού στο πρώτο 10λεπτο δεν προμήνυε σε καμμία περίπτωση αυτό που θα ακολουθούσε. Χαμηλό σκορ, καλή άμυνα από τους Σέρβους και παρότι ο Μπογκντάνοβιτς ήταν άστοχος, το σκορ ήταν στο 19-15.

2016 08 21T194711Z 1498507159 RIOEC8L1IYM6H RTRMADP 3 OLYMPICS RIO BASKETBALL M

(Ο Ντουράντ "σκότωσε" την Σερβία - Πηγή: Reuters / JIM YOUNG)

Κάπου εκεί ξύπνησε το "θηρίο" Κέβιν Ντουράντ και παρέσυρε στο διάβα του τους Σέρβους, μετατρέποντας σε παράσταση για ένα ρόλο την αναμέτρηση ολοκληρώνοντας με 30 πόντους (χωρίς να αγωνιστεί στο τελευταίο 10λεπτο). Το σκορ στο ημίχρονο ήταν 52-29...

2016 08 21T191223Z 1679338706 RIOEC8L1HCMXL RTRMADP 3 OLYMPICS RIO BASKETBALL M

(Πηγή: Reuters / JIM YOUNG)

Απλά για την ιστορία, το σκορ της νίκης των Αμερικανών για το Χρυσό μετάλλιο ήταν 96-66.

Με "διαιτησία" το Χάλκινο στην Ισπανία

Αυτό τουλάχιστον υποστηρίζουν οι Αυστραλοί. Ο "μικρός τελικός" ήταν ένα πραγματικά μεγάλο ματς και ο Σέρχι Ροντρίγκεθ έβαλε την υπογραφή του στο τέλος... Η Ισπανία νίκησε με 89-88 την Αυστραλία σε μια συγκλονιστική μάχη - το καλύτερο ματς του Ολυμπιακού τουρνουά και πήρε το Χάλκινο μετάλλιο.

2016 08 21T170053Z 1535897913 RIOEC8L1B9F0Q RTRMADP 3 OLYMPICS RIO BASKETBALL M

(Πηγή: Reuters / DYLAN MARTINEZ)

Με 2/2 βολές του πλέι μέικερ της Ρεάλ στα 5'' γράφτηκε το τελικό σκορ, σε ένα παιχνίδι που έλαμψαν ο Πάου Γκασόλ και ο Πάτι Μιλς. Η Ισπανία κυριαρχούσε για 15 λεπτά, αλλά οι Αυστραλοί το γύρισαν. Το ματς πήγε πόντο-πόντο μέχρι το τέλος, και στα 5'' και το σκορ 88-87 για την Αυστραλία οι διαιτητές έδωσαν ένα αμφισβητούμενο φάουλ, ο Σέρχι ευστόχησε και οι Αυστραλοί έχασαν την τελευταία επίθεση.

Χρυσό οι ΗΠΑ και στις γυναίκες

Στο ημίχρονο του τελικού έγινε και η απονομή στην γυναικεία ομάδα των ΗΠΑ που κατέκτησαν το Χρυσό μετάλλιο κερδίζοντας 101-72 την Ισπανία.

2016 08 21T194713Z 1987415232 RIOEC8L1IYA6F RTRMADP 3 OLYMPICS RIO BASKETBALL ROUNDUP

(Χρυσές Αμερικανίδες - Πηγή: Reuters / JIM YOUNG)

Στον τελικό για το Χάλκινο η Σερβία επικράτησε 70-63 της Γαλλίας.