Α1 μπάσκετ: με ρεκόρ 7-0 θα πάει η ΑΕΚ στο ντέρμπυ κορυφής με τον Ολυμπιακό

Κορυφή η ΑΕΚ με Μαυροειδή (πίσω) και Βασιλειάδη EUROKINISSI / ICONPRESS /ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΝΤΟΥΝΤΟΥΜΗΣ

Έστω κι αν χρειάστηκε ένα ξέσπασμα στο β ημίχρονο, η ΑΕΚ νίκησε τον Προμηθέα 76-60 και παρέμεινε η μόνη αήττητη ομάδα στην Α1 Basket League μαζί με τον Ολυμπιακό (παίζει τη Δευτέρα με το Λαύριο) μετά από 7 αγώνες. Αήττητο πάντως που θα δοκιμαστεί σε μία εβδομάδα από τώρα στο ντέρμπυ με τους πρωταθλητές Ελλάδας στο ΣΕΦ.

Η ΑΕΚ μέχρι τώρα στο πρωτάθλημα έχει δείξει την απαραίτητη σταθερότητα από τις ομάδες, που ακολουθούν σε δυναμικότητα τους δύο "αιώνιους" και καθώς δεν έχει παίξει ακόμη με Ολυμπιακό και Παναθηναϊκό έφτασε στο 7-0 νικώντας τον Προμηθέα, που για ένα ημίχρονο όμως της έβαλε δύσκολα.

2639777

(Ο Βασιλειάδης εκτελεί - Πηγή: EUROKINISSI / ICON PRESS / ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΝΤΟΥΝΤΟΥΜΗΣ)

Όταν ο Δικέφαλος αποφάσισε να παίξει άμυνα, κράτησε τους Πατρινούς στους 20 πόντους σε όλο το δεύτερο ημίχρονο και με ένα 15-0 στο τελευταία πεντάλεπτο της τρίτης περιόδου "κλείδωσε" τη νίκη.

2639783

(Μαυροειδής και Βασιλειάδης πρώτοι σκόρερς για την ΑΕΚ - Πηγή: EUROKINISSI / ICON PRESS / ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΝΤΟΥΝΤΟΥΜΗΣ)

Βασιλειάδης με 19 πόντους (4/5 τρίποντα) και 5 ριμπάουντ, Μαυροειδής με 15 πόντους και επίσης 5 ριμπάουντ, καθώς και Μιλόσεβιτς με 13 πόντους και 7 ριμπάουντ έκαναν τη διαφορά, ενώ Φαγέ με 12 και Κλαρκ με 11 ξεχώρισαν από τους ηττημένους.

Τα 10λεπτα: 17-23, 38-40, 57-48, 76-60.

Ο Ολυμπιακός λογικά δεν θα έχει πρόβλημα την Δευτέρα στο Λάυριο να κάνει το 7-0 και αυτός πριν το ντέρμπυ κορυφής (βάση βαθμολογίας) με την ΑΕΚ το επόμενο Σάββατο, ενώ ο Παναθηναϊκός (5-1 με ήττα από τον Ολυμπιακό) θα δοκιμαστεί την Δευτέρα στην Θεσσαλονίκη από τον Άρη. Στα άλλα ματς ξεχωρίζει η νίκη των Τρικάλων επί του ΠΑΟΚ, με τους γηπεδούχους να αφήνουν στην τελευταία θέση με ρεκόρ 1-6 μόνον τον Κόροιβο, που έχασε από τον Απόλλωνα Πάτρας.