Α1 μπάσκετ: πέρασε από την έδρα του Άρη ο Ολυμπιακός και παρέμεινε πρώτος

EUROKINISSI / MOTION TEAM / ΦΑΝΗ ΤΡΥΨΑΝΗ

Μπορεί να μην έπαιξε εντυπωσιακό και θεαματικό μπάσκετ αλλά ο Ολυμπιακός πήρε τη νίκη που ήθελε στο Nick Galis Hall με 63-70 επί του Άρη και παρέμεινε στην κορυφή της βαθμολογίας (μαζί με την ΑΕΚ) της Basket League και 5-0 νίκες, ενώ οι "κίτρινοι" έκαναν την 3η τους ήττα σε 5 ματς, με τους Αμερικανούς της ομάδας να προβληματίζουν και πάλι.

Στο πρώτο 10λεπτο ο Άρης ξεκίνησε δυνατά και προηγήθηκε 8-1 υποχρεώνοντας τον Ολυμπιακό να σκοράρει μόνο με 2 βολές στα τέσσερα πρώτα λεπτά, όμως στην συνέχεια οι ερυθρόλευκοι βρήκαν λύσεις και κατάφεραν να περάσουν και μπροστά στο σκορ.

Ντέρμπυ και στην β περίοδο με το ματς να πηγαίνει πόντο με πόντο, αλλά στο τελευταίο 3λεπτο ο Ολυμπιακός έτρεξε ένα σερί 10-0 από το 34-34 σε 34-44, καθώς οι «κίτρινοι» έμοιαζαν να βιάζονται στην επίθεσή τους και να μην σουτάρουν με τις καλύτερες προϋποθέσεις.

2631574

(Πρώτος σκόρερ του Ολυμπιακού ο Σπανούλης - Πηγή: EUROKINISSI / MOTION TEAM / ΦΑΝΗ ΤΡΥΨΑΝΗ)

Εκμεταλλευόμενος την υπεροπλία του κάτω από τα καλάθια ο Ολυμπιακός μπόρεσε να πάει την διαφορά και στο +16 (36-52) αναγκάζοντας τον Πρίφτη να γυρίσει την άμυνα του σε ζώνη και να καταφέρει να την ρίξει στο μισό στο φινάλε της περιόδου, παίρνοντας όμως σκορ στην επίθεση μόνο από τον Ντραγκίσεβιτς (16) και ελάχιστη από τους Αμερικανούς του (δίχως πόντο ο Τζένκινς για 30 λεπτά (!), κορυφαίος στα προηγούμενα ματς).

2631583

(Πάλευε μόνος του Ντραγκίσεβιτς για τον Άρη - Πηγή: EUROKINISSI / MOTION TEAM / ΦΑΝΗ ΤΡΥΨΑΝΗ)

Ο Άρης πέτυχε να φτάσει την διαφορά στο καλάθι (56-58) αλλά και πάλι ο Ολυμπιακός με ένα σερί (τρίποντα Αγραβάνης, Λοτζέσκι, κάρφωμα ο Μπιρτς) έκανε το 56-66 και κάπου εκεί ολοκληρώθηκε η αναμέτρηση, αφού ο Άρης «έσπασε» τα καλάθια με διαδοχικές βεβιασμένες προσπάθειες για τρίποντο και οι ερυθρόλευκοι απλά διαχειρίστηκαν το ματς.

2631591

(Κυρίαρχος στα καλάθι ο Μπιρτς - Πηγή: EUROKINISSI / MOTION TEAM / ΦΑΝΗ ΤΡΥΨΑΝΗ)

Πρώτος σκόρερ του αγώνα ο Ντραγκίσεβιτς με 18 πόντους, ενώ για τον Ολυμπιακό 13 είχε ο Σπανούλης, 12 ο Λοτζέσκι, αλλά την διαφορά έκανε ο Μπιρτς με 10 πόντους, 12 ριμπάουντς και 4 μπλοκ κυριαρχώντας στις ρακέτες.

Τα 10λεπτα: 20-21, 34-44 (14-23), 51-58 (17-14), 63-70 (12-12)