Premier League: 3-1 η Σίτυ τη Γουέστ Χαμ και ώρα για το ντέρμπυ με την Γιουνάιτεντ

Action Images via Reuters / Carl Recine Livepic

Αν και δυσκόλεψε τον εαυτό της στο β ημίχρονο, η Μάντσεστερ Σίτυ κέρδισε την Γουέστ Χαμ με 3-1, έφτασε και αυτή τις τρεις νίκες σε ισάριθμες αγωνιστικές στην Αγγλία και όλοι μετρούν αντίστροφα για το πρώτο μεγάλο ντέρμπυ της χρονιάς με την Γιουνάιτεντ στο Ολντ Τράφορντ σε 13 ημέρες (μετά την διακοπή για τις εθνικές ομάδες) και το συναπάντημα Μουρίνιο-Γκουαρντιόλα σε Αγγλικό πια έδαφος.

Στα πρώτα 45 λεπτά μια ομάδα υπήρχε στον αγωνιστικό χώρο και αυτή ήταν η Μάντσεστερ Σίτυ. Έβαλε εύκολα το πρώτο γκολ με εξαιρετικό τελείωμα του Στέρλινγκ από το σημείο του πέναλτυ και έμοιαζε να "καθαρίζει" το ματς με το 2-0 από την κεφαλιά του Φερναντίνιο στο 18.

2016 08 28T151602Z 115398962 MT1ACI14591831 RTRMADP 3 SOCCER ENGLAND MCI WHU

(Πηγή: Action Images via Reuters / Carl Recine Livepic)

Αυτό που δεν έκανε η Σίτυ ήταν να βάλει και ένα τρίτο γκολ ώστε να μην αφήσει το περιθώριο στην Γουέστ Χαμ να ξαναμπεί στο παιχνίδι. Κάτι που συνέβη από την άστοχη έξοδο του Καμπαγιέρο στην σέντρα του Μαζουακού στο 58 και την κεφαλιά του Αντόνιο για το 1-2.

2016 08 28T164832Z 115404512 MT1ACI14591958 RTRMADP 3 SOCCER ENGLAND MCI WHU

(Η αντίδραση του Γκουαρντιόλα - Πηγή: Action Images via Reuters / Carl Recine Livepic)

Οι Λονδρέζοι βελτιώθηκαν, αλλά όχι τόσο για να απειλήσουν με ισοφάριση και στις καθυστερήσεις είχαμε δοκάρι από τον Σίλβα και το 2ο γκολ του Στέρλινγκ, που πέρασε και τον τερματοφύλακα Αντριάν για το τελικό 3-1.