Α1 μπάσκετ: νίκησε στο τέλος ο Ολυμπιακός τον Κολοσσό

EUROKINISSI / ICONPRESS / ΧΡΗΣΤΟΣ ΝΤΟΥΝΤΟΥΜΗΣ

Σε ένα ακόμη παιχνίδι του πρωταθλήματος της Basket League ο Ολυμπιακός φλέρταρε με την ήττα από μια μικρομεσαία ομάδα, καθώς μετά την Δόξα Λευκάδας, και ο Κολοσσός Ρόδου άγγιξε τη νίκη και μάλιστα μέσα στο ΣΕΦ. Οι ερυθρόλευκοι καταπονημένοι από τα δύο ματς στην Euroleague κατάφεραν στο τέλος πάντως να κερδίσουν 75-67, κάνοντας το 4 στα 4, που έχει και η ΑΕΚ. Το πρόγραμμα ολοκληρώνεται αύριο στις 18.00 με τον Παναθηναϊκό Superfoods να υποδέχεται την Κύμη.

Με τον εξαιρετικό Ρέλερφορντ (17 π.) στην περιφέρεια και τον Ρέντικ να κυριαρχεί κάτω από τα καλάθια (11 π. 13 ριμπάουντς), οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν με φόρα και μπήκαν μπροστά στο σκορ, την ώρα που ο αρχηγός του Ολυμπιακού Βασίλης Σπανούλης ήταν εκτός παρκέ (ώστε να προφυλαχθεί από τον ταρυματισμό του στην Ισπανία).

2624409

(Εκτός ματς ο Σπανούλης - Πηγή: EUROKINISSI / ICON PRESS / ΧΡΗΣΤΟΣ ΝΤΟΥΝΤΟΥΜΗΣ)

Πήραν μάλιστα διαφορές 5 πόντων, που πάντως οι ερυθρόλευκοι μπόρεσαν να μαζέψουν στην πρώτη περίοδο, αλλά είδαν τον Κολοσσό να κλείνει το ημίχρονο στο +6., όντας πολύ άστοχοι στα δίποντα (ολοκλήρωσαν το ματς με 13/32) και μόνον τον Παπαπέτρου σταθερά να προσφέρει στο σκοράρισμα με 13 πόντους (τελείωσε με 15).

2624399

(Πηγή: EUROKINISSI / ICON PRESS / ΧΡΗΣΤΟΣ ΝΤΟΥΝΤΟΥΜΗΣ)

Στο β μέρος ξύπνησε και ο Γκριν και με ένα 10-0 σερί ο Ολυμπιακός μπήκε και πάλι στο κεφάλι δίχως πάντως να προβληματίσει τον Κολοσσό, που με αυτοπεποίθηση έμεινε μέσα στο ματς μέχρι το τέλος. Εκεί κάποιες βιαστικές επιλογές των παικτών του κόουτς Λυγκογιάννη και η άμυντική διάθεση των γηπεδούχων σε συνδυασμό με την ενεργοποίηση και του Πρίντεζη, μπλόκαραν τον Κολοσσό στα τελευταία 3.47 και το 67-67 έγινε τελικά 75-67.

2624476

(Χτύπησε ο Γκριν - Πηγή: EUROKINISSI / ICON PRESS / ΧΡΗΣΤΟΣ ΝΤΟΥΝΤΟΥΜΗΣ)

Ο Έρικ Γκριν με 18 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ των νικητών, όμως λίγο πριν το τέλος χτύπησε στο πόδι του μετά από λέι-απ (βγήκε κουτσαίνοντας) και προβληματίζει τον Γιάννη Σφαιρόπουλο ενόψει του ντέρμπυ με την ΤΣΣΚΑ Μόσχας την Πέμπτη.

Χειροκροτήθηκε θερμά από όλο το γήπεδο και ο Παναγιώτης Βασιλόπουλος, που αγωνίζεται πλέον στην ομάδα της Ρόδου.

2624404

(Ο Παναγιώτης Βασιλόπουλος (21) - Πηγή: EUROKINISSI / ICON PRESS / ΧΡΗΣΤΟΣ ΝΤΟΥΝΤΟΥΜΗΣ)

Τα 10λεπτα: 25-25, 40-46 (15-21), 57-57 (17-11), 75-67 (18-10)