Euroleague: ο Ευρωπαίος Παναθηναϊκός έχασε στις λεπτομέρειες από την ΤΣΣΚΑ

ΑΠΕ ΜΠΕ / EPA / SERGEI ILNITSKY)

Ένας ψυχωμένος και αποφασιστικός Παναθηναϊκός έχασε στις λεπτομέρειες στην Μόσχα από την ΤΣΣΚΑ Μόσχας με 81-77, στο τελευταίο 2λεπτο της αναμέτρησης, όταν μίλησε η εμπειρία και η ποιότητα της τριάδας Ντε Κολό, Βοροντσίεβιτς και Τεόντοσιτς, μαζί με κάποια σφυρίγματα των διαιτητών, αλλά και χαμένα εύκολα καλάθια από τους "πράσινους". Καταπληκτική εμφάνιση από Νίκολς, Ρίβερς, σούπερ ο Καλάθης με 8 ασσίστ.

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε με φανερό θέμα ψυχολογίας, κάνοντας 3,5 λεπτά να βάλει καλάθι και στην συνέχεια την ΤΣΣΚΑ Μόσαχας να χτίζει εύκολα διαφορά 10 πόντων, όμως ένα κρεσέντο του Νίκολς με 3 στα 3 τρίποντα αφύπνισε τους «πράσινους», που κατάφεραν να βρεθούν στο -3 στο φινάλε της περιόδου, βελτιώνοντας και την άμυνά του.

17216614

(Χάινς και Μπουρούσης - Πηγή: ΑΠΕ ΜΠΕ / EPA / SERGEI ILNITSKY)

Ο Παναθηναϊκός με διάθεση στα ριμπάουντς και στην άμυνα συνέχισε να είναι ανταγωνιστικός, παρότι δεν ήταν εύστοχος στη δεύτερη περίοδο από την περιφέρεια, όμως ο Νίκολς (κορυφαίος του ημιχρόνου), με προσωπικές ενέργειες με μπάσιμο έφτασε τους 14 πόντους και ο Παναθηναϊκός στο -1 (31-30), πριν ένα μικρό σερί του Τζάκσον δώσει αέρα πέντε πόντων στους Μοσχοβίτες.

17216633

(Προσπάθεια του Ρίβερς - Πηγή: ΑΠΕ ΜΠΕ / EPA / SERGEI ILNITSKY)

Όμως βγαίνοντας από τα αποδυτήρια ήταν η σειρά του Καλάθη να μοιράζει ασσίστ και τους Γκιστ, Σίνγκλετον να καρφώνουν, ενώ και ο Έλληνας άσσος με τρίποντο έφερε μπροστά με 5 πόντους του «τριφύλλι».

Το 3ο φάουλ που χρεώθηκαν Καλάθης και Νίκολς, αλλά και ο τραυματισμός του Γκιστ (του γύρισε το πόδι 2.50 πριν το τέλος του 10λέπτου), έδωσαν την δυνατότητα στους γηπεδούχους να πλησιάσουν. Φώτσης, Μποχωρίδης και Ρίβερς κράτησαν όμως τον Παναθηναϊκό, που πήγε μπροστά στο σκορ στην τελική ευθεία του παιχνιδιού.

17216651

(Ασταμάτητος ο Γκιστ στην 3η περίοδο - Πηγή: ΑΠΕ ΜΠΕ / EPA / SERGEI ILNITSKY)

Μπάσκετ υψηλών προδιαγραφών στην τελευταία περίοδο με τον Ντε Κολό να παίρνει την σκυτάλη από τον Βοροντσίεβιτς (που ήταν η επιθετική αιχμή μέχρι εκείνη την ώρα) και το ματς στον πόντο, με τους «πράσινους» να παλεύουν (ο Γκιστ μπήκε με δεμένο πόδι να παίξει) κόντρα και σε κάποια σφυρίγματα των διαιτητών.

17216613

(Ενέργεια του Παππά - Πηγή: ΑΠΕ ΜΠΕ / EPA / SERGEI ILNITSKY)

Πρώτος που εγκατέλειψε το παρκέ με 5 φάουλ ο κορυφαίος του Παναθηναϊκού Ντεμέτριους Νίκολς με 20 πόντους (ρεκόρ στην Ευρωλίγκα) 3.15 πριν το τέλος, με τους πρωταθλητές Ευρώπης να έχουν περισσότερες λύσεις και τους παίκτες του Γιώργου Βόβορα να χάνουν κάποια κρίσιμα λέι-απ με Παππά, Καλάθη και Σίνγκλετον, που έδωσαν μια ανάσα 6 πόντων, αρκετή στην ΤΣΣΚΑ για να πάρει τη νίκη.

17216654

(Πάλεψε ο Σίνγκλετον - Πηγή: ΑΠΕ ΜΠΕ / EPA / SERGEI ILNITSKY)

Ο Νίκολς κορυφαίος του Παναθηναϊκού με 20 πόντους (3 τρίποντα) και από κοντά ο Ρίβερς με 16 (3 τρίποντα) ενώ Καλάθης οργάνωσε με μαεστρία και άγγιξε το τριπλ-νταμπλ έχοντας 10 πόντους με 8 ασσίστ και 9 ριμπάουντς. Τα εύσημα και στους Γιώργο Βόβορα, Διαμαντή Παναγιωτόπουλο και Νίκο Παππά, συνεργάτες του Αργύρη Πεδουλάκη, που καθοδήγησαν εξαιρετικά τον Παναθηναϊκό από τον πάγκο.

17216599

(Ο Γιώργος Βόβορας - Πηγή: ΑΠΕ ΜΠΕ / EPA / SERGEI ILNITSKY)

Τα δεκάλεπτα: 22-19, 35-30 (13-11), 57-58 (22-28), 81-77 (24-19)

«Βλέπει» Πασκουάλ ο Παναθηναϊκός

Στο θέμα του προπονητή, όλες οι πληροφορίες συγκλίνουν ότι έχει επέλθει συμφωνία με τον πρώην προπονητή της Μπαρτσελόνα Τσάβι Πασκουάλ για τα επόμενα 3 χρόνια (2+1), αλλά απομένουν οι τελευταίες λεπτομέρειες και η υπογραφή των συμβολαίων (με την έλευση του Καταλανού κόουτς στην Αθήνα), ώστε να ολοκληρωθεί το deal των δύο πλευρών.