Παραολυμπιακοί Αγώνες 2016: τι έκαναν οι Έλληνες το βράδυ της Δευτέρας (12/9)

Στην 3η θέση το Ελληνικό πλήρωμα στην Ιστιοπλοΐα Facebook / Ελληνική Παραολυμπιακή Ομάδα / @parateamGRE

Την ώρα που οι πανηγυρισμοί για την κατάκτηση 3 μεταλλίων για τα Ελληνικά χρώματα συνεχίζονταν, ολοκλήρωσαν την προσπάθεια τους εννιά ακόμη αθλητές μας.

Στην Ιστιοπλοΐα το τριμελές πλήρωμα Sonar ξεκίνησε δυναμικά με μία 3η και μία 6ή θέση στις 2 πρώτες ιστιοδρομίες. Οι Χριστοφόρου, Αλεξάς και Νοτάρογλου συγκέντρωσαν μόνον 9 βαθμούς ποινής και είναι στην τρίτη θέση της γενικής (η Αυστραλία είναι πρώτη με 3 βαθμούς).

Στον στίβο η ομάδα 4 Χ 100 (κατ. Τ42-47) –Κουτούλιας, Σεΐτης, Βέλτσι και Σεβδικάλης- τερμάτισε στην 5η θέση του τελικού με χρόνο 47.79.

4X100GREECET42 47

Στην κούρσα οι ΗΠΑ έκαναν παγκόσμιο ρεκόρ με 40.61, αλλά ακυρώθηκαν για αντικανονική αλλαγή σκυτάλης και το Χρυσό πήγε στην Γερμανία (40.82).

2016 09 12T213302Z 1870270686 HT1EC9C1NUMX1 RTRMADP 3 PARALYMPICS RIO ATHLETICS

(Οι Αμερικανοί παναηγυρίζουν το π.ρεκόρ λίγο πριν αποκλειστούν - Πηγή: Reuters / JASON CAIRNDUFF)

Λίγη ώρα αργότερα ο Μιχάλης Σεΐτης έτρεξε και στον τελικό των 200 μέτρων (κατ. Τ43/44) και ήταν 70ς με 23.63 πέφτοντας λίγα βήματα πριν τον τερματισμό από την μεγάλη προσπάθεια.

Στην Άρση Βαρών και στα 80 κιλά ο Γκρεμισλάβ Μωϋσιάδης ήταν 8ος σηκώνοντας 165 κιλά στην 2η προσπάθεια και έχοντας μια άκυρη στα 172.

powerliftingMoisiadis

Τέλος στην κολύμβηση ο Παναγιώτης Χριστάκης, αρχικά είχε προκριθεί στον τελικό των 200 μέτρων μικτής (κατ. SM6) λόγω της ακύρωσης του Βρεττανού Κίνρεντ, που κέρδισε την προκριματική σειρά, όμως τελικά δικαιώθηκε στην ένσταση που έκανε.

2016 09 12T224654Z 1899598291 HT1EC9C1R9S1L RTRMADP 3 PARALYMPICS RIO SWIMMING

(Ο Κίνρεντ πανηγυρίζει το Χρυσό στα 200 μικτή - Πηγή: Reuters / SERGIO MORAES)

Έτσι ο Έλληνας πρωταθλητής έχασε την ευκαιρία να κολυμπήσει ξανά, ενώ ο Κίνρεντ πήρε το Χρυσό μετάλλιο κάνοντας και παγκόσμιο ρεκόρ.