Europa League: φινάλε του Παναθηναϊκού με ήττα από την Θέλτα

EUROKINISSI / ICONPRESS /ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΝΤΟΥΝΤΟΥΜΗΣ

Την ήττα γνώρισε και στον τελευταίο του αγώνα στον όμιλο ο Παναθηναϊκός με 2-0 από την Θέλτα και αποχαιρέτησε (υπό τις αποδοκιμασίες του κόσμου του) το Europa League με συγκομιδή μόλις ένα βαθμό, ενώ η Ισπανική ομάδα πήρε το 2ο εισιτήριο πίσω από τον Άγιαξ

Ο Παναθηναϊκός θα μπορούσε να προηγηθεί μόλις στο 3ο λεπτό όμως η προβολή του Ρινάλντι κατέληξε στην αγκαλιά του τερματοφύλακα της Θέλτα.

3986936

(Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / ΒΑΣΙΛΗΣ ΜΑΡΟΥΚΑΣ)

Αντίθετα η άμυνα του εκτέθηκε στην πρώτη φάση που δημιουργήθηκε στο 4 με τον Γκουιντέτι να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα και το 45λεπτο να ολοκληρώνεται με την Ισπανική ομάδα ουσιαστικά να ελέγχει το σκορ.

3986861

(Ο Γκουιντέτι (στο έδαφος) έχει σκοράρει - Πηγή: EUROKINISSI / ICON PRESS / ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΝΤΟΥΝΤΟΥΜΗΣ)

Δίχως φάση στο 2ο ημίχρονο με τον Ουζουνίδη να κάνει κάποιες κινήσεις μήπως μπορέσει να ισοφαρίσει ο Παναθηναϊκός, φτάσαμε στο 75 και ένα ανόητο μαρκάρισμα του Μολέντο στον Γκουιντέτι για το πέναλτυ με το οποίο ο Ορεγιάνα διαμόρφωσε το 0-2 και κλείδωσε το τρίποντο περιμένοντας το αποτέλεσμα από την Λιέγη (η πιθανή ισοβαθμία με την Σταντάρ θα κρινόταν στη συνολική διαφορά τερμάτων).

3986958

(Το πέναλτυ της Θέλτα - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / ΤΑΚΗΣ ΣΑΓΙΑΣ)

Παρότι η Σταντάρ κατάφερε να ισοφαρίσει σε 1-1 τον Άγιαξ (σε ένα ματς που διακόπηκε στο πρωτο ημίχρονο λόγω ανταλλαγής φωτοβολίδων ανάμεσα στους οπαδούς), με τον Αίαντα να έχει προηγηθεί στο σκορ, ήθελε άλλα δύο γκολ για να προκριθεί, αλλά με την ισοπαλία η Βελγική ομάδα τελικά δεν έφτασε καν στην ισοβαθμία.

Η 11άδα του Παναθηναϊκού (4-4-2): Στιλ / Μέστο, Μολέντο, Ιβανόφ, Χουχούμης / Εμποκού, Ζέκα, Λουντ (82 Κουτρουμπής), Γουακάσο / Βιγιαφάνιες (69 Λέτο), Ρινάλντι (60 Ιμπάρμπο).

Η βαθμολογία του 7ου ομίλου

1.Άγιαξ 14
2.Θέλτα 9
3.Σταντάρ Λ. 7
4.Παναθηναϊκός 1

Στα άλλα ματς της βραδιάς η Κράσνονταρ παρότι έχασε από την αποκλεισμένη Νις προκρίθηκε στην ισοβαθμία με τη Σάλτσμπουργκ (μια νίκη και μια ισοπαλία τα μεταξύ τους αποτελέσματα), ενώ και η Χαποέλ Μπερ Σεβά έκανε την έκπληξη με το 1-1 στην Αγγλία απέναντι στην Σαουθάμπτον, την οποία είχε έρθει 0-0 στο Ισραήλ και με το εκτός έδρας γκολ πήρε την πρόκριση από τον 11ο όμιλο μαζί με την Σπάρτα Πράγας.