Νίκες για Ολυμπιακό, ΑΕΚ και ΠΑΟΚ σε Euroleague και Champions League του μπάσκετ

2η νίκη για τον Ολυμπιακό στην Euroleague EUROKINISSI / ICONPRESS / ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΜΑΡΟΠΟΥΛΟΣ

Με σούπερ δίδυμο Σπανούλη-Γκριν ο Ολυμπιακός νίκησε και την Αρμάνι στο ΣΕΦ με 91-81, φτάνοντας στις δύο νίκες την 3η αγωνιστική της Euroleague (1η ήττα των Ιταλών). Σπουδαίες νίκες και για τους δύο Δικέφαλους ΠΑΟΚ και ΑΕΚ επί της Ουσάκ και της Σαρλερουά (αντίστοιχα) για την 2η αγωνιστική του Champions League. Αύριο παίζουν ο Άρης και ο Παναθηναϊκός Superfoods.

Η άμυνα της Αρμάνι ήταν εκείνη που προβλημάτισε τον Ολυμπιακό, που παρότι είχε ξεσπάσματα στις δύο πρώτες περιόδους και έπαιρνε μίνι διαφορές, η Ιταλική ομάδα κατάφερνε πάντα να βρίσκει απάντηση και να μειώνει το σκορ (ακόμη και όταν βρέθηκε στο -10, 30-20 στις αρχές του β 10λέπτου), αφού η διάρκεια ήταν εκείνη που έλειψε στους ερυθρόλευκους (όπως και μια μικρή ολιγωρία στα ριμπάουντς (16-14 για τις δύο ομάδες).

2620840

(Σπανούλης σε δράση - Πηγή: EUROKINISSI / ICON PRESS / ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΜΑΡΟΠΟΥΛΟΣ)

Όμως στο β μέρος ο Ολυμπιακός βρήκε την σταθερότητα και στα δύο άκρα του γηπέδου παρότι είδε τον αρχηγό του Βασίλη Σπανούλη να κάθεται στον πάγκο με 14 πόντους από ένα χτύπημα στην μέση (στο φινάλε του ημιχρόνου).

Ήταν όμως η ώρα του Έρικ Γκριν να πάρει πάνω του την ομάδα και με δικά του τρίποντα να δώσει τον ρυθμό στους ερυθρόλευκους, που πέτυχαν όχι απλά να ξαναφτάσουν σε διψήφια διαφορά, αλλά ακόμη και στο +15 (78-63) στο ξεκίνημα της δ περιόδου με καλή κυκλοφορία και εύστοχα σουτ.

2620994

(Πηγή: EUROKINISSI / ICON PRESS / ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΜΑΡΟΠΟΥΛΟΣ)

Για την τελική ευθεία στο ματς επέστρεψαν Σπανούλης και Πρίντεζης με τον Ολυμπιακό να πάει και στο +16, αλλά στο φινάλε κάποια βεβιασμένα σουτ έδωσαν την δυνατότητα στην Αρμάνι να μαζέψει την διαφορά για πιθανή ισοβαθμία. Σπανούλης και Γκριν ολοκλήρωσαν με 16 πόντους, ενώ 12 (με 6 ριμπάουντς) πρόσθεσε ο Μπιρτς. Οι ερυθρόλευκοι τώρα έχουν δύσκολο ταξίδι για να αντιμετωπίσουν την Μπασκόνια την Πέμπτη (27/10, 21.45), που έκανε τη νίκη της ημέρας με 87-91 στην Μαδρίτη επί της Ρεάλ (χωρίς τον τραυματία Μπαρνιάνι, με 21 πόντους του Μπλάζιτς, έχοντας προηγηθεί με 17 (28-45), και βλέποντας την Ρεάλ να γυρνάει το ματς και να πηγαίνει στο +8, πέντε λεπτά πρν το τέλος).

2620831

(Γεμάτη εμφάνιση από τον Μπιρτς - Πηγή: EUROKINISSI / ICON PRESS / ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΜΑΡΟΠΟΥΛΟΣ)

Τα 10λεπτα: 25-19, 46-41 (21-22), 70-61 (24-20), 91-81 (21-20)

Basketball Champions League

Ο ΠΑΟΚ νίκησε 59-52 την Ουσάκ Σπορτίφ στην Πυλαία, στο πλαίσιο της δεύτερης αγωνιστικής του Τσάμπιονς Λιγκ και πήρε την πρώτη του νίκη στη διοργάνωση, μετά την ήττα της πρεμιέρας στην Πολωνία και σε συνέχεια της επικράτησης του επί του Άρη για το πρωτάθλημα.

2620793

(Πρώτος σκόρερ του ΠΑΟΚ ο Μπράιαντ - Πηγή: EUROKINISSI / MOTION TEAM / ΒΑΣΙΛΗΣ ΒΕΡΒΕΡΙΔΗΣ)

Οι Τούρκοι προηγούνταν στο μεγαλύτερο μέρος της αναμέτρησης, όμως αρχικά ένα 9-0 σερί του «Δικεφάλου» στην αρχή της τέταρτης περιόδου τους έδωσε το προβάδισμα και ένα νέο σερί 5-0 τα «ηνία» και τη νίκη.

Κορυφαίοι των «ασπρόμαυρων» ήταν οι Μπράιαντ με 21 και Χρυσικόπουλος με 12 πόντους με τον ΠΑΟΚ να αντιμετωπίζει την Βαρέζε στην Ιταλία για την 3η αγωνιστική (1/11, 21.30)

2620836

(Πολύ καλή εμφάνιση ο Χρυσικόπουλος - Πηγή: EUROKINISSI / MOTION TEAM / ΒΑΣΙΛΗΣ ΒΕΡΒΕΡΙΔΗΣ)

Τα 10λεπτα: 8-16, 23-25 (15-9), 38-40 (15-15), 59-52 (21-12)

Μεγάλη νίκη και για την ΑΕΚ στο Βέλγιο επί της Σαρλερουά με 80-58 και όπλο της την εξαιρετική της άμυνα στο β ημίχρονο (δέχθηκε μόλις 21 πόντους). Οι γηπεδούχοι ήταν ανταγωνιστικοί μόνο στο πρώτο 10λεπτο, αλλά ο Δικέφαλος έσφιξε την άμυνα του και έκλεισε μπροστά στο σκορ το ημίχρονο.

Συνεχίζοντας την πιεστική άμυνα (μόλις 8 πόντους παθητικό στην γ περίοδο) και με ευστοχία από το τρίποντο η ΑΕΚ (13 στα 28 με τον Γουίλιαμς να έχει 3 από τα άστοχα στο τέλος, όταν προσπαθούσε να ευστοχήσει από την γραμμή του τρίποντου) πήρε άνετα διαφορά, που μεγάλωσε ως το τέλος, υπό τις επευφημίες των περίπου 150 οπαδών της.

Κορυφαίος ο Ούκιτς με 18 πόντους (3/4 τρίποντα, 4/6 δίποντα, 7/10 βολές και 2 ασσίστ), 14 ο Ντίξον, 12 ο Σάκοτα και 10 ο Ιβάνοβιτς για μια εξαιρετική 4άδα του Δικέφαλου, που αντιμετωπίζει την 3η αγωνιστική την Μπεσίκτας την ερχόμενη Τρίτη (1/11, 19.00) στο ντέρμπυ του 5ου ομίλου.

Τα 10λεπτα 21-18, 37-43 (16-25), 45-60 (8-17), 58-80 (13-20).

Αύριο Τετάρτη (21.00) ο Άρης υποδέχεται στο Nick Galis Hall την Μπάκεν από την Δανία για τον α όμιλο.