Euroleague: σε ένα ακόμη ματς-θρίλερ ο Παναθηναϊκός κέρδισε την Νταρουσάφακα με τον Μπουρούση MVP

EUROKINISSI SPORTS / ΘΑΝΑΣΗΣ ΔΗΜΟΠΟΥΛΟΣ

Ο Παναθηναϊκός Superfoods πήρε μια πολύτιμη νίκη με αντίπαλο την Νταρουσάφακα και σκορ 86-80, σε ένα ματς των "πρασίνων" που κρίθηκε για μια ακόμη φορά στο φινάλε. Καθοριστικός ο Γιάννης Μπουρούσης, που ήταν εύστοχος στις βολές και σε ένα "χρυσό" φόλοου με το τριφύλλι να μπαίνει εκ νέου στην 8άδα. Ο Τζέιμς επέστρεψε στην δράση, ενώ ντεμπούτο με τον Παναθηναϊκό έκανε και ο Γκέιμπριελ. Την επόμενη εβδομάδα ο Τσάβι Πασκουάλ θα έχει πολύ δύσκολο έργο καθώς θα επιστρέψει για πρώτη φορά ως αντίπαλος στο Παλάου μπλουγκράνα για το ματς με την Μπαρτσελόνα.

Καλό το ξεκίνημα του Παναθηναϊκού στο παιχνίδι με καλή άμυνα, που περιόρισε για 8 λεπτά την Τουρκική ομάδα, αλλά και μετρημένες επιλογές στην δική του επίθεση, με τον Καλάθη να οδηγεί το σκοράρισμα. Στο 9’ όλο το γήπεδο αποθέωσε τον Μάικ Τζέιμς που επέστρεψε στην ενεργό δράση, αλλά οι «πράσινοι» έχασαν λίγο την αυτοσυγκέντρωσή τους δίνοντας την δυνατότητα στην Νταρουσάφακα να μειώσει.

3973209

(Ο Τζέιμς μπαίνει στην θέση του Καλάθη - Πηγή: EUROKINISSI / ICON PRESS / ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΝΤΟΥΝΤΟΥΜΗΣ)

Οι Τούρκοι βρήκαν σκοράρισμα και από τον Γουαναμέικερ, πλην του Κλάιμπερν, που μάζευε επιθετικά ριμπάουντς και σκόραρε, αλλά η είσοδος του Σίνγκλετον έσφιξε και πάλι την άμυνα με τον Παναθηναϊκό να φτάνει στο +14 (46-32). Σε αυτήν την περίοδο έκανε το ντεμπούτο του με την πράσινη φανέλα και ο Κένι Γκέιμπριελ.

3973252

(Ντεμπούτο του Γκέιμπριελ - Πηγή: EUROKINISSI / ICON PRESS / ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΝΤΟΥΝΤΟΥΜΗΣ)

Βγαίνοντας από τα αποδυτήρια ο Παναθηναϊκός «κόλλησε» στο σκορ για 5 λεπτά και με σερί 2-12 η Νταρουσάφακα μείωσε στο καλάθι (48-46). Ο Τζέιμς έβαλε το πρώτο σουτ σχεδόν 6 λεπτά μετά την έναρξη της γ περιόδου, αφού μέχρι τότε σκόραρε μόνο με βολές του Μπουρούση και με τον Ρίβερς να ξαναβρίσκει επαφή με το καλάθι γρήγορα να κάνει το 56-48.

3973217

(Καλάθι του Ρίβερς - Πηγή: EUROKINISSI / ICON PRESS / ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΝΤΟΥΝΤΟΥΜΗΣ)

Ο Μπουρούσης συνέχισε να κάνει θραύση με τους ψηλούς της Νταρουσάφακα σκοράροντας 12 βολές, αλλά η ομάδα του Μπλατ βρήκε τον τρόπο να πλησιάσει και πάλι στο σκορ για την τελική ευθεία του αγώνα, με τον Μπουρούση μάλιστα να χρεώνεται το 4ο φάουλ.

3973244

(Πηγή: EUROKINISSI / ICON PRESS / ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΝΤΟΥΝΤΟΥΜΗΣ)

Ο Πασκουάλ ξεκίνησε την 4η περίοδο με Τζέιμς-Καλάθη και Παππά και με σκορ από τον Νίκολς πήρε πάλι μια διαφορά κοντά στους 10 πόντους, αλλά οι φιλοξενούμενοι είχαν τον τρόπο με καλά ποσοστά στο σουτ να κάνουν το ματς και πάλι ντέρμπυ και με τον Κλάιμπερν να φτάνει στους 26 πόντους πέρασαν μπροστά με 76-77, 2.30 πριν το τέλος.

3973283

Η άμυνα έδωσε και πάλι την λύση για να βγάλει γρήγορες επιθέσεις ο Παναθηναϊκός και με δίποντο του Καλάθι και κάρφωμα μετά από κλέψιμο του Σίνγκλετον (μαζί με τον Μπουρούση δίδυμο ψηλών στο φινάλε παρότι είχαν από 4 φάουλ) να βάλουν εκ νέου μπροστά τους "πράσινους" με 80-77.

3973295

Ο Άντερσον ευστόχησε σε μια βολή και ο Ρίβερς πήρε πάνω του την τελευταία επίθεση του Παναθηναϊκού δίχως να βρει στόχο, αλλά τον Μπουρούση να κάνει το φόλοου στα 11΄΄ και το 82-78 (16 πόντοι του Έλληνα σέντερ στην κορυφαία του εμφάνιση με την πράσινη φανέλα) πριν ο Γουαναμέικερ διαμορφώσει το 82-80 στα 5,9΄΄. Έκαναν φάουλ στον Μπουρούση στην επαναφορά, αλλά ο MVP του αγώνα διαμόρφωσε το 84-80 και κάνοντας λάθος οιΤούρκοι έδωσαν την δυνατότητα στον Παππά στο 1 δευτερόλεπτο να κάνει το 86-80.

3973298

Τα 10λεπτα: 21-16, 46-34 (25-18), 64-60 (18-26), 86-80 (22-20)

3973203

(Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / ΘΑΝΑΣΗΣ ΔΗΜΟΠΟΥΛΟΣ)

Αποθεώθηκε από τους οπαδούς του Παναθηναϊκού ο Ιμπραϊμ Κουτλουάι πριν το ματς, έχοντας μάλιστα και θερμό εναγκαλισμό με τον Φραγκίσκο Αλβέρτη.