Premier League: η Μάντσεστερ Γιουν. συνέτριψε τη Λέστερ, στην Άρσεναλ το ντέρμπυ με την Τσέλσι

Action Images via Reuters / Carl Recine Livepic

Η νίκη με 4-1 επί της Λέστερ ήταν η καλύτερη αντίδραση της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ και του Ζοσέ Μουρίνιο, που ήταν σε καθεστώς πίεσης μετά τα τελευταία ανεπιτυχή αποτελέσματα. 6 στα 6 η Σίτυ, 5άρα η εντυπωσιακή Λίβερπουλ. Στις 19.30 το ντέρμπυ Άρσεναλ-Τσέλσι.

Στην επέτειο συμπλήρωσης 16 χρόνων στους πάγκους ομάδων, ο Ζοσέ Μουρίνιο άφησε στον πάγκο τον Γουέιν Ρούνεϊ (είχε στηθεί και σχετική «ψηφοφορία» έξω από το γήπεδο για τους φιλάθλους) και είδε ένα εκπληκτικό πρώτο ημίχρονο από την ομάδα του στο Ολντ Τράφορντ.

2016 09 24T102919Z 117714559 MT1ACI14620307 RTRMADP 3 SOCCER ENGLAND MUN LEI

(Πηγή: Action Images via Reuters / Carl Recine Livepic)

Η Λέστερ ξεκίνησε με αρκετό ενθουσιασμό, μέχρι το 22, όταν ο Μπλιντ (έπαιξε αριστερό μπακ αντί του Σο) εκτέλεσε κόρνερ και ο Σμόλινγκ με κεφαλιά άνοιξε το σκορ. Αυτό ήταν και το σύνθημα της επίθεσης για τους «μπέμπηδες».

2016 09 24T115525Z 117719725 MT1ACI14620367 RTRMADP 3 SOCCER ENGLAND MUN LEI

(Το γκολ του Σμόλινγκ - Πηγή: Action Images via Reuters / Carl Recine Livepic)

Πέντε λεπτά αργότερα ο Μάτα (έπαιξε στην θέση του Ρούνεϊ) ελίχθηκε ωραία μέσα στην περιοχή και έστειλε την μπάλα για 2η φορά στα δίχτυα.

2016 09 24T120923Z 117720563 MT1ACI14620383 RTRMADP 3 SOCCER ENGLAND MUN LEI

(Ο Μάτα εκτελεί - Πηγή: Action Images via Reuters / Carl Recine Livepic)

Δύο ακόμη φανταστικές εκτελέσεις κόρνερ του Μπλιντ έφεραν δύο ακόμη γκολ για την Μάντσεστερ (από το 2001 είχε να προηγηθεί σε ημίχρονο με 4-0, τότε με αντίπαλο την Άρσεναλ): με πάσα στον Μάτα και γύρισμα του τελευταίου, ο Ράσφορντ απλά έκανε προβολή στην κενή εστία στο 40.

2016 09 24T121518Z 117720918 MT1ACI14620394 RTRMADP 3 SOCCER ENGLAND MUN LEI

(Εύκολο γκολ για Ράσφορντ - Πηγή: Action Images via Reuters / Carl Recine Livepic)

Και στο 42 το κέντρο άμυνας της Λέστερ πάλι δεν μπόρεσε να κόψει και ο Πογκμπά με μια κεφαλιά ακόμη έκανε το εντυπωσιακό 4-0.

2016 09 24T121937Z 117721177 MT1ACI14620406 RTRMADP 3 SOCCER ENGLAND MUN LEI

(Πρώτο γκολ για Πογκμπά - Πηγή: Reuters / Darren Staples Livepic)

Στο ημίχρονο ο Ρανιέρι άφησε στα αποδυτήρια τους Βάρντι-Μαχρέζ, για να συμμαζέψει κάπως την κατάσταση και μία από τις αλλαγές του, ο νεαρός Γκρέι, έβαλε το γκολ του ματς στο 59 με καταπληκτικό σουτ στο «παραθυράκι» του Ντε Χέα.

2016 09 24T123828Z 117722308 MT1ACI14620427 RTRMADP 3 SOCCER ENGLAND MUN LEI

(Στον πάγκο Μαχρέζ (με την κουκούλα) και Βάρντι (2ος από δεξιά) - Πηγή: Πηγή: Action Images via Reuters / Carl Recine Livepic)

Εκτός από το γκολ, η Λέστερ έκανε κάποιες ακόμη φάσεις, ενώ για την Γιουνάιτεντ ενδιαφέρον είχε αν θα σκοράρει ο Ζλάταν Ιμπραΐμοβιτς. Άλλο γκολ δεν μπήκε, ο Κάρικ έκανε την 500η εμφάνιση του (μπήκε αλλαγή) στην Premier, αγωνίστηκε στο τέλος και ο Ρούνεϊ και η Γιουνάιτεντ έφτασε τους 12 βαθμούς.

2016 09 24T131649Z 117724609 MT1ACI14620502 RTRMADP 3 SOCCER ENGLAND MUN LEI

Ο Μουρίνιο θέλει η ομάδα του να κάνει ένα μικρό σερί καθώς αντιμετωπίζει την Πέμπτη την Ουκρανική Ζόρια Λουχάνσκ για το Europa League και την Κυριακή την αδύναμη εφέτος Στόουκ (πάλι στο Όλντ Τράφορντ) ώστε να ξαναβρεί την ηρεμία στα αποδυτήρια, ενώ ο Ρανιέρι με την 2η ήττα με 4-1 μετά την Λίβερπουλ, να μπορέσει να διορθώσει την αμυντική λειτουργία των πρωταθλητών.

Σε κρίση η Τσέλσι, στην Άρσενλα το ντέρμπυ

Η Τσέλσι είναι σε αγωνιστική κρίση και δεν αποκλείεται να υπάρξουν εξελίξεις στην θέση του προπονητή, καθώς η ήττα με 3-0 από την Άρσεναλ στο Λονδρέζικο ντέρμπυ επιβαρρύνει τον Αντόνιο Κόντε, που έχει πέσει στη δυσμένεια του Ρόμαν Αμπράμοβιτς.

2016 09 24T173844Z 117740324 MT1ACI14621379 RTRMADP 3 SOCCER ENGLAND ARS CHE

(Σε κρίση ο Κόντε - Πηγή: Reuters / Dylan Martinez)

Ουσιαστικά η Άρσεναλ καθάρισε μέσα σε ένα 3λεπτο με τα γκολ του Σάντσεζ και του Γουόλκοτ, ενώ το τελικό 3-0 διαμορφώθηκε πριν τον ημίχρονο με τέρμα του Οζίλ.

2016 09 24T165323Z 117737603 MT1ACI14621266 RTRMADP 3 SOCCER ENGLAND ARS CHE

(Ο Γουόλκοτ πανηγυρίζει - Πηγή: Reuters / Dylan Martinez)

Η 6η αγωνιστική

Μάντσεστερ Γ.-Λέστερ 4-1 (22’ Σμόλινγκ, 27’ Μάτα, 40’ Ράσφορντ, 42’ Πογκμπά / 59’ Γκρέι )
Μπόρνμουθ-Έβερτον 1-0 (23' Στάνισλας)
Λίβερπουλ-Χαλ 5-1 (17' Λαλάνα, 30' πέν. και 71' Μίλνερ, 36' Μανέ, 52' Κοουτίνιο / 51' Μέιλερ)
Μίντλεσμπρο-Τότεναμ 1-2 (65' Γκίμπσον / 7', 23' Σον)
Στόουκ-Γουέστ Μπρομ 1-1 (73 Άλλεν / 93' Ροντόν)
Σάντερλαντ-Κρίσταλ Π. 2-3 (39', 60' Ντεφόε / 61' Λέντλεϊ, 76' Μακ Άρθουρ, 94' Μπεντέκε)
Σουόνσι-Μάντσεστερ Σ. 1-3 (13' Λορέντε / 9', 65' Αγκουέρο, 77' Στέρλινγκ)
Άρσεναλ-Τσέλσι 3-0 (11' Σάντσεζ, 13 Γουόλκοτ, 40' Οζίλ)