ΠΚ 2018: νίκη της εθνικής επί του Γιβραλτάρ στην πρεμιέρα των προκριματικών

Reuters / Pedro Nunes STRINGER

Η εθνική ομάδα έκανε αυτό που έπρεπε και ξεκίνησε τα προκριματικά του μουντιάλ με εύκολη νίκη επί του Γιβραλτάρ, «καθαρίζοντας» το ματς στα τελευταία τέσσερα λεπτά του α ημιχρόνου, σκοράροντας 3 φορές. Ο αντίπαλος μας όμως ήταν πολύ αδύναμος και η εθνική θα πρέπει να είναι καλύτερη στην συνέχεια του ομίλου για να έχει τύχη. Την ίδια ώρα έκαναν επίδειξη δύναμης στον όμιλο Βοσνία και Βέλγιο.

Με σχήμα 4-2-3-1 και τρία «δεκάρια» (Μάνταλο, Φορτούνη, Μπακασέτα) πίσω από τον Μήτρογλου η εθνική δημιούργησε φάσεις στο ξεκίνημα (αν και έπαιζε μονόπλευρα, με τα ανεβάσματα του Τοροσίδη μόνο από τα δεξιά), και σκόραρε με ωραία εκτέλεση του Μήτρογλου στο 10.

2016 09 06T193448Z 1970911337 D1BETZUHWQAD RTRMADP 3 SOCCER WORLDCUP GIB GRE

(Πηγή: Reuters / Pedro Nunes / STRINGER)

Από την ώρα που έβαλε το γκολ οι διεθνείς χαλάρωσαν και έδωσαν την ευκαιρία στους παίκτες του Γιβραλτάρ να τους τιμωρήσουν με μία γκολάρα του Γουόκερ στο 26, που μπήκε από τα δεξιά και εκτέλεσε με το αριστερό στην απέναντι γωνία του Καρνέζη.

2016 09 06T194750Z 1615526560 D1BETZUJASAC RTRMADP 3 SOCCER WORLDCUP GIB GRE

Παρότι το στυλ παιχνιδιού δεν άλλαξε (κυρίως γεμίσματα του Τοροσίδη από τα δεξιά) ήρθε το 2ο γκολ σε μια σέντρα του αρχηγού και προβολή του Γουάιζμαν στην εστία του στο 44. Μέχρι να συνέλθουν οι παίκτες του Γιβραλτάρ, ο Μήτρογλου βρήκε τον Φορτούνη, που πέρασε και τον γκολκίπερ κάνοντας στο 45 το 1-3 και πριν κλείσει το πρώτο ημίχρονο, ο Τοροσίδης εκτέλεσε στην κλειστή γωνία για το 1-4.

2016 09 06T193448Z 1621114063 D1BETZUHWQAE RTRMADP 3 SOCCER WORLDCUP GIB GRE

Η εθνική έδωσε και πάλι δικαιώματα στο πρώτο 15λεπτο βγαίνοντας από τα αποδυτήρια, με τον Καρνέζη να αποκρούει και τους γηπεδούχους να χάνουν μια ακόμη ευκαιρία για το 2ο γκολ μην μπορώντας να σπρώξουν την μπάλα στην κενή εστία από τα δύο μέτρα.

Η εθνική μας συγκεντρώθηκε εκ νέου και με την είσοδο του Γιαννιώτα είχε κάπως πιο ορθολογική ανάπτυξη κυνηγώντας και άλλα γκολ (για τις περιπτώσεις των ισοβαθμιών), που όμως δεν ήρθαν, Οι διεθνείς θα πρεπει να κρατήσουν το τρίποντο, όμως σαφέστατα με τους υπόλοιπους του ομίλου οφείλουν να είναι καλύτεροι. Βέλγιο και Βοσνία έδειξαν ότι δεν αστειεύονται.

2016 09 06T202031Z 947321035 S1AETZULYDAA RTRMADP 3 SOCCER WORLDCUP GIB GRE

Η 11άδα της εθνικής (4-2-3-1): Καρνέζης / Τοροσίδης, Παπασταθόπουλος, Μανωλάς, Τζαβέλλας / Μανιάτης (70 Τζιόλης), Σάμαρης / Μάνταλος (62 Γιαννιώτας), Φορτούνης, Μπακασέτας / Μήτρογλου (72 Βέλλιος).

Σκίμπε: "Ικανοποιημένος μόνο από το α ημίχρονο"

«Από το πρώτο ημίχρονο είμαι ευχαριστημένος λόγω των πολλών ευκαιριών και του σκορ. Στο δεύτερο δεν έμεινα τόσο ευχαριστημένος γιατί δεν παίξαμε απλό ποδόσφαιρο για να βγάλουμε φάσεις. Γνωρίζουμε πως όταν νικάς τόσο άνετα στο πρώτο μέρος, στο δεύτερο μπαίνεις πιο χαλαρά. Αυτό που μας ευχαριστεί είναι ότι ξεκινήσαμε με νίκη και μπορούμε να προχωρήσουμε με θάρρος στα επόμενα ματς με Κύπρο και Εσθονία», ανέφερε στην κάμερα του OTE TV ο Μίχαελ Σκίμπε.

2016 09 06T203220Z 152549274 S1AETZUMZKAA RTRMADP 3 SOCCER WORLDCUP GIB GRE

«Δεν υπήρξε πρόβλημα μετά το 1-1. Ένα τέτοιο όμορφο γκολ μετά από κόρνερ και με τραυματία εκτός γηπέδου πάντα μπορεί να έρθει, αλλά δεν ανησύχησα. Στο πρώτο ημίχρονο είμαι ευχαριστημένος, όμως στο δεύτερο έλειπε η απλότητα. Καταλάβαμε είναι ότι αρκετοί παίκτες δεν έχουν ρυθμό και γι αυτό ήρθε αυτή η χαλαρότητα».

Επιδειξη ισχύος Βοσνία και Βέλγιο στον όμιλο

Στη Ζένιτσα η Βοσνία έβαλε γρήγορα δύο γκολ (7 Σπάχιτς, 23 Ντζέκο) και κλείδωσε το τρίποντο απέναντι στην Εσθονία. Ο Μεντούγιανιν στο 71, ο Ιμπίσεβιτς στο 83 και ο Σπάχιτς με το 2ο τέρμα του στο 90 διαμόρφωσαν το τελικό 5-0.

2016 09 06T193302Z 822608622 D1BETZUHSOAB RTRMADP 3 SOCCER WORLDCUP BIH EST

(Οι παίκτες της Βοσνίας πανηγυρίζουν - Πηγή: Reuters / DADO RUVIC)

Στην Λευκωσία το Βέλγιο προηγήθηκε της Κύπρου στο 13 με τον Ρομέλου Λουκάκου, και στο 61 ο φορ της Έβερτον πέτυχε και 2ο τέρμα. Ο Καρασκό ολοκλήρωσε την άνετη επικράτηση της ομάδας του με τρίτο γκολ στο 81, ενώ ο Παναγή έπιασε πέναλτυ του Μπατρσουαγί στο 89.

2016 09 06T190841Z 2049305904 S1AETZUFOJAB RTRMADP 3 SOCCER WORLDCUP CYP BEL

(Ο Λουκάκου (9) άνοιξε το σκορ στην Κύπρο - Πηγή: YIANNIS KOURTOGLOU)

Γκέλα για Πορτογαλία, Γαλλία, σκόραρε ο Μπεργκ

Ο Μάρκους Μπεργκ ήταν βασικός στην "μετά Ζλάταν" εποχή της εθνικής Σουηδίας και μάλιστα άνοιξε το σκορ στο 43 κόντρα στην Ολλανδία, που όμως είχε απάντηση με τον Σνάιντερ στο 67.

2016 09 06T195709Z 2007653974 D1BETZUJWFAA RTRMADP 3 SOCCER WORLDCUP SWE NLD

(Γκολ ο Μπεργκ - Πηγή: Reuters / TT NEWS AGENCY / Pntus Lundahl)

Η πρωταθλήτρια Ευρώπης Πορτογαλία γνώρισε την ήττα στην Βασιλεία από την Ελβετία με 2-0 (24 Εμπολό, 30 Μεχμέντι) κάνοντας σκυθρωπό τον Φερνάντο Σάντος.

2016 09 06T200952Z 59337251 LR1EC961K06IV RTRMADP 3 SOCCER WORLDCUP SWI POR

(Πηγή: Reuters / RUBEN SPRICH)

Γκέλα και για την φιναλίστ του EURO Γαλλία, που έχασε ευκαιρίες στο Μπορίσοφ, αλλά δεν μπόρεσε να σκοράρει (ο γκολκίπερ του Ατρομήτου Γκορμπούνοφ ήταν εξαιρετικός) μένοντας στο 0-0 με την Λευκορωσία.

2016 09 06T202157Z 2080645174 LR1EC961KKAJ1 RTRMADP 3 SOCCER WORLDCUP BLR FRA

(Πηγή: Reuters / VASILY FEDOSENKO)

Το Λουξεμβούργο πήκε να κάνει την έκπληξη καθώς προηγήθηκε 2-1 εκτός έδρας της Βουλγαρίας (στο αρχικό σχήμα ο Ιβανόφ του Παναθηναϊκού), ισοφάρισε σε 3-3 στο 90 και τελικά έχασε στις καθυστερήσεις από τους γηπεδούχους.

Για τον 7ο όμιλο και το ματς της Αλβανίας με τα Σκόπια που διακόπηκε την Δευτέρα λόγω βροχόπτωσης στο 77, οι Αλβανοί σκόραραν σήμερα στα 13 λεπτά που συνεχίστηκε το ματς και κέρδισαν με 2-1.

Μάλτα-Σκωτία 1-5

*Προκρίνονται οι 9 πρώτοι, ενώ οι 8 καλύτεροι δεύτεροι των ομίλων δίνουν αγώνες μπαράζ για 4 θέσεις (ο 9ος αποκλείεται).