Ο Ολυμπιακός κέρδισε τον Παναθηναϊκό στο ντέρμπυ της Α1 γυναικών στο μπάσκετ

EUROKINISSI SPORTS / ΘΑΝΑΣΗΣ ΔΗΜΟΠΟΥΛΟΣ

Ο Ολυμπιακός ήταν ο μεγάλος νικητής στο ντέρμπυ "αιωνίων" νικώντας 74-43 τον Παναθηναϊκό με ξέσπασμα στο β ημίχρονο και κορυφαία τη Ζωή Δημητράκου. Οι ερυθρόλευκες έτσι έμειναν αήττητες και έκαναν το 6 στα 6 στο πρωτάθλημα της Α1 μπάσκετ γυναικών.

Ο Ολυμπιακός είχε 0/9 τρίποντα στο πρώτο ημίχρονο, και το ματς με τις "πράσινες" να παίζουν καλή άμυνα ήταν ντέρμπυ, Όμως στο β μέρος η Δημητράκου πήρε το ματς επάνω της και με εξαιρετική εμφάνιση και 27 πόντους άνοιξε τον ρυθμό και οδήγησε τον Ολυμπιακό στην άνετη επικράτηση.

3975954

(Σούπερ Δημητράκου για τον Ολυμπιακού - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / ΘΑΝΑΣΗΣ ΔΗΜΟΠΟΥΛΟΣ)

Το 26-21 του πρώτου ημιχρόνου μετατράπηκε εύκολα σε 51-32 στην τρίτη περίοδο, διαφορά που άνοιξε ακόμα περισσότερο στο τέταρτο δεκάλεπτο και έφτασε μέχρι το +31 στο τελικό 74-43.

Στο ματς ήταν και ο πρόεδρος του Ολυμπιακού Βαγγέλης Μαρινάκης μαζί με τον Κριστιάν Καρεμπέ.

3975974

(Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / ΘΑΝΑΣΗΣ ΔΗΜΟΠΟΥΛΟΣ)

Τα δεκάλεπτα: 11-7, 26-21, 51-32, 74-43

Πριν την έναρξη του ματς ο Παναθηναϊκός κατέθεσε ένσταση για αντικανονική συμμετοχή της Εβίνας Μάλτση, η οποία δεν είχε αγωνιστεί λόγω τραυματισμού στο ματς με την Ρωσία (31/11) για το Ευρωμπάσκετ, και δεν έχει περάσει (όπως υποστηρίζουν στο τριφύλλι) το 8ήμερο, που απαιτείται.

Ο Ολυμπιακός έχει 12 βαθμούς, ενώ ο Παναθηναϊκός μαζί με τον Παναθλητικό Συκεών (έχασε 73-70 από την Δάφνη Αγ, Δημητρίου) από 10 βαθμούς.