Παραολυμπιακοί 2016: τι έκαναν οι Έλληνες αθλητές την Τρίτη (13/9)

EUROKINISSI / AP Photo / Silvia Izquierdo

Εκτός από το Ασημένιο μετάλλιο του Θανάση Κωνσταντινίδη στην ρίψη κορίνας στον στίβο, η σημερινή ημέρα περιλάμβάνει έναν τελικό στην κολύμβηση αλλά και ξεκίνημα με νίκες για τους αθλητές μας στο ατομικό του μπότσια.

ΜΠΟΤΣΙΑ

Ξεκίνημα με 3 στα 3 για τους Έλληνες αθλητές στα ατομικά αγωνίσματα του μπότσια. Στην κατηγορία BC3 ο Γρηγόρης Πολυχρονίδης κέρδισε άνετα 9-1 στον πρώτο αγώνα του ομίλου τον Βρεττανό Μακ Κάουαν. Στην ίδια κατηγορία η Άννα Ντέντα ξεκίνησε επίσης με νίκη 6-1 επί της Βελγίδας Κλίσεν, αλλά έχασε 6-1 στον 2ο αγώνα της με την Χο από το Χονγκ Κονγκ.

2016 09 12T170432Z 1193264342 HT1EC9C1BF7QN RTRMADP 3 PARALYMPICS RIO BOCCIA

(Ξεκίνημα με νίκες για Πολυχρονίδη και Ντέντα - Πηγή: Reuters / UESLEI MARCELINO)

Στην κατηγορία BC1 ο Παναγιώτης Σουλάνης κέρδισε επίσης με 6-1 τον Ισπανό Πράντο. Αντίθετα η Χρυσή Μόρφη-Μέτζου έχασε με 13-2 από την Λιουνγκ από τον Χονγκ Κονγκ στην κατηγορία BC4.

ΞΙΦΑΣΚΙΑ

Έκανε το όνειρό της πραγματικότητα έστω κι αν δεν κατάφερε να προκριθεί στα προημιτελικά του ξίφους μονομαχίας Β' κατηγορίας η Η Κέλλυ Λουφάκη, που συμμετείχε στους πρώτους Παραολυμπιακούς Αγώνες της καριέρας της.

kellyloufaki2

(Πηγή: FACEBOOK / KELLY LOUFAKI)

Η Λουφάκη σημείωσε μια νίκη σε πέντε αγώνες. Η Ελληνίδα οπλομάχος ηττήθηκε 2-1 από την Ουκρανή Πόζνιακ, όμως στη συνέχεια επικράτησε 5-3 της Ντεμόντ από την Γαλλία. Ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις της με τρεις σερί ήττες από τις Μακόφσκια (Πολωνία) με 5-0, Μπριέσε-Μπέτκες (Γερμανία) με 5-2 και Γιάο (Κίνα) επίσης με 5-2.

Να θυμίσουμε ότι η Λουφάκη μπήκε τελευταία στιγμή στην Παροαλυμπιακή αποστολή.

ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ

Η 7η θέση σε τελικό και ένα πανελλήνιο ρεκόρ είχε να επιδείξει η Ελληνική κολύμβηση την 6η ημέρα των 15ων Παραολυμπιακών Αγώνων «Ρίο 2016». Ο Γιάννης Κωστάκης με 55.45 πήρε την 3η θέση στην πρώτη προκριματική σειρά των 50 μέτρων ελεύθερο (κατ. S3) και με τον 8ο καλύτερο χρόνο προκρίθηκε στον τελικό, όπου κατετάγη 7ος με χρόνο 53.95.

Giannis kostakis 300x199

KOSTAKISFinal

Ο Δημοσθένη Μιχαλεντζάκη ήταν 5ος στην δεύτερη προκριματική σειρά του ίδου αγωνίσματος στην κατηγορία S9, ωστόσο με είχε τον 13ο καλύτερο χρόνο των προκριματικών με αποτέλεσμα να μείνει εκτός οκτάδας. Ο αθλητής από την Αλεξανδρούπολη είχε επίδοση 27.50, που αποτελεί νέο πανελλήνιο ρεκόρ. Το προηγούμενο ήταν δικό του με 27.65 από τις 19 Μαρτίου 2016 στη Νάουσα.

Michaelantzakisswimming

ΙΣΤΙΟΠΛΟΪΑ

Καθυστέρηση (λόγω άπνοιας) στην εκκίνηση των ιστιοδρομιών, που ήταν προγραμματισμένες για τις 19.30 με την 3η κούρσα να ξεκινά λίγο μετά τις 21.00. Tο ελληνικό Sonar (Χρσιτοφόρου, Αλεξάς και Νοτάρογλου) κατέλαβε την 3η θέση και πλέον με 12 βαθμούς ποινής είναι τρίτο στη γενική, πίσω από Αυστραλία (8β.π.) και Καναδά (11β.π.). Η 4η ιστιοδρομία αναβλήθηκε.