Α1 μπάσκετ: μόνος πρώτος και αήττητος πλέον ο Ολυμπιακός

EUROKINISSI SPORTS / ΚΩΣΤΑΣ ΜΑΚΡΥΔΗΜΑΣ

Ο Ολυμπιακός δεν είχε πρόβλημα με την ΑΕΚ στο ΣΕΦ και με τη νίκη 78-67 παρέμεινε μόνος πρώτος και αήττητος, ενώ ο Δικέφαλος έδειξε ότι έχει κάνει κάποια βήματα προόδου, ακόμη όμως θα χρειαστεί δουλειά και ποιοτικές προσθήκες, για να διεκδικεί τη νίκη από τους δύο «αιώνιους» τουλάχιστον εκτός έδρας.

Η ΑΕΚ μπήκε στο ΣΕΦ αρκετά πιεσμένη από το γεγονός ότι ήταν το πρώτο σοβαρό τεστ με τους δύο «αιώνιους» στο πρωτάθλημα και ο Ολυμπιακός άνετα έκανε το +13 με τον Πρίντεζη να σκοράρει και τους κίτρινους να μην βλέπουν το καλάθι παρά μόνο με κάποιες βολές.

3973784

(Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / ΚΩΣΤΑΣ ΜΑΚΡΥΔΗΜΑΣ)

Μετά το 6λεπτο οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και έφτασαν ακόμη και σε απόσταση ενός τρίποντου, όμως η φθορά στα φάουλ και η ποιότητα στο επιθετικό κομμάτι των ερυθρόλευκων τους έδωσε και πάλι ένα άνετο προβάδισμα.

Ένα προβάδισμα που διατήρησε άνετα στη συνέχεια ο Ολυμπιακός, αφού όποτε η ΑΕΚ μείωνε υπήρχε η απάντηση από τους γηπεδούχους, που μάζευαν τα ριμπάουντς και εύστοχοι στα τρίποντα έφτασαν ακόμη και στο +19 (65-46) στο φινάλε της γ περιόδου.

3974096

(Πηγή: EUROKINISSI / ICON PRESS / ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΝΤΟΥΝΤΟΥΜΗΣ)

Διαδικαστικό χαρακτήρα είχε το φινάλε του ματς, με την ΑΕΚ απλά να προσπαθεί να μαζέψει κάπως την διαφορά, ενώ ο Ολυμπιακός ακόμη και με τους αναπληρωματικούς είχε λύσεις. Ο τραυματισμός του Βασιλειάδη στο τελυταίο λεπτό, που στραβοπάτησε έκανε τους ανθρώπους της ΑΕΚ να έχουν ένα ακόμη πονοκέφαλο.

Λοτζέσκι και Πρίντεζης οδήγησαν στο σκοράρισμα, ενώ ο Σπανούλης σε ένα ακόμη ματς επέλεξε να δημιουργήσει και άγγιξε το double double. Ο Σάκοτα μόνος του στάθηκε επιθετικά, ενώ ο Δικέφαλος φάνηκε εξαιρετικά ευάλωτος κάτω από το καλάθι (ο Φάλκερ δεν μπορεί να σταθεί σε αυτό το επίπεδο σαν 5άρι).

Τα 10λεπτα: 26-16, 43-34 (17-18), 65-46 (22-12), 78-67 (13-21)

(Τα πλήρη στατιστικά του αγώνα)

Νίκες για ΠΑΟΚ και Άρη

Από τα υπόλοιπα παιχνίδια ξεχωρίζει η νίκη του ΠΑΟΚ επί του Ρεθύμνου με 77-75 και τον Χρυσικόπουλο να κάνει ένα καθοριστικό κόψιμο στον Τάλτον στην τελευταία φάση όπου οι Κρητικοί μπορούσαν να κλέψουν το ματς. Άνετη επικράτηση του Άρη στην Λευκάδα επί της Δόξας με ρεσιτάλ από τρίποντα (15/35), ενώ στην μάχη της ουράς ο Κόροιβος κέρδισε το Λάυριο και έφτασε και αυτός τις 2 νίκες.