Προελαύνει ο Πανιώνιος, από ένα βαθμό Καλλονή και Ξάνθη

ICONPRESS/ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΝΤΟΥΝΤΟΥΜΗΣ

Την πολύ καλή πορεία του στο πρωτάθλημα συνεχίζει η ομάδα του Πανιωνίου που επιβλήθηκε στο πλαίσιο της 10ης αγωνιστικής της Superleague του Πλατανιά με 2-1 και φιγουράρει στην τρίτη θέση της βαθμολογίας.

Ο Καραμάνος άνοιξε το σκορ μετά από ωραία ασίστ του Μπουμάλ αλλά η εκτέλεση κόρνερ του Μιλούνοβιτς βρήκε υποδειγματικά τον Ιτούα, ο οποίος με κεφαλιά σημείωσε το 1-1 στο 8’ λεπτό του δευτέρου ημιχρόνου.

Ωστόσο, η τελευταία λέξη άνηκε στους Νεοσμυρνιώτες που προηγήθηκαν με τον Καρίμ Ανσαριφάρντ κατόπιν δημιουργίας εκ νέου του Μπουμάλ στο 80’.

Η ομάδα του Πλατανιά μπορεί να θεωρηθεί και άτυχη καθώς ο Γιώργος Παράσχος υποχρεώθηκε σε τρεις αναγκαστικές αλλαγές.

Στη Μυτιλήνη, η Καλλονή βρέθηκε δύο φορές πίσω στο σκορ, αλλά στο τέλος μπόρεσε να πάρει την ισοπαλία 2-2 από την Ξάνθη, μετά από υπόδειξη πέναλτι του διαιτητή Αρετόπουλου το οποίο μετέτρεψε σε γκολ ο Μανούσος.

Η Ξάνθη προηγήθηκε στο 6ο λεπτό με τον Σολτάνι και πήρε ξανά το προβάδισμα με την κόντρα στο πόδι του Καπετάνου να ευνοεί τον σκόρερ Ερέα (85’).