Super League: ο ΠΑΟΚ επικράτησε του Ηρακλή στο ντέρμπυ της Θεσσαλονίκης

EUROKINISSI / MOTION TEAM / ΒΑΣΙΛΗΣ ΒΕΡΒΕΡΙΔΗΣ

Ο ΠΑΟΚ ήταν ο νικητής με 1-0 στο ντέρμπυ της Θεσσαλονίκης με τον Ηρακλή, που κρίθηκε από ένα γκολ του Ροντρίγκες στο ξεκίνημα (και τον Δικέφαλο να έχει εκ νέου πρόβλημα με την αποτελεσματικότητα του στις πάρα πολλές τελικές, που έφτιαξε), με τον σκόρερ πάντως στο τέλος να γυρνάει το πόδι του, προκαλώντας πονοκέφαλο στον Ίβιτς για τα ματς με την Καραμπάγκ στο Europa και τον Ολυμπιακό στο πρωτάθλημα. Ο Ηρακλής προσπάθησε, παρότι έπαιξε με 10 παίκτες για περισσότερο από 60 λεπτά, αλλά πλέον είναι στην τελευταία θέση της βαθμολογίας. Μάλιστα ο Νίκος Παπαδόπουλος στη συνέντευξη Τύπου έθεσε την παραίτησή του στην διάθεση του Ηρακλή.

Ο ΠΑΟΚ μπήκε με φόρα στο παιχνίδι και προηγήθηκε νωρίς (3) με τον Ροντρίγκες, απλοποιώντας κατά πολύ το ντέρμπυ με τον Ηρακλή.

2614446

(Ο Ροντρίγκεζ σκοράρει - Πηγή: EUROKINISSI / MOTION TEAM / ΒΑΣΙΛΗΣ ΒΕΡΒΕΡΙΔΗΣ)

Ο «γηραιός» χωρίς τους Λεοζίνιο και Περόνε ήταν πολύ αδύναμος επιθετικά, ο Δικέφαλος έχανε τις ευκαιρίες με τον Αθανασιάδη και το έργο των παικτών του Παπαδόπουλου έγινε ακόμη πιο δύσκολο από το 28, όταν αποβλήθηκε ο Σαραμαντάς, που «έβρισε» την βοηθό Κουρομπύλια, μετά από ένα φάουλ που έκανε («είσαι γελοία, είσαι για γέλια», έγραψε στο φύλλο αγώνα ο διαιτητής).

2614449

(Πηγή: EUROKINISSI / MOTION TEAM / ΒΑΣΙΛΗΣ ΒΕΡΒΕΡΙΔΗΣ)

Το 45λεπτο έκλεισε με σόου από τους τερματοφύλακες, με τον Χουάντερσον δύο φορές να αποτρέπει το 2-0 και τον Γλύκο να κρατά το μηδέν στις καθυστερήσεις σε εξαιρετική εκτέλεση φάουλ του Μοντέιρο.

2614456

(Η εντυπωσιακή απόκρουση του Γλύκου - Πηγή: EUROKINISSI / MOTION TEAM / ΒΑΣΙΛΗΣ ΒΕΡΒΕΡΙΔΗΣ)

Ίδιο το σκηνικό και στην επανάληψη με τον ΠΑΟΚ να σπαταλά όλες τις ευκαιρίες που δημιούργησε για να «κλειδώσει» το τρίποντο (πολλές επεμβάσεις ο Χουάντερσον, που αναδείχθηκε MVP), ενώ ο Ηρακλής όποτε μπορούσε βγήκε στην αντεπίθεση και στο 81 ζήτησε πέναλτυ σε μαρκάρισμα του Κίτσιου στον Κυριακίδη, με τον διαιτητή Κύζα να δείχνει πάντως κίτρινη τον παίκτη του «γηραιού» για θέατρο.

2614464

Στο Περιστέρι ο Ατρόμητος του Κορακάκη δεν παίζει σπουδαίο ποδόσφαιρο, όμως μοιάζε να έχει βρει τον τρόπο για να παίρνει τα τρίποντα με 1-0, αυτή την φορά επί της Βέροιας με το γκολ του Τόνσο στο 26, από εξαιρετική ασίστ του Παπαδόπουλου.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν την κατοχή στο β ημίχρονο, αλλά δίχως να απειλήσουν ουσιαστικά για την ισοφάριση.

2614400

(Οι παίκτες του Ατρόμητου πανηγυρίζουν - Πηγή: EUROKINISSI / ICON PRESS / ΧΡΗΣΤΟΣ ΝΤΟΥΝΤΟΥΜΗΣ)