ΠΚ 2018: σε μπελάδες η Αργεντινή, οδηγεί την κούρσα η Βραζιλία

Οδηγεί την κούρσα των προκριματικών η Βραζιλία Reuters . MARCO BELLO

Ξεκίνησε ο β γύρος των προκριματικών του Παγκοσμίου Κυπέλλου του 2018 στη ζώνη της Νότιας Αμερικής και η απουσία του Μέσι έχει φέρει σε δύσκολη θέση την Αργεντινή, που θα πρέπει να παλέψει πλέον για να βρεθεί στις προνομιούχες θέσεις, ενώ η Βραζιλία μοιάζει αναγεννημένη και οδηγεί την κούρσα.

Στη Μέριδα ούτε η βροχή, αλλά ούτε και η διακοπή στο 75ο λεπτό της αναμέτρησης, καθώς έσβησαν τα φώτα στο γήπεδο, εμπόδισαν την Βραζιλία να κερδίσει την Βενεζουέλα και να βρεθεί και πάλι με διαφορά στην κορυφή του ομίλου των προκριματικών στη Νότιο Αμερική.

2016 10 12T024100Z 2085363604 S1BEUGLVBWAB RTRMADP 3 SOCCER WORLDCUP VEN BRA

(Πηγή: Reuters / MARCO BELLO)

Γκάμπριελ Ζέσους και Γουίλιαν είχαν προλάβει μέχρι εκείνη τη στιγμή να βάλουν τα δύο γκολ, που έδωσαν το τρίποντο στην σελεσάο.

2016 10 12T020334Z 427506878 S1BEUGLRTMAA RTRMADP 3 SOCCER WORLDCUP VEN BRA

(Ο Γουίλιαν σκοράρει - Πηγή: Reuters / MARCO BELLO TPX IMAGES OF THE DAY)

Την ίδια ώρα η Αργεντινή υπέστη ήττα-σοκ εντός έδρας από την Παραγουάη με γκολ του Γκονζάλες και τον Αγκουέρο να χάνει πέναλτυ στο β ημίχρονο.

2016 10 12T015555Z 1025826777 S1BEUGLRBVAA RTRMADP 3 SOCCER WORLDCUP ARG PAR

(Πηγή: Reuters / MARCOS BRINDICCI)

Ο Λίο Μέσι ανέβασε φωτογραφία από το σπίτι του να παρακολουθεί (ανήμπορος να βοηθήσει λόγω τραυματισμού) την αλμπισελέστε και πλέον η Αργεντινή νιώθει σε απόσταση αναπνοής Παραγουάη και Χιλή, έχοντας στην επόμενη αγωνιστική το μεγάλο ντέρμπυ με την Βραζιλία εκτός έδρας.

Η πρωταθλήτρια Ν. Αμερικής Χιλή μετά το κακό της ξεκίνημα στα προκριματικά, κάνει την αντεπίθεση της και κέρδισε 2-1, με δύο γκολ του Βιντάλ το Περού, ενώ Κολομβία-Ουρουγουάη αναδείχθηκαν ισόπελες 2-2 και ακολουθούν μαζί με το Εκουαδόρ την Βραζιλία.

2016 10 12T013609Z 992608135 S1BEUGLPIFAA RTRMADP 3 SOCCER WORLDCUP CHL PER

(Δύο γκολ ο Βιντάλ για την Χιλή - Πηγή: Reuters / IVAN ALVARADO TPX IMAGES OF THE DAY)

10. Βενεζουέλα 2 / 9-26

*Προκρίνονται απευθείας οι τέσσερις πρώτοι, ενώ ο πέμπτος στη βαθμολογία θα δώσει αγώνα μπαράζ.