Champions League: η Ντόρτμουντ έστειλε στους "αδύνατους" τη Ρεάλ Μ.

Πρώτη η Ντόρτμουντ στον όμιλο, άφησε 2η την Ρεάλ Μ. Reuters / Susana Vera

Χωρίς την μεγάλη ανατροπή ολοκληρώθηκε η φάση των ομίλων του Champions League με τη Ντόρτμουντ να κάνει το "κόλπο της βραδιάς" με το 2-2 στην Μαδρίτη στέλνοντας την Ρεάλ στους "αδύναμους" της φάσης των 16 (μαζί με Μπάγερν, Μάντσεστερ Σίτυ, Παρί Σεν Ζερμέν). Μεγάλη επιτυχία για την Λέγκια Βαρσοβίας που συνεχίζει στο Europa League με εντυπωσιακό φινάλε, ενώ στα ματς είχαμε και δύο "αυτογκόλ" από τερματοφύλακες.

Ο 6ος όμιλος είχε όλο το δράμα της αγωνιστικής και στα δύο γήπεδα. Στο Μπερναμπέου δύο γκολ του Μπενζεμά φάνηκε να δίνουν το τρίποντο και την πρώτη θέση στον όμιλο στην Ρεάλ Μαδρίτης, όμως η εκπληκτική Ντόρτμουντ γύρισε στο ματς και με γκολ των Ομπαμεγιάνγκ και Ρόις στο φινάλε διατηρήθηκε στους «ισχυρούς».

2016 12 07T202712Z 376401730 RC1806F291D0 RTRMADP 3 SOCCER CHAMPIONS MAD DOR

(2 γκολ ο Μπενζεμά - Πηγή: Reuters / Susana Vera)

2016 12 07T215356Z 365109557 RC179E44EF20 RTRMADP 3 SOCCER CHAMPIONS MAD DOR

("Χρυσός" σκόρερ στο τέλος ο Ρόις - Πηγή: Reuters / Susana Vera)

Ανατροπή και στην Βαρσοβία με την εκπληκτική Λέγκια να νικά με το γκολ του Γκιγιέρμε και να πετάει εκτός Ευρώπης την Σπόρτινγκ.

2016 12 07T202513Z 119614861 LR1ECC71KPP8T RTRMADP 3 SOCCER CHAMPIONS WAR SPO

(Ο Γκιγιέρμε κράτησε Ευρώπη τη Λέγκια - Πηγή: Reuters / Kacper Pempel)

Στον 5ο όμιλο η Λεβερκούζεν έκανε μια εύκολη νίκη επί της Μονακό, που είχε ήδη καπαρώσει την πρώτη θέση (το 3ο γκολ χρεώθηκε αυτογκόλ στον τερματοφύλακα Ντε Σάνκτις με την μπάλα να κτυπά πάνω του μετά από εκτέλεση πέναλτυ στο δοκάρι), ενώ στο Λονδίνο η Τότεναμ διέψευσε αυτούς που έλεγαν ότι θα αφήσει την Ευρώπη και με 3 γκολ στην ΤΣΣΚΑ Μ. (το τρίτο από τον γκολκίπερ Ακινφέεφ που ακόμη δεν έχει κρατήσει ανέπαφη την εστία του να την στέλνει στα δίχτυα από προσπάθεια του Ντέλε Άλι).

2016 12 07T203435Z 124144475 MT1ACI14696816 RTRMADP 3 SOCCER CHAMPIONS TOT CSK

(Σκόραρε ο Κέιν για την Τότεναμ - Πηγή: Reuters / Reuters / Dylan Martinez Livepic)

Στον 7ο όμιλο η Κοπεγχάγη πόνταρε στην ήδη πρώτη Λέστερ να κόψει βαθμούς από την Πόρτο και με δική της νίκη να πάρει την 2η θέση στην ισοβαθμία (είχε ισοπαλία 1-1 εκτός και 0-0 εντός με τους Πορτογάλους). Το δικό της κομμάτι της υπόθεσης πραγματοποιήθηκε με δύο γκολ μάλιστα από το ημίχρονο στο Βέλγιο.

2016 12 07T203725Z 124144645 MT1ACI14696829 RTRMADP 3 SOCCER CHAMPIONS POR LEI

(Τραγική η Λέστερ στο Οπόρτο - Πηγή: Reuters / Reuters / Miguel Vidal Livepic)

Όμως στο Οπόρτο οι «δράκοι» δεν άφησαν κανένα περιθώριο στους πρωταθλητές Αγγλίας που γνώρισαν την πρώτη τους και μάλιστα βαριά, ήττα στη διοργάνωση (με 3 γκολ από το πρώτο 45λεπτο) και έτσι οι Δανοί θα συνεχίσουν στους «ισχυρούς» του Europa League, ενώ η Πόρτο θα «κουνά σεντόνι» και τον Φεβρουάριο.

2016 12 07T203110Z 1886218243 LR1ECC71KZM9B RTRMADP 3 SOCCER CHAMPIONS LYO SEV

(Απογοητευμένος ο Βαλμπουενά για τον αποκλεισμό της Λυόν - Πηγή: Reuters / Robert Pratta)

Τέλος στον 8ο όμιλο η Γιουβέντους με 2 γκολ στην επανάληψη σφράγισε την πρωτιά ενώ η Σεβίλλη (είχε και δοκάρι με τον Βιτόλο) άντεξε στο σφυροκόπημα της Λυόν που ήθελε 2 γκολ και με το 0-0 απλά θα συνεχίσει στους ισχυρούς του Europa League.

Τα ματς της Τετάρτης

Ε όμιλος
Λεβερκούζεν-Μονακό 3-0 (30 Γιουρτσένκο, 48 Μπραντ, 82 Ντε Σάνκτις αυτ.)
Τότεναμ-ΤΣΣΚΑ Μ. 3-1 (39 Ντέλε Άλι, 45 Κέιν, 77 Ακινφέεφ αυτ. / 33 Τζαγκόεφ)

Η βαθμολογία
1.Μονακό 11
2.Λεβερκούζεν 10
3.Τότεναμ 7
4.ΤΣΣΚΑ Μ 3

ΣΤ όμιλος
Ρεάλ Μ.-Ντόρτμουντ 2-2 (28, 53 Μπενζεμά / 61 Ομπαμεγιάνγκ, 88 Ρόις)
Λέγκια Β.-Σπόρτινγκ 1-0 (30 Γκιγιέρμε)

1.Ντόρτμουντ 14
2.Ρεάλ Μ. 12
3. Λέγκια Β. 4
4. Σπόρτινγκ 3

Ζ όμιλος
Μπριζ-Κοπεγχάγη 0-2 (8 Μέχελε αυτ., 15 Γιόργκενσεν)
Πόρτο-Λέστερ 5-0 (6, 64 Αντρέ Σίλβα, 26 Κορόνα, 44 Μπραχίμι, 77 Ντιόγκο Ζότα)

1.Λέστερ 13
2.Πόρτο 11
3.Κοπεγχάγη 9
4.Μπριζ 0

Η όμιλος
Λυόν-Σεβίλλη 0-0
Γιουβέντους-Ντιναμό Ζ.2-0 (52 Ιγκουαΐν, 72 Ρουγκάνι)

Η κλήρωση των 16

Την Δευτέρα στη Νυόν (13.00) θα γίνει η κλήρωση των 16 του Champions League με τους 8 «ισχυρούς» να δίνουν τους αγώνες ρεβάνς στην έδρα τους. Τα γκρουπ: