ΣΠΟΡ

Παραολυμπιακοί 2016: οι Ελληνικές συμμετοχές σήμερα Πέμπτη (15/9)

Παραολυμπιακοί 2016: οι Ελληνικές συμμετοχές σήμερα Πέμπτη (15/9)
Στην μάχη και το ομαδικό της ξιφασκίας στο ξίφος μονομαχίας Reuters / Ricardo Moraes

Σε έξι αθλήματα και συγκεκριμένα σε κολύμβηση, στίβο, μπότσια, τοξοβολία, ξιφασκία με αμαξίδιο και ιστιοπλοία, θα υπάρχει σήμερα (Πέμπτη 15/9) ελληνική συμμετοχή στους παραολυμπιακούς αγώνες.

Ο πρώτος μεγάλος τελικός της ημέρας είναι στον στίβο για να δούμε τον Μιχάλη Σεΐτη μετά το παγκόσμιο ρεκόρ που έκανε στα 400 μέτρα. Ο Πολυχρονίδης και ο Σουλάνης στο μπότσια έχουν στόχο τα ημιτελικά κατ αρχήν, ενώ ελπίδες υπάρχουν και στο ομαδικό της ξιφασκίας με τους παραολυμπιονίκες μας Τριανταφύλλου και Ντούνη. Στην κολύμβηση υπάρχουν 3 απευθείας τελικοί το βράδυ, ενώ ελπίδες έχει και η Ποιμενίδου στην τοξοβολία, που στα προκριματικά είχε την 7η επίδοση και θα χει καλά διασταυρώματα.

ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ
15:30 100μ Πεταλούδα Ανδρών S9 Σειρές / ΜΙΧΑΛΕΝΤΖΑΚΗΣ ΔΗΜΟΣΘΕΝΗΣ
15:44 100μ Πρόσθιο Ανδρών SΒ6 Σειρές / ΧΡΙΣΤΑΚΗΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ
17:24 50μ Ύπτιο Ανδρών S2 Σειρές / ΜΑΚΡΟΔΗΜΗΤΡΗΣ ΑΡΙΣΤΕΙΔΗΣ , ΚΑΠΕΛΛΑΚΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ
23:30 100μ Πεταλούδα Ανδρών S9 Τελικός
23:43 100μ Πρόσθιο Ανδρών SΒ6 Τελικός
00:34 200μ Ελεύθερο Ανδρών S3 Τελικός / ΚΩΣΤΑΚΗΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
01:44 50μ Ύπτιο Ανδρών S1 Τελικός / ΤΑΜΠΑΞΗΣ ΧΡΗΣΤΟΣ, ΚΑΡΥΠΙΔΗΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ
01:52 50μ Ύπτιο Ανδρών S2 Τελικός
02:00 50μ Ύπτιο Γυναικών S2 Τελικός /ΚΑΛΠΑΚΙΔΟΥ ΜΑΡΙΑ

ΣΤΙΒΟΣ
17:38 400μ Ανδρών Τ44 Τελικός / ΣΕΪΤΗΣ ΜΙΧΑΛΗΣ

ΜΠΟΤΣΙΑ
16:00 BC3 Ατομικό ΠΡΟΗΜΙΤΕΛΙΚΟΣ / ΓΡΗΓΟΡΗΣ ΠΟΛΥΧΡΟΝΙΔΗΣ-Χο (Χονγκ Κονγκ)
17:30 BC1 Ατομικό ΠΡΟΗΜΙΤΕΛΙΚΟΣ / ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ ΣΟΥΛΑΝΗΣ-Πέρεζ (Ολλανδία)
22:00 BC1 Ατομικό ΗΜΙΤΕΛΙΚΟΣ
22:00 BC3 Ατομικό ΗΜΙΤΕΛΙΚΟΣ

ΤΟΞΟΒΟΛΙΑ
18:30 Φάση «32» / ΔΩΡΟΘΕΑ ΠΟΙΜΕΝΙΔΟΥ-Ντυμπόκ (Γαλλία)
21:00 Φάση «16»
23:00 Προημιτελικά
00:00 Ημιτελικά
00:30 Τελικοί

ΞΙΦΑΣΚΙΑ ΜΕ ΑΜΑΞΙΔΙΟ
16:00 Ξίφος μονομαχίας ομαδικό – Ελλάδα-Γαλλία / ΠΥΛΑΡΙΝΟΣ ΓΕΡΑΣΙΜΟΣ, ΝΤΟΥΝΗΣ ΒΑΣΙΛΗΣ, ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΛΟΥ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ
17:30 Ξίφος μονομαχίας ομαδικό – Ελλάδα-Βραζιλία / ΠΥΛΑΡΙΝΟΣ ΓΕΡΑΣΙΜΟΣ, ΝΤΟΥΝΗΣ ΒΑΣΙΛΗΣ, ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΛΟΥ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ
19:00 Ημιτελικά
22:30 Τελικοί

ΙΣΤΙΟΠΛΟΪΑ
18:05 Sonar 7η, 8 & 9η ιστιοδρομία / ΒΑΣΙΛΗΣ ΧΡΙΣΤΟΦΟΡΟΥ, ΑΡΓΥΡΗΣ ΝΟΤΑΡΟΓΛΟΥ, ΘΕΟΔΩΡΟΣ ΑΛΕΞΑΣ

ΜΗΝ ΤΑ ΧΑΣΕΤΕ





ΔΗΜΟΦΙΛΗ