Α1 βόλεϊ: σπουδαία νίκη του Ολυμπιακού επί του ΠΑΟ σε ματς διαφήμιση

EUROKINISSI / ICONPRESS /ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΝΤΟΥΝΤΟΥΜΗΣ

Σε ένα ντέρμπυ από τα παλιά, με πολύ υψηλού επιπέδου βόλεϊ από τους δύο «αιώνιους» του ελληνικού αθλητισμού, ο Ολυμπιακός ήταν αυτός τελικά που πήρε τη νίκη με 3-1 σετ από τον Παναθηναϊκό και κορυφαίο τον Αγκάμεζ.

Το πρώτο σετ κατέληξε στους ερυθρόλευκους με 25-23, πριν απαντήσει ο Παναθηναϊκός με μπροστάρη τον Γκονζάλεζ και ισοφαρίσει σε 1-1 (19-25) την αναμέτρηση.

3984797

(Εκπληκτικός Γκονζάλεζ για τον ΠΑΟ - Πηγή: EUROKINISSI / ICON PRESS / ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΝΤΟΥΝΤΟΥΜΗΣ)

Εκεί ο προπονητής του Ολυμπιακού επανέλαβε το τρυκ του νικηφόρου αγώνα με τον ΠΑΟκ βάζοντας στο ματς τον Φράγκο αντί του Τσούπκοβιτς, που ήταν αρκετά ασταθής στην υποδοχή και οι ερυθρόλευκοι πήραν τα δύο επόμενα σετ με 25-23 (στο 4ο μάλιστα με ανατροπή στο σκορ), αρκετή ένταση και αμφισβήτηση στις διαιτητικές αποφάσεις και από τους δύο.

3984761

(Ασταμάτητος ο Αγκάμεζ - Πηγή: EUROKINISSI / ICON PRESS / ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΝΤΟΥΝΤΟΥΜΗΣ)

Ήταν μια μάχη των δύο διαγώνιων με κορυφαίο τον Κολομβιανό Αγκάμεζ να κερδίζει 29 πόντους, ενώ ο Αργεντινός Γκονζάλεζ είχε 19 πόντους, αλλά κατάφεραν να τον κλείσουν οι γηπεδούχοι στο τελευταίο σετ.

Ολυμπιακός-Παναθηναϊκός 3-1: 25-22, 19-25, 25-23, 25-23