Euroleague: ο Ολυμπιακός έδωσε στην Γαλατά την πρώτη της νίκη στη διοργάνωση

EUROKINISSI

Την ήττα από την Γαλατά με 89-87 γνώρισε ο Ολυμπιακός στην Κων/πολη πληρώνοντας κυρίως την αδυναμία του να παίξει περιφερειακή άμυνα, αλλά να έχει και βοήθεια στο σκοράρισμα πέραν 5 παικτών. Η Γαλατά έκανε την πρώτη της νίκη στην διοργάνωση με τους Ντίμπλερ και Ντέντμαν να πυροβολούν από το τρίποντο (13/22 συνολικά), αλλά και το μπλακ-άουτ των ερυθρόλευκων στην β περίοδο, που ξεκίνησαν εντυπωσιακά και ουσιαστικά επέτρεψαν στους Τούρκους να διεκδικήσουν τη νίκη.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε εντυπωσιακά στο ματς με καταπληκτική άμυνα, κυριαρχία στα ριμπάουντς και ζεστή επίθεση (εξαιρετικός ο Μπιρτς με 8 ριμπάουντς σε αυτό το διάστημα) και προηγήθηκε 20-6 μέσα στο Αμπντί Ιμπεκτσί. Τρία λεπτά πριν το φινάλε της πρώτης περιόδου ο Γιάννης Σφαιρόπουλος έβαλε την δεύτερη πεντάδα στο ματς (Χάκετ, Γκριν, Λοτζέσκι, Αγραβάνη και Γιάνγκ) και ξεκίνησε ο εφιάλτης. Επίθεση μηδέν και τρύπια άμυνα και ένα εκπληκτικό σερί των γηπεδούχων να ξεκινά, που έφερε μείωση στο σκορ.

17291101

(Μόλις ένα καλάθι στο ματς ο Παπανικολάου - Πηγή: ΑΠΕ ΜΠΕ / EPA / SEDAT SUNA)

Πλέον το ματς είχε πάρει την πορεία του και η αφλογιστία των ερυθρόλευκων συνεχίστηκε σχεδόν για 6 λεπτά με την Γαλάτα όχι απλά να περνά μπροστά, αλλά να κυριαρχεί στο παρκέ με σερί 27-2 (33-22 το σκορ) και τους Αμερικανούς Ντέι και Ντέντμοντ να σκοράρουν, αλλά παίζοντας συνολικά και σκληρή άμυνα. Το καθυστερημένο τάιμ άουτ από τον πάγκο και η παρουσία του Μάντζαρη (πρώτος σκόρερ με 11 πόντους) κράτησε τον Ολυμπιακό στο ματς, που μπόρεσε προς το τέλος να μαζέψει την διαφορά και να πάει μόνο με -4 στα αποδυτήρια.

17289784

(Πολύ κακή εμφάνιση από τον Χάκετ - Πηγή: ΑΠΕ ΜΠΕ / EPA / SEDAT SUNA)

Παρότι μείωσε και στους 3 πόντους βγαίνοντας στο δεύτερο ημίχρονο ο Ολυμπιακός, η Γαλατά συνέχισε να έχει απίστευτα ποσοστά στα τρίποντα (8/14) και με τρία μαζεμένα μπόρεσε πάλι να ξεφύγει με 14 (51-37), μεγαλύτερη στο ματς. Παίζοντας και πάλι άμυνα, ενώ στην επίθεση δίπλα στον Μπιρτς (έκανε ρεκόρ στην Euroleague) εμφανίστηκε και ο Πρίντεζης για να μπορέσουν οι ερυθρόλευκοι να πάνε στο 58-54 και να μπουν στην τελική ευθεία με -6.

17289793

(Το σύνθηαμ της αντεπίθεσης στο β με΄ρος έδωσε ο Πρίντεζης - Πηγή: ΑΠΕ ΜΠΕ / EPA / SEDAT SUNA)

Ήταν η σειρά του Λοτζέσκι να πάρει πάνω του σκοράρισμα του Ολυμπιακού που έκανε αντεπίθεση για το 70-68 και πάλι όμως δεν είχε καλή περιφερειακή άμυνα, δίνοντας τη δυνατότητα στη Γαλατά να ξαναπάρει διαφορά (79-68). Ο Ολυμπιακός δεν εγκατέλειψε με Λοτζέσκι, Μπιρτς και Πρίντεζη να μαζεύουν τη διαφορά και στα 50’’ να βάζει ένα κρίσιμο τρίποντο ο Σπανούλης για το 85-84.

Ο Μίτζοφ με προσωπική ενέργεια διαμόρφωσε το 87-84 και ακολούθησαν δύο λάθη, πρώτα του Λοτζέσκι, που του έκλεψε την μπάλα ο Γκιουλέρ και στη συνέχεια του Τούρκου, που τους την έκλεψε ο Βέλγος για να ευστοχήσει σε δύο βολές ο Μάντζαρης (87-86) και να πάμε στην ρουλέτα των φάουλ στα τελευταία 12 δευτερόλεπτα.

17289852

(Το ξέσπασμα του Σπανούλη στο τέλος δεν ήταν αρκετό - Πηγή: ΑΠΕ ΜΠΕ / EPA / SEDAT SUNA)

Ο Ολυμπιακός μπόρεσε να πάει το ματς στο σουτ (89-87), αλλά ο Τάιους έκανε μια μεγάλη τάπα στο τρίποντο του Πρίντεζη και η Γαλατά πανηγύρισε την πρώτη της νίκη στην διοργάνωση.

Ο Μάντζαρης κορυφαίος του Ολυμπιακού με 19 και ακολούθησαν ο Μπιρτς με 16 και 11 ριμπάουντς και 2 μπλοκ, 17 είχε ο Πρίντεζης, 15 ο Λοτζέσκι και 14 ο Σπανούλης, όμως όλοι οι υπόλοιποι παίκτες σημείωσαν 6 πόντους (!). Χάκετ και Γκριν δεν βοήθησαν καθόλου, ο Μιλουντίνοφ όσο χρησιμοποιήθηκε ήταν θετικός, ενώ αυτός που μοιάζει ανίκανος να προσφέρει είναι ο Γιανγκ σαν βασικός σέντερ. Εκτός των Αμερικανών η Γαλατά κέρδισε και από την καθοδήγηση του Γκιουλέρ στο "1" είτε σκοράρονατς, είτε με τις ασσίστ που έδωσε.

Τα 10λεπτα: 14-20, 38-34 (24-14), 63-57 (25-23), 89-87 (26-30).

Ο Ολυμπιακός με ρεκόρ πλέον 3-3 υποδέχεται την Τετάρτη την Μπαρτσελόνα με τον Γιώργο Μπαρτζώκα να αντιμετωπίζει τους ερυθρόλευκους και την Παρασκευή παίζει με τον Παναθηναϊκό (ρεκόρ 4-2) στο ΟΑΚΑ. Η ΤΣΣΚΑ Μ. κέρδισε στον πόντο την Ρεάλ Μαδρίτης και παρέμεινε αήττητη με 6-0, ενώ στο τελευταίο ματς η Μπασκόνια διέσυρε την Φενέρ.

16. Γαλατά 1-5 (-56)

*Στα ματς που κρίθηκαν στην παράταση μετράνε οι βαθμοί αλλά όχι η τελική διαφορά