Diamond League: την 3η θέση στο τριπλούν κατέκτησε η Βούλα Παπαχρήστου στη Λωζάνη

Reuters / OLAF KRAAK

Μετά τους Ολυμπιακούς Αγώνες, η σεζόν στον στίβο ολοκληρώνεται με τα τελευταία μίτινγκ της σειράς Diamond League. Στην Λωζάνη η Βούλα Παπαχρήστου έκανε μια ακόμη καλή εμφάνιση κατακτώντας την 3η θέση στο τριπλούν. Καλή εμφάνιση και από τον Τσάκωνα στα 200 μετρα.

Η Ελληνίδα πρωταθλήτρια είχε άλμα στα 14.18, λίγες ημέρες μετά την όγδοη θέση στους Ολυμπιακούς αγώνες του Ρίο. Πίσω της η πρωταθλήτρια Ευρώπης Μαμόνα με άλμα στα 14.05 μέτρα.

Η Παπαχρήστου, είχε ακόμη άλματα στα 13.88, 14.11, 13.98 ένα άκυρο, ενώ δεν έκανε την τελευταία της προσπάθεια. Την πρώτη θέση στην Λωζάνη πήρε η Χρυσή Ολυμπιονίκης Κατερίνα Ιμπάργκουεν με 14.76 μέτρα.

2016 08 16T151129Z 1225731550 RIOEC8G167327 RTRMADP 3 OLYMPICS RIO ATHLETICS M 200M

(Πηγή: Reuters / LUCY NICHOLSON)

Ο Λυκούργος Τσάκωνας ήταν 4ος στα 200 μέτρα με χρόνο 20.21 στην κούρσα που πρώτος τερμάτισε ο Ολλανδός πρωταθλητής Ευρώπης, Τσουράντι Μαρτίνα, με 19.81 (εθνικό ρεκόρ), δεύτερος ήταν ο «ασημένιος» Ολυμπιονίκης, Αλόνσο Εντουαρντ, με 19.92 και τρίτος ήταν ο Τζαμαϊκανός Τζούλιαν Φόρτε με 20.16 (οι δύο τελευταίοι έκαναν season best).

Χαμηλές πτήσεις για Φιλιππίδη-Μπανιώτη

Ο Φιλιππίδης κατέλαβε την όγδοη θέση με 5.47μ στο επί κοντώ και είχε τρία άκυρα στα 5.62μ.

Όγδοος και ο Κωνσταντίνος Μπανιώτης στο ύψος, με άλμα στα 2.20μ (ύψος από το οποίο ξεκίνησε ο αγώνας) αλλά απέτυχε στην συνέχεια.