Euroleague: τη νίκη που άξιζε πήρε έστω και στην παράταση με την Μακάμπι ο Παναθηναϊκός

Γκιστ, Νίκολς, Καλάθης και Σίνγκλετον οδήγησαν στη νίκη τον Παναθηναϊκό. EUROKINISSI / ICONPRESS /ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΝΤΟΥΝΤΟΥΜΗΣ

Ο Παναθηναϊκός Superfoods πήρε τη νίκη που άξιζε επί της Μακάμπι με 83-75 (κράτησε τους Ισραηλινούς πολύ κάτω από τους 87 πόντους, που είναι ο μέσος όρος επίθεσης της), έστω και αν χρειάστηκε να πάει στην παράταση (τρίτη μετά τις δύο με την Εφές), από δική του αφογιστία για 5 λεπτά στο τέλος του αγώνα, που του κόστισε διαφορά 16 πόντων. Η μαγική βραδιά για τον Κρις Σίνγκλετον με ρεκόρ πόντων, αλλά και η εξαιρετική άμυνα ήταν που οδήγησαν το "τριφύλλι" στο 4-2. Αύριο (19.00) ο Ολυμπιακός αγωνίζεται στην Τουρκία με την Γαλατά.

Ο Παναθηναϊκός με την κλασσική πια πεντάδα με Γκιστ-Σίνγκλετον στους ψηλούς έπαιξε πιεστική άμυνα στο ξεκίνημα υποχρεώνοντας την Μακάμπι να σκοράρει μόλις ένα καλάθι στα 4 πρώτα λεπτά και εκείνος να κάνει ένα σερί 9-2. Όμως στη συνέχεια οι «πράσινοι» που ξεκίνησαν με 2/2 τρίποντα είχαν 0/6 στην συνέχεια (παρότι έγιναν υπό καλές προϋποθέσεις) και οι Ισραηλινοί μάζεψαν την διαφορά φτάνοντας ακόμη και στο -2.

2633392

(Εξαιρετικός ο Νικ Καλάθης - Πηγή: EUROKINISSI / ICON PRESS / ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΝΤΟΥΝΤΟΥΜΗΣ)

Ο Παναθηναϊκός συνέχισε να είναι άστοχος στα τρίποντα (2/7) αλλά από την καλή του άμυνα κρατούσε αυτή την διαφορά 6-7 πόντων (όταν πέτυχε μαζεμένα τα δύο τρίποντα την πήγε στο +10, 32-22) και με τον Καλάθη να οδηγεί στο σκοράρισμα (11 πόντοι) πήγε στα αποδυτήρια με καλό προβάδισμα από την Μακάμπι (επίσης άστοχη από μακριά, 1/6 τρίποντα).

Στην γ περίοδο οι «πράσινοι» έβγαλαν τρομερή ενέργεια στην άμυνα, κρατώντας την Μακάμπι για 5 λεπτά και πάλι στους 2 πόντους και έφτασαν στο +16 (46-30), που θα μπορούσε να είναι ακόμη μεγαλύτερη αν ήταν στοιχειωδώς εύστοχος στα τρίποντα (άλλα 7 άστοχα!). Καταπληκτικός σε αυτό το διάστημα ο Σίνγκλετον που ισοφάρισε το ρεκόρ του στην διοργάνωση με 17 πόντους. Έτσι η Μακάμπι, που αφυπνίστηκε και πήρε μακρινά σουτ, μπόρεσε και πάλι να μειώσει σε μονοψήφιο αριθμό.

2633397

(Μεγάλη προσπάθεια σε άμυνα και επίθεση ο Σίνγκλετον - Πηγή: EUROKINISSI / ICON PRESS / ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΝΤΟΥΝΤΟΥΜΗΣ)

Το φινάλε του αγώνα ήταν δραματικό με την Μακάμπι να φτάνει στους 2 πόντους 52-50. Εκεί εμφανίστηκε ο εκπληκτικός Μποχωρίδης με δύο εύστοχα τρίποντα και πολύ καλή άμυνα, μαζί με τον Σίνγκλετον να κάνουν το 64-52. Όμως οι Ισραηλινοί δεν εγκατέλειψαν και συνέχισαν να πυροβολούν από μακριά γυρνώντας πάλι στο ματς και περνώντας με σερί 15-0 για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ (64-67) δύο λεπτά πριν το τέλος.

2633408

(Μεγάλη βοήθεια από τον Μποχωρίδη - Πηγή: EUROKINISSI / ΘΑΝΑΣΗΣ ΔΗΜΟΠΟΥΛΟΣ)

Ο Σίνγκλετον έσπασε την ανομβρία 5 λεπτών με μία εύστοχη βολή στα 45’’, και στην άστοχη επίθεση της Μακάμπι, ο Ρίβερς προσπάθησε με τρίποντο να δώσει τη νίκη, αστόχησε, αλλά ήρθε η Γκιστ με φόλοου να ισοφαρίσει, δίνοντας πάντως στους φιλοξενούμενους μια τελευταία επίθεση 10 δευτερολέπτων, στην οποία κατάφερε να βγάλει άμυνα και να προλάβει να κάνει και ένα σουτ με τον Καλάθη (διαμαρτυρήθηκε και για φάουλ), που όμως δεν ήταν εύστοχο ώστε να οδηγηθούμε στην παράταση.

2633416

(Οδηγίες του Πασκουάλ στον Καλάθη - Πηγή: EUROKINISSI / ICON PRESS / ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΝΤΟΥΝΤΟΥΜΗΣ)

Εκεί ο Παναθηναϊκός βρήκε τα σουτ από το τρίποντο, που στερήθηκε στην κανονική διάρκεια (ξεκίνησε με 3/3) και η 3άδα Σίνγκλετον, Γκιστ, Νίκολς τον οδήγησε στην νίκη, που άξιζε με βάση την εικόνα του στο ματς.

2633422

(Καθοριστικά καλάθια του Γκιστ στην παράταση - Πηγή: EUROKINISSI / ICON PRESS / ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΝΤΟΥΝΤΟΥΜΗΣ)

Καταπληκτική εμφάνιση ο Σίνγκλετον με ρεκόρ πόντων στην διοργάνωση (26 π. 4/5 διπ., 3/4 τρίπ.) αλλά και 6 ριμπάουντς, 2 ασσίστς, 2 μπλοκ. 13 είχε ο Καλάθης και 12 ο Γκιστ, ενώ σημαντική ήταν η συμβολή του Νίκολς και του Μποχωρίδη.

Τα 10λεπτα: 18-12, 35-28 (17-16), 52-43 (17-15), 67-67 (15-24) / 83-75 (16-8)

Την ερχόμενη εβδομάδα υπάρχουν 2 ματς πάλι στο πρόγραμμα της Euroleague με τον Παναθηναϊκό να αντιμετωπίζει την Ρεάλ στην Μαδρίτη την Τετάρτη (16/11, 22.00) και την Παρασκευή (18/11, 21.15) στο πρώτο «ντέρμπυ αιωνίων» με τον Ολυμπιακό για την Ευρώπη.

Το μήνυμα του Δ. Γιαννακόπουλου

Το δικό του σχόλιο έκανε μετά το ματς ο διοικητικός ηγέτης του Παναθηναϊκού Superfoods μετά το ματς: «Σήμερα κρατάμε τη νίκη. Θα πρέπει όλοι να μάθουν να πολεμάνε και να παλεύουν, μηδενός εξαιρουμένου».