Α1 μπάσκετ: η ΑΕΚ νίκησε στην Θεσσαλονίκη τον ΠΑΟΚ και παρέμεινε αήττητη

Παραμένει αήττητη η ΑΕΚ EUROKINISSI / ΘΑΝΑΣΗΣ ΚΑΛΛΙΑΡΑΣ

Η ΑΕΚ ήταν η νικήτρια στο ντέρμπυ Δικεφάλων μέσα στην Θεσσαλονίκη με 78-71, παρότι βρισκόταν συνέχεια πίσω στο σκορ στις τρεις πρώτες περιόδους. Με τη νίκη του αυτή ο Δικέφαλος της Αθήνας, στο πρώτο δύσκολο εντός Ελλάδας παιχνίδι του, παρέμεινε αήττητος με 6 νίκες στην Basket League, επίδοση που μπορεί να φτάσει αύριο ο Ολυμπιακός νικώντας τον Απόλλωνα Πάτρας στο ΣΕΦ (χωρίς τον Γκριν, που πήρε υποχρεωτική άδεια από τον Σφαιρόπουλο), ενώ πάντα με μια ήττα (στο ντέρμπυ των αιωνίων) ακολουθεί ο Παναθηναϊκός Superfoods (υποδέχεται τον Κολοσσό).

Παρά την πιεστική άμυνα της ΑΕΚ, ο ΠΑΟΚ είχε τις απαντήσεις στο πρώτο 10λεπτο με Σάιμπερτ και Γλυνιαδάκη και εκμεταλλευόμενος την αστοχία των «κίτρινων» (μ΄΄ολις 1 τρίποντο από τον Γουίλιαμς) μπόρεσε ένα προηγηθεί ακόμη και με 8 πόντους.

2634251

(Εξαιρετικός ο Γλυνιαδάκης για τον ΠΑΟΚ - Πηγή: EUROKINISSI / MOTION TEAM / ΒΑΣΙΛΗΣ ΒΕΡΒΕΡΙΔΗΣ)

Η ΑΕΚ δεν είχε καθόλου σκορ από το τρίποντο (έκλεισε το ημίχρονο με 3/17), αλλά τα 9 επιθετικά ριμπάουντς (13 πόντους της απέδωσαν) της επέτρεψαν να γυρίσει στο ματς από το -11 (34-23 σε 35-34) στο σημείο, που έβαλε δύο μαζεμένα από Γουίλιαμς και Ντίξον. Οι γηπεδούχοι εκτός από τις δεύτερες επιθέσεις, που έδωσαν στους αντιπάλους τους, είχαν και 10 λάθη.

2634262

(Ο Γουίλιαμς κράτησε την ΑΕΚ στο ματς - Πηγή: EUROKINISSI / MOTION TEAM / ΒΑΣΙΛΗΣ ΒΕΡΒΕΡΙΔΗΣ)

Βγαίνοντας από τα αποδυτήρια ο Γλυνιαδάκης έκανε πάρτυ φορτώνοντας το αντίπαλο καλάθι και ο ΠΑΟΚ ξέφυγε εκ νέου με 11 πόντους (47-36) προσέχοντας πια και τις κατοχές. Όμως ήταν πολύ άστοχος στις βολές (5/16) και όταν η ΑΕΚ μπόρεσε να πετύχει άλλα 2 τρίποντα (φτάνοντας πάντως τα 5/23) μείωσε στους τρεις πόντους, πριν οι γηπεδούχοι κλείσουν με μικρή ανάσα.

2634272

(Ηγετική εμφάνιση του Ούκιτς για την ΑΕΚ - Πηγή: EUROKINISSI / MOTION TEAM / ΒΑΣΙΛΗΣ ΒΕΡΒΕΡΙΔΗΣ)

Όμως στην τελική ευθεία η ΑΕΚ έπαιξε καταπληκτική άμυνα (σε 6 λεπτά ο ΠΑΟΚ σκόραρε μόλις 2 βολές) και πέρασε μπροστά 60-67. Οι γηπεδούχοι μείωσαν στο καλάθι μπαίνοντας στο τελευταίο λεπτό, αλλά εκεί μίλησε ο MVP της ΑΕΚ Ντίξον (22 π.) με τρίποντο και δύο εύστοχες βολές να καθαρίσει το ματς.

2634308

(MVP o Γουίλιαμς - Πηγή: EUROKINISSI / MOTION TEAM / ΒΑΣΙΛΗΣ ΒΕΡΒΕΡΙΔΗΣ)

Από κοντά εντυπωσιακός και σταθερός ο Ούκιτς (16π.) και μεγάλη βοήθεια όταν κυνηγούσε στο σκορ η Ένωση, ο Γουίλιαμς με 4/6 τρίποντα (συνολικά μόνο 7 εύστοχα, τα άλλα τρία ο Ντίξον). Χωρίς πόντο έμεινε ο Βασιλειάδης (0/5 βολές, 0/1 δίποντο, 0/4 τρίποντα) στην επιστροφή του στο «Παλατάκι».

Ο Γλυνιαδάκης έκανε το καλύτερο παιχνίδι του με 15 πόντους και 5 ριμπάουντς, ενώ ο Μπράιαντ (17 πόντοι) προσπάθησε μόνος του στο τέλος να δώσει τη νίκη στους γηεδούχους.

2634248

(Επηρρεάστηκε από την επιστροφή του στο "σπίτι" του ο Βασιλειάδης (δ) - Πηγή: EUROKINISSI / MOTION TEAM / ΒΑΣΙΛΗΣ ΒΕΡΒΕΡΙΔΗΣ)

Τα 10λεπτα: 21-14, 38-34 (17-20), 58-53 (20-19), 71-78 (13-25)

(Δείτε τα πλήρη στατιστικά του αγώνα)

Όλα τα υπόλοιπα ματς του Σαββάτου για την 6η αγωνιστική ήταν συναρπαστικά με τον νεοφώτιστο Προμηθέα να παίρνει τη 3η νίκη του στο πρωτάθλημα της Basket League, όμως την παράσταση έκλεψε το Κόροιβος-Άρης που κρίθηκε μετά από 2 παρατάσεις.

2634201

(Πηγή: EUROKINISSI / ACTION IMAGES)

Οι «κίτρινοι» βρέθηκαν στο σκορ πίσω 22 πόντους, επανήλθαν όμως και ισοφάρισαν με τον Μαρμπλ τόσο στο τέλος της κανονικής διάρκειας (76-76 με φόλοου), όσο και στην πρώτη παράταση (90-90 με τρίποντο, καθώς οι παίκτες του Καλαμπάκου δεν έκαναν φάουλ) , πριν εξασφαλίσουν τη νίκη στην δεύτερη παράταση με 99-94.