Α1 μπάσκετ: δύσκολη νίκη του Ολυμπιακού, σαρωτική η ΑΕΚ

EUROKINISSI / ICONPRESS / ΚΩΣΤΑΣ ΜΙΝΕΤΑΣ

Κουρασμένος από την αναμέτρηση με την Εφές ο Ολυμπιακός κέρδισε πολύ δύσκολα στην Λευκάδα τη νεοφώτιστη Δόξα, με σουτ του Γκριν στο φινάλε, ενώ στην Χαλκίδα η ΑΕΚ πέρασε με σαρωτική εμφάνιση από την έδρα της Κύμης, στα ματς της 3ης αγωνιστική της Stoiximan.Gr Basket League. Στο ντέρμπυ της Θεσσαλονίκης ο ΠΑΟΚ επιβλήθηκε του Άρη, ενώ ο Παναθηναϊκός αγωνίζεται αύριο με τον Κόροιβο.

Μέσα σε εξαιρετική ατμόσφαιρα στην Λευκάδα η Δόξα ήταν ανταγωνιστική απέναντι στον Ολυμπιακό ακολουθώντας μετά την ισόπαλη πρώτη περίοδο στο σκορ, δίχως οι ερυθρόλευκοι να μπορέσουν να ξεφύγουν.

2618308

(Πηγή: EUROKINISSI / ACTION IMAGES)

Μάλιστα στην τελευταία περίοδο έβαλαν πολύ δύσκολα στον Ολυμπιακό (άγγιξαν 2η μεγάλη νίκη μετά εκείνη επί του ΠΑΟΚ) και από το 65-81 πέρασαν μπροστά 86-85 (2.55 πριν το τέλος, καθώς σκόραρε μόλις 4 πόντους ο Σπανούλης σε όλο αυτό το διάστημα) και 94-89! Ήταν η ώρα του Γκριν να κρίνει το ματς μειώνοντας αρχικά με 3ποντο σε 94-92.

2618202

Στο 94-92 ο Σπανούλης έχασε το λέι απ, αλλά στην επαναφορά έκανε λάθος ο Ουέλς και ενώ ο Πρίντεζης έχασε το τρίποντο, οι ερυθρόλευκοι πήραν το ριμπάουντ και ο Γκριν ευστόχησε στο 1 δευτερόλεπτο για το 94-95, που έμεινε τελικό σκορ, αφού δεν έβαλε ο Τσαλδάρης το τελευταίο σουτ.

2618311

(MVP ο Γκριν - Πηγή: EUROKINISSI / ACTION IMAGES)

MVP των νικητών ασφαλώς ο Γκριν με το νικητήριο τρίποντο και συνολικά 13 πόντους, ενώ 19 είχε ο Σπανούλης και 16 ο Λοτζέσκι, ενώ για τους απίστευτους γηπεδούχους ο Ουέλς έκανε ένα ακόμη καταπληκτικό ματς με 27 πόντους (4/4 τρίποντα) και ο Ντόμπλας με 16 πόντους και 6 ριμπάουντς έβαλε δύσκολα στους ψηλούς του Ολυμπιακού.

Τα 10λεπτα: 26-26, 45-52 (19-26), 65-81 (20-29), 94-95 (29-14)

(Δείτε εδώ τα πλήρη στατιστικά)

Η ΑΕΚ ξεκίνησε με απίστευτη εμφάνιση στο πρώτο ημίχρονο με την Κύμη να σκοράρει 6 πόντους στο πρώτο 10λεπτο και 8 στο δεύτερο και με το σκορ στο ημίχρονο 14-46 ουσιαστικά να κλειδώνει τη νίκη.

2618216

(Πηγή: EUROKINISSI / ACTION IMAGES / ΚΩΣΤΑΣ ΜΑΚΡΥΔΗΜΑΣ)

Κορυφαίος σε ένα ακόμη ματς για την ΑΕΚ ο Ντίξον με 18 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 6-29, 14-46 (8-17), 31-65 (17-19), 55-81 (24-16)

Μεγάλη νίκη πέτυχε ο ΠΑΟΚ στο ντέρμπυ της Θεσσαλονίκης, νικώντας τον Άρη, με σκορ 62-66. Με πολύ καλή άμυνα, μεθοδικότητα και ψυχραιμία στις κρίσιμες στιγμές,ο «Δικέφαλος» κατάφερε να επιβάλλει χαμηλό τέμπο στην αναμέτρηση και στις καθοριστικές φάσεις του αγώνα έδειξε ότι είχε πιο «καθαρό μυαλό», ενώ είχε το προβάδισμα στο μεγαλύτερο διάστημα του ματς. Οι Ντάριλ Μπράιαντ, Λίνος Χρυσικόπουλος ξεχώρισαν από τους νικητές.

2618445

(Πηγή: EUROKINISSI / MOTION TEAM)

Ο ΠΑΟΚ πήρε μια διαφορά 7 πόντων στο τέλος, αλλά ο Άρης κατάφερε να ισοφαρίσει στο τέλος ένα δραματικό ντέρμπυ. Ο Δικέφαλος όμως ήταν ψύχραιμος στις βολές, ο Ξανθόπουλος έχασε το σουτ και ο ΠΑΟΚ πήρε του ροζ φύλλο αγώνα στο ντέρμπυ της πόλης.