Euroleague: ο Ολυμπιακός έχασε από την ΤΣΣΚΑ Μόσχας στην 5η αγωνιστική

Κάρφωμα του Χάινς EUROKINISSI / ICONPRESS / ΧΡΗΣΤΟΣ ΝΤΟΥΝΤΟΥΜΗΣ

Ένα πολύ κακό δεύτερο δεκάλεπτο, η έλλειψη βοήθειας στον Πρίντεζη και στον Σπανούλη στο σκοράρισμα και η κλάση της ΤΣΣΚΑ Μόσχας έφεραν την 2η ήττα στην Euroleague για τον Ολυμπιακό μέσα στο ΣΕΦ με 75-81, με τους ερυθρόελυκους πάντως να έχουν δικαιολογημένα παράπονα και από την διαιτησία σε καθοριστικές στιγμές του αγώνα.

Ο Ολυμπιακός επέλεξε να δώσει του σουτ στον Τζάκσον στην πρώτη περίοδο και ο Αμερικανός ευστοχώντας απόλυτα σε 3 προσπάθειες ήταν αυτός που έδωσε μια διαφορά 7 πόντων στην ΤΣΣΚΑ Μ, που στην συνέχεια έφτασε ακόμη και στο +10 (13-23) με την Ρωσική ομάδα να έχει συνολικά 6/9 τρίποντα (οι ερυθρόλευκοι δεν πίεσαν στην άμυνα και έκαναν μόλις 2 φάουλ). Ο Ολυμπιακός είχε πάντως έναν εκπληκτικό Πρίντεζη σε αυτό το διάστημα και με 13 πόντους (2/2 τρίποντα) τον κράτησε μέσα στο ματς.

2627644

(Πηγή: EUROKINISSI / ICON PRESS / ΧΡΗΣΤΟΣ ΝΤΟΥΝΤΟΥΜΗΣ)

Όμως το δεύτερο 10λεπτο ήταν καταστροφικό για τον Ολυμπιακό, που έβαλε μόλις 7 πόντους (ένα τρίποντο του Παπαπέτρου, ένα φόλοου του Μιλουτίνοφ και δύο βολές από τον Σέρβο και τον Γκριν), την ώρα που η ΤΣΣΚΑ έκανε πάρτυ κάτω από το καλάθι, βρίσκοντας λύσεις στην περιφερειακή άμυνα των ερυθρόλευκων και ανεβάζοντας την διαφορά στο +16.

2627600

(Ο Παπαπέτρου σε προσπάθειά του - Πηγή: EUROKINISSI / ACTION IMAGES)

Βγαίνοντας για το 2ο ημίχρονο ο Ολυμπιακός έπαιξε δυναμική άμυνα και κατάφερε να ρίξει την διαφορά στους 10 (43-53), όμως κάποιες βιαστικές επιθέσεις, η συνεχιζόμενη ευστοχία στα τρίποντα των Ρώσων (10/19), και κάποια σφυρίγματα των διαιτητών λανθασμένα (αποκορύφωμα το αντιαθλητικό φάουλ στον Μάντζαρη, που δεν δόθηκε και χρεώθηκε και με τεχνική ποινή ο Ολυμπιακός) έφεραν και πάλι την ΤΣΣΚΑ σε απόσταση ασφαλείας.

2627686

(Ο Σπανούλης διαμαρτύρεται στον διαιτητή - Πηγή: EUROKINISSI / ICON PRESS / ΧΡΗΣΤΟΣ ΝΤΟΥΝΤΟΥΜΗΣ)

Και εκεί που έμοιαζε τυπική διαδικασία το ματς, το «κοντό σχήμα» του Ολυμπιακού με τον Πρίντεζη στο 5 να σκοράρει συνέχεια, το ματς έγινε ντέρμπυ στο τέλος (και με τον Σπανούλη στον πάγκο με 5 φάουλ από το 37) με τον Ολυμπιακό να φτάνει στο 73-77, ένα όμως αμφισβητούμενο φάουλ του Παπανικολάου στον Χάινς, ένα χαμένο αμυντικό ριμπάουντ και τρία άστοχα τρίποντα διατήρησαν την ΤΣΣΚΑ μοναδική αήττητη ομάδα στην διοργάνωση.

2627603

(Εκπληκτικός ο Γιώργος Πρίντεζης - Πηγή: EUROKINISSI / ACTION IMAGES)

Απίστευτη εμφάνιση του Γιώργου Πρίντεζη με 26 πόντους και 7 ριμπάουντς, αλλά ήταν μόνος του καθώς ο Σπανούλης έμεινε στους 14 πόντους (με 5 ασσίστς και 7 λάθη), ο Λοτζέσκι τελείωσε χωρίς πόντο και ο Γκριν μόλις 8 με ένα τρίποντο και πέντε βολές.

Ντε Κολό και Τζάκσον έκαναν την ζημιά στον Ολυμπιακό. Επόμενο ματς των ερυθρόλευκων με την Γαλατά στις 11/6 (19.00) στην Κων/λη.

Τα 10λεπτα: 21-25, 28-44 (7-19), 51-66 (23-22), 75-81 (24-15)