Europa League: στην παράταση ήρθε η πρόκριση του Ολυμπιακού στους ομίλους

EUROKINISSI / ICONPRESS / ΧΡΗΣΤΟΣ ΝΤΟΥΝΤΟΥΜΗΣ

Η κλάση του Τσόρι και τα νιάτα του Μανiάτη έσωσαν την παρτίδα για τον Ολυμπιακό στην παράταση της αναμέτρησης με την Αρούκα, με τους ερυθρόλευκους "κακούς", να παίρνουν τελικά τη νίκη (2-1) πρόκριση στους ομίλους του Europa League, με την εικόνα όμως των ερυθρόλευκων, ιδιαίτερα στο 90λεπτο να μην είναι καθόλου καλή.

Ο Ολυμπιακός ήταν ασύνδετος και επέτρεψε στην Αρούκα να πιστέψει ότι μπορεί να σκοράρει εκτός έδρας χάνοντας 3 ευκαιρίες μέσα από την περιοχή με την μπάλα να περνά δίπλα από την εστία του Καπίνο.

Οι ερυθρόλευκοι θα μπορούσαν ακόμη και στο κακό αυτό 45λεπτο να σκοράρουν από κόρνερ του Σεμπά και προβολή του Ιντέγιε από το 1 μέτρο, που όμως σταμάτησε εκπληκτικά ο Ράφαελ Μπρακάλι, αλλά και ένα σουτ του Ντελά Μπέγια άουτ.

2579245

(Πηγή: EUROKINISSI)

Ήταν όμως η παρένθεση αφού και στο β μέρος η εικόνα ήταν η ίδια με την Αρούκα να φτιάχνει φάσεις (στο 64 ο Καπίνο κράτησε εντυπωσιακά το μηδέν με απόκρουση σε εξ επαφής κεφαλιά) και τον Ολυμπιακό να έχει κατοχή, αλλά να μην μπορεί να διασπάσει την συμπαγή άμυνά των Πορτογάλων.

Το γκολ του Γκέγκε στο 80 δεν αποτέλεσε παραφωνία λοιπόν στην εικόνα του ματς, με τους Πορτογάλους να πιέζουν για την ολική ανατροπή υπό την δυσφορία της κερκίδας.

2579346

(Πηγή: EUROKINISSI / ICON PRESS / ΧΡΗΣΤΟΣ ΝΤΟΥΝΤΟΥΜΗΣ)

Το ματς πήγε στην παράταση και ήταν η ώρα του Τσόρι, που μπήκε στο ματς και με δυνατό σουτ εκτός περιοχής νίκησε τον Μπρακάλι για το 1-1.

Ακολούθησαν δύο επικίνδυνα σουτ προς τον Καπίνο πριν να έρθει η λύτρωση στο 113 με τον Μανθάτη να χορεύει τους Πορτογάλους και ο Ιντέγιε να μην αστοχεί από πλεονεκτική θέση για το τελικό 2-1.

2579381

Η 11άδα του Ολυμπιακού (4-2-3-1): Καπίνο / Ρέτσος, Μποτία, Ντα Κόστα, Ντε Λα Μπέγια / Καμπιάσο (91 Τσόρι), Μιλιβόγεβιτς / Πάρντο (98 Μανθάτης), Φορτούνης (71 Μάρτινς), Σεμπά / Ιντέγε.

Ο Ολυμπιακός στην αυριανή κλήρωση στις 14.00 θα είναι στο πρώτο γκρουπ δυναμικότητας