Αφιερωμένη στον Δημήτρη Διαμαντίδη η νίκη του Παναθηναϊκού επί της ΤΣΣΚΑ Μόσχας

Νίκη του Παναθηναϊκού με κορυφαίο τον Μπουρούση EUROKINISSI / ICONPRESS /ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΝΤΟΥΝΤΟΥΜΗΣ

Με ανατροπή στο β ημίχρονο, ο Παναθηναϊκός Superfoods έκανε το καλύτερο δώρο στον αρχηγό του Δημήτρη Διαμαντίδη, κερδίζοντας την πρωταθλήτρια Ευρώπης στο φινάλε του τουρνουά Diamonds are forever με 80-73.

Παρότι βρέθηκε πίσω στο σκορ ακόμη και με διψήφιο αριθμό, ο Παναθηναϊκός ήταν σοβαρός και κατάφερε να πάρει μια νίκη γοήτρου απέναντι στην κορυφαία ομάδα της περυσινής Euroleague, αφήνοντας υποσχέσεις για την χρονιά που έρχεται.

2595055

(Πηγή: EUROKINISSI / ICON PRESS / ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΝΤΟΥΝΤΟΥΜΗΣ)

Με ηγέτη τον Μπουρούση, που σταμάτησε στους 18 πόντους (σκοράροντας και με τρίποντα) και είχε ακόμη 4 ασσίστ και 5 ριμπάουντς, ο Εξάστερος επικράτησε των πρωταθλητών Ευρώπης με ανατροπή στο β ημίχρονο. Παρότι ακόμη δεν έχουν αφομοιώσει όλα τα συστήματα κάποιοι παίκτες του, έδειξαν τα ίδια καλά στοιχεία με τον αγώνα με την Μακάμπι, με πιεστική άμυνα, ταχύτητα, συνεργασίες και όμορφο μπάσκετ.

Το 39-48 του ημιχρόνου, έγιεν 63-63 στο τέλος της γ περιόδου, ενώ μαζί με τον Μπουρούση πολύ καλός ήταν και ένας ακόμη νεοφερμένος, ο Νίκολς, ενώ ο Τζέιμς συμπληρώνει άριστα τον Καλάθη, συνθέτοντας ένα εξαιρετικό δίδυμο στα γκαρντ.

2595032

Τα δεκάλεπτα: 25-19, 39-48, 63-63, 80-73

Παναθηναϊκός (Πεδουλάκης): Σίνγκλεντον 8, Νίκολς 9, Ρίβερς 6, Τζέιμς 8 (6 ασίστ), Μποχωρίδης, Πας Καλάθης, Φώτσης, Παππάς 9, Φελντέιν, Γκιστ 8, Χαραλαμπόπουλος, Μπουρούσης 18 (4 ασίστ, 5 ριμπάουντ), Νικ Καλάθης 14

ΤΣΣΚΑ Μόσχας: Ντε Κολό 13, Τεόντοσιτς 5 (5 ασίστ), Όγκουστιν 18, Φριτζόν 8, Τζάκσον 5, Λαζάρεφ 6, Χίγκινς 6, Χριάπα 6, Κουρμπανόφ 6

Νίκη με ανατροπή και η Μακάμπι

Με την Μπαρτσελόνα να αναζητά σταθερότητα, όπως παραδέχθηκε και ο Γιώργος Μπαρτζώκας στο φινάλε του ματς, η Μακάμπι βρήκε την ευκαιρία να κερδίσει στο πρώτο παιχνίδι της βραδιάς γυρνώντας το ματς: Το 73-81 έγινε 91-85 υπέρ των Ισραηλινώ στο φινάλε, προτού διαμορφωθεί το τελικό 92-87.

2594830

Τα δεκάλεπτα: 21-26, 38-40, 65-68, 92-87

Μακάμπι: Ραντ 18, Σίλεϊ 7, Σμιθ 16, Μεκέλ 14, Πνίνι 5, Οχαγιόν 6, Λάντεσμπεργκ 10, Αλεξάντερ 4, Άιβερσον 5, Τσίρμπες 7

Μπαρτσελόνα: Ράις 25, Ντόρσεϊ 5, Ρίμπας 3, Κλαβέρ 7, Ναβάρο 8, Βεζένκοφ 12, Όλεσον 5, Κοπόνεν 3, Περπέρογλου 4, Τόμιτς 15

*Πριν το ματς ο Παύλος Γιαννακόπουλος, μαζί με τον Δημήτρη Γιαννακόπουλο παρέδωσαν τιμητικές πλακέτες στον Σιμόν Μιζράχι για την Μακάμπι και τον Ζοάν Μπαντέ για την Μπαρτσελόνα και ευχαρίστησαν τις δύο ομάδες για την συμμετοχή τους στο σπουδαίο τουρνουά προς τιμήν του Δημήτρη Διαμαντίδη.